0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

انواع فوم ساندویچ پانل و مزایا و معایب آن ها

ساندویچ پانل از دو لایه بالایی و پائینی با یک هسته مابین آن ها که به وسیله چسب یا لحیم به هم متصل می شوند، تشکیل می شوند. تئوری های مهندسی نشان می دهد که سختی خمشی هر پانل با توان سوم ضخامت نسبت مستقیم دارد. بنابراین هدف از بکارگیری هسته در ساندویچ پانل بالا بردن صلبیت و استحکام سازه است.

افزایش ضخامت توسط هسته ای با وزن مخصوص پایین می تواند همزمان با افزایش قابل توجه صلبیت و استحکام، افزایش بسیار کمی در وزن ایجاد کند. پوسته های بالا و پایین نقش کلاهک تیر و هسته نقش جان تیر را ایفا می کند. از مهم ترین وظایف هسته ایجاد یک فاصله مناسب بین رویه ها برای افزایش ممان مساحت سطح مقطع و در نتیجه افزایش استحکام و صلبیت مجموعه است.

مواد به کار رفته در هسته ساندویچ پانل

مواد مورد استفاده به عنوان هسته معمولا چگالی فوق العاده پایینی دارند. از مهم ترین دسته های این مواد فوم های پلیمری و لانه زنبوری ها می باشند. در ادامه به بررسی انواع مختلف مواد به کار رفته شده در هسته های مختلف اشاره می گردد.

هسته لانه زنبوری آلومینیومی

هسته لانه زنبوری آلومینیومی سازه ای بسیار سبک و مستحکم می باشد. مشخصات مکانیکی این سازه با ضخامت ورق آلومینیوم و هندسه سلول واحد هسته ارتباط دارد. علی رغم مشخصات مکانیکی خوب این ساختار و قیمت پایین آن، به خاطر مسائل خوردگی در آب شور احتیاط هایی هم در استفاده از این ساختار در سازه های محیطی زیر دریایی وجود دارد. از طرف دیگر ورقه آلومینیومی نباید در تماس مستقیم با پوسته کربنی قرار گیرد تا خوردگی گالوانیک ایجاد نشود.

هسته لانه زنبوری نومکس

هسته لانه زنبوری نومکس ساندویچ پانل از کاغذ نومکس تشکیل شده است. این ترکیب اولیه در رزین فنولیک غوطه ور می شود تا هسته لانه زنبوری با مقاومت مکانیکی بالا و اشتعال پذیری پایین به دست آید. در بسیاری از موارد هسته نومکس با رزین فنولیک به دلیل داشتن مقاومت بالا در برابر حرارت در تزئینات داخلی هواپیما به کار می روند.

قیمت آهن آلات

به خاطر مشخصات مکانیکی خوب، چگالی پایین و پایداری بالا این ساختار کاربرد زیادی در سازه های حساس و با کیفیت دارد. این ساختار در مقایسه با هسته های قابل کاربرد در ساندویچ پانل قیمت بالایی دارد. هسته های فومی دسته دیگری از مواد پر مصرف در ساندویچ پانل ها هستند. هسته های فومی از دسته های مختلفی پلیمرهای مصنوعی ساخته می شوند.

هسته های ساخته شده از فوم دارای وزن پایین و قابلیت بازیابی سریع و راحت هستند. از معایب مهم این مواد ایجاد چسبندگی خوب بین هسته و پوسته و همچنین سختی پایین این مواد است. این مواد کاربرد کمی در سازه هایی با باربری خیلی زیاد دارند و بیشتر به عنوان ساندویچ پانل های ساده داخلی به کار می روند. گستره ضخامت مورد استفاده از این مواد نیز در محدوده 50-5 میلی متر می باشد.

 معمول ترین فوم های مورد استفاده در سازه های مواد مرکب ساندویچ پانل به شرح زیر است

فوم پی وی سی

فوم های پی وی سی یکی از معمول ترین فوم هایی است که برای ساختارهای ساندویچ پانل با کارکرد بالا به کار می رود. این فوم بالانس مناسبی بین مشخصات دینامیکی و استاتیکی با یک مقاومت خوب در مقابل جذب آب ایجاد می کند. از طرفی این فوم دارای قابلیت کار در محیط هایی با محدوده دمایی بالا و مقاومت خوب در مقابل انواع مواد شیمیایی است.

با توجه به این که این نوع از فوم ها غالبا اشتعال پذیر هستند به تازگی انواع ضد آتش آن نیز تولید شده است. در حالت کلی دو نوع فوم پی وی سی وجود دارد. فوم های وع اول مانند پلیمکس کلگسل که دارای سختی بیشتری هستند و کم تر استعداد نرم شدن در آب و هوای گرم را دارند. فوم های نوع دوم مانند آیرکس که دارای انعطاف پذیری بیشتری بوده و چقرمگی بالاتری دارند. فوم های مرتبط به صورت غیر متقابل دارای مشخصات مکانیکی پایین تری نسبت به نوع متقابل با چگالی برابر هستند.

فوم پلی استر

این نوع فوم دارای وزن و قیمت پایین می باشد و به خاطر ضعف در مشخصات مکانیکی به ندرت در قطعات با کارایی بالا به کار می رود. این فوم ها به خاطر حل شدن در استایرن موجود در رزین پلی استر قابل اتصال با این رزین نیستند.

فوم پلی اورتان

این فوم ها دارای مشخصات مکانیکی متوسطی برای استفاده در ساندویچ پانل بوده و بیشتر در ساندویچ پانل های تحت بار کن به کار می روند. هم چنین این فوم ها قابلیت کار تا دمای 150 درجه سانتی گراد را داشته و قابلیت جذب صدای بالایی هم دارند. یکی از مشکلات این فوم ها تخریب فوم در ناحیه اتصال به رویه در اثر گذشت زمان است که باعث جدایی لایه پوسته از فوم می شود. نوع فوم استفاده شده در این محصول بر قیمت ساندویچ پانل و نحوه کاربرد تاثیر زیادی دارد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0