0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

طبعات افزایش قیمت دلار بر آهن آلات

بمب خبری روز گذشته در بازار داخلی آهن آلات عبور نرخ دلار از مرز 5800 تومان بود که سبب آشوب در بازار داخلی گردید. این امر سبب گردید که قیمت محصولات فولادی از جمله افزایش شدید در قیمت پروفیل و قوطی گردید. مساله ای که مطرح است این است که:

چرا بازار مجددا ملتهب شد ؟

بطور خلاصه :

– التهاب شدید در بازار غیر رسمی ارز و طلا

– سکوت مسئولان

– افزایش ترس و بی اعتمادی و تردید به توقف نوسانات بازار ارز و ایست قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل

هم چنین در روز گذشته مشاهده شد سایت دو قرون که نرخ لحظه ای بازار ارز را نشان می داد؛ مسدود شده است؛ که نشان از تلاش دولت در مهار التهاب دارد.

 به گفته منابع خبری در پی افزایش التهابات بازار ارز؛ برخی از مبادی شمش القایی فروش را متوقف نموده و پیرو همین مسئله بازار نورد هم دستخوش هیجان و التهاب گردید.

خبرهای تکمیلی دریافتی از حوزه شمش القایی

شنیده شد دلیل التهابات نوسانات شمش القایی، مضاف بر التهابات بازار ارز؛ رقابت 5 الی 7 درصدی امروز بورس کالا بوده است.

شمش القایی حداقل 50 تومان افزایش قیمت را پشت سر گذاشته است؛ حتی شنیده شد که این افزایش قیمت تا مرز 80 تومان در برخی مبادی هم پیش رفته است. این امر نیز تاثیر زیادی بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل و قیمت قوطی داشته است.

در هر صورت بازار کالایی و ارزی در حال حاضر کاملا دستخوش هیجانات مردم قرار گرفته است و فعلا هیچگونه اظهار نظری در این خصوص نمی توان کرد.

به طور کلی می توان گفت روز گذشته در ادامه موج رشد قیمتها شاهد افزایش قیمت پروفیل و میلگرد و تیرآهن اکثر قریب به اتفاق تولیدکنندگان بودیم به گونه ای که برخی تولیدکنندگان دو یا سه مرتبه قیمت خود را افزایش دادند!

در بورس کالا هم سبدهای میلگرد ذوب آهن اصفهان و میلگرد کرمان با تقاضای قابل توجه خریداران روبرو و بین 150 تا 170 تومان رشد قیمت را شاهد بودند.

قیمت دلار و تاثیر بر آهن آلات

 در مجموع در بازار و به طور میانگین حدود 50 تومان افزایش در قیمت پروفیل و میلگرد رخ داد.

به نظر می رسد ادامه رشد نرخ ارز که امروز ابعاد گسترده تری به خود گرفته و تا روز گذشته برای دلار قیمت 5800 تومان نیز شنیده شده و تقاضای شدید در بازار مهم ترین دلایل رشد قیمت در بازار فولاد کشور باشد .

روز گذشته قیمت شمش نیز متاثر از محصولات افزایش داشت و بنا بر اطلاعات اعلامی از مبادی مختلف (اصفهان, یزد, ساوه, قزوین و…) قیمت ها با حدود 010 تومان افزایش نسبت به آخرین قیمت های اعلامی هفته گذشته, بین 2420 تا 2490 تومان اعلام گردید. به طور حتم این نوسانات در کنار افزایش نرخ دلار سبب رشد انفجاری قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل آهن در روزهای جاری خواهد شد.

این در حالی است که نرخ دلار در روزهای پایانی سال گذشته نیز روند صعودی داشته ولی به علت تعطیلات نتوانست تاثیری بر قیمت محصولات فولادی داشته باشد. هم چنین در روزهای پایانی سال حجم معاملات انجام شده برای خرید و فروش آهن آلات بسیار کاهش یافته و به همین دلیل میزان تقاضا با اتمام تعطیلات نوروزی افزایش شدیدی یافت.

این در حالی است که میزان عرضه در حال حاضر افت شدیدی داشته است و نوسانات شدید نرخ دلار سبب شده است که تولیدکنندگان فروش خود را بسته و خریداران نیز تا ثبات بازار منتظر بمانند. با این حال جو روانی ایجاد شده بسیار شدید بوده و باید منتظر بهبود در روزهای آتی باشیم. قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل در سال جاری نسبت به قیمت های اعلام شده در روزهای پایانی سال حدودا به میزان 8-5 درصد افزایش داشته است و با توجه به کاهش میزان معاملات می توان گفت این افزایش قیمت تنها به دنبال افزایش نرخ ارز بوده است.

در روزهای ابتدایی سال مشاهده کردیم که به علت افزایش حجم عرضه در برخی مبادی قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل کنترل شد ولی در روز گذشته مجددا با توجه به صعود انفجاری نرخ ارز شاهد افزایش شدید قیمت این محصولات بودیم. پیش بینی بازار برای روزهای آتی کاهش شدید میزان معاملات تا ثبات نرخ ارز می باشد. زیرا در حال حاضر چشم انداز قیمت دلار در روزهای آتی مشخص نبوده و باید تا چاره اندیشی دولت برای نرخ ارز منتظر بمانیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0