0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

جهش قیمت ورق سیاه  در ماه آذر

به گفته منابع خبری بازار داغی در این بخش از آهن آلات در راه است تولید کنندگان آهن آلات در حال افزایش قیمت ورق سیاه به طور تدریجی هستند اکثر تولیدکنندگان موفق  به افزایش قیمت در معاملات انجام شده در اواخر آذر ماه شدند. قیمت ورق سیاه کارخانه ی فولاد مبارکه به میزان 2 تا 3 درصد افزایش پیدا کرد . در عین حال، پیشنهادات ارائه شده توسط کارخانه ی فولاد مبارکه به خریداران بزرگ در رابطه با قیمت ورق سیاه با افزایش همراه بود .

با افزایش قیمتی که در دیگر بخش های آهن آلات مشاهده شد افزایش قیمت ورق سیاه دور از انتظار نیست . در حال حاضر قیمت ورق سیاه در ضخامت های پر کاربرد مانند ضخامت 6 میل روبه افزایش اعلام شد و سایر ضخامت ها همچنان روند ثابتی را دنبال می کنند .

قیمت های پیشنهادی کارخانجات

تولید کنندگان ورق سیاه درصدد  افزایش قیمت هستند به دلایل هزینه های جاری که جهت تولید متحمل می شوند اما رکود بازار این افزایش را تدریجی و آهسته کرده است .

کارخانه کاویان و اکسین مدت طولانی درگیر ثبات قیمت و ارائه محصولات خود با قیمتهای پیشین هستند اما  این فولاد سازان از خرید بالا حمایت می کنند ، هرچند که تقاضای ضعیف در بازار ها ممکن است به دلیل آغاز بهینه سازی سهام و رقابتی شدن قیمت ورق سیاه با کم ترین نرخ موجود باشد.

علاوه بر این، با وجود رقابت های فصل ساخت و ساز، رقابتی شدن قیمت ها در بین فولاد سازان بسیار سخت است، در حالی که حواشی و اخبار مربوط به تقاضا نسبتا کم است.

قیمت ورق سیاه مرکزآهن

جنبش بازار خرید و فروش ورق

تولید کنندگان فعال عرصه ورق سیاه از جمله کارخانه فولاد مبارکه و کاویان اهواز و همچنین اکسین اهواز با ارائه قیمت های خوب و کیفیت در محصولاتشان سعی در تکان دادن بخش فروش محصولات خود کرده اند .

انتظار می رود که تولید کنندگان پس از اولین خیز از افزایش قیمت ورق های فولادی خود در اواخر آذر ماه برای فروش محصولاتی که در ماه دی تولید کرده اند نیز افزایش قیمت را لحاظ کنند. تاکنون قیمت ورق سیاه به صورت شیت در ابعاد 6*1.5 فابریک فولاد مبارکه به ازای هر کیلو در ضخامت 6 میل 2590 و در سایز های 8،10،12،15 با ثبات و 2480 اعلام گردید .

یکی از منابع تامین کننده  این بخش بیان داشت : ” قیمت ورق سیاه نزدیک به یک ماه متوالی ست که با ثبات قیمت و همراه با افزایش ناچیز و لحظه ای اعلام شده است و بازبینی قیمت ها عمدتا به دلیل افزایش قیمت در برخی بخش های آهن آلات انجام شده است و تا حدود10 الی 20 تومان در روزهای اخیر افزایش پیدا کرد.”

در معاملات اخیر به ترتیب، قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه سایز 15 به ازای هر کیلو 2480 ورق کاویان اهواز در سایز 25 به ازای هر کیلو 2245 و اکسین اهواز در سایز 15 معادل 2480 تومان به ازای هر کیلو با ابعاد 2*6 بوده که در قیاس با فولاد مبارکه در همین سایز با قیمت برابر اعلام گردیده است .

پیش بینی افزایش تقاضا خرید ورق

در عین حال سود دهی تجارت ورق های فولادی حداقل 50 دلار در هر تن بوده است که بالاتر از بازده فروش داخلی می باشد . در چنین شرایطی ، تحویل سفارشات خارجی معمولا ترجیح داده می شوند ، که البته این کار تا حدودی عرضه ی داخلی را نیز محدود می کند.

در همین حال ، افزایش بیش تر قیمت ورق سیاه داخلی در ماههای آینده به تقاضای قوی تر منجر خواهد شد . در بازار نیز معامله گران اعتقاد دارند که در میان مصرف سریع محصولات فولادی ، ذخیره ی بیش از حد نیز در نتیجه ی استفاده از ظرفیت کارخانه های فولاد ساز ، وجود دارد .

منابع خبری در این زمینه برآورد کرده اند که امکانات تولید ورق سیاه در این ماه به ظرفیت بیش از 85٪ در سال جاری نزدیک می شود . گرچه بازار صادرات برای تامین کنندگان خارجی بسیار جذاب است ، اما انتظار نمی رود که در آینده ای نزدیک افزایش چشمگیر واردات ورق سیاه صورت گیرد . با توجه به اطلاعات موجود ، کارخانه های تولید کننده ی محصولات فولادی در حال افزایش صادرات محصولات خود به مقصد های دیگر هستند . تولید کنندگان اهل قزاقستان نیز قصد دارند در ماه جاری حضور خود را در ایران افزایش دهند .

در ایران با توجه به کارخانه های قدرتمند تولید ورق سیاه اگر بتوان از نوسان قیمت ورق سیاه  در بازار چشم پوشی کرد این کارخانجات توانایی صادرات را چندین برابر کرده و همچنان ادامه خواهند داد و بازارهای جهانی را در اختیار خواهند گرفت .

در حالی که بازار داخلی ایران بر روی محصولات داخلی تمرکز کرده اند و خریداران این محصول ورق سیاه داخل را به ورق سیاه خارجی ترجیح داده و کیفیت داخل هرگز نمیتواند با ور های خارجی رقابت کند .

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0