0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

شروع تدریجی بازار پیگیری اعلام قیمت تیرآهن

در روز گذشته با توجه به این که شروع کاری سال 97 بعد از تعطیلات منتهی به روز طبیعت یا سیزده بدر؛ مصادف با روز سه ‌شنبه شده است، و نظر به تعطیلی جسته و گریخته روزهای پنجشنبه و جمعه پایانی هفته، به نظر می رسد که برخی از فعالان غیر دولتی بازار، این دو الی سه روز کاری هفته جاری را به انتهای هفته متصل نموده و ترجیحا” شروع کاری و اعلام قیمت تیرآهن و سایر محصولات فولادی را به شنبه هفته آتی موکول نموده اند.

به هر حال تا شروع تدریجی تمام قوا و بازگشت روال طبیعی فعالیت همه جانبه بازار، به نظر می رسد که تا انتهای فروردین ماه می بایست منتظر ماند

بنابراین فعلا و در حال حاضر بازار نیمه تعطیل همراه با سکوت و نوعی بلاتکلیفی دیده می شود و این در حالی است که در خلال این روزهای نیمه تعطیل از ابتدای سال جدید تا به امروز افزایش قیمت حدود 40 الی 70 تومانی در برخی از مبادی فروش میلگرد آجدار لحاظ شده است.

بنابراین هنوز شاهد تاثیر سیگنال های اخیر حوزه فولاد در بازار آهن آلات و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن نبوده ایم. در روزهای پایانی هفته گذشته مشاهده کردیم که تصمیمات جنجالی ترامپ در خصوص اعمال تعرفه های جدید برای واردات محصولات فولادی سبب اغتشاشات جدیدی در بازار فولاد جهانی گردید. با این حال به دلیل تعطیلی بازار داخلی ایران این تصمیمات نتوانست پیش از تعطیلات بر قیمت تیرآهن و سایر محصولات فولادی تاثیر داشته باشد.

قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان

اذعان تصمیم کاهش تعرفه واردات ورق فولادی سال 97

هم چنین از دیگر اقدامات مطرح شده در دوره تعطیلات سال 97 کاهش تعرفه واردات ورق فولادی بوده است. این امر برخلاف نارضایتی اکثر فعالان بازار به تصویب رسید. این در حالی است که به اذعان برخی این تصمیم برخلاف شعار سال جاری مبنی بر حمایت از کالای ایرانی بوده است. این کاهش تعرفه به میزان 11-5 درصد برای انواع ورق فولادی بوده است. از دیگر موارد مورد توجه در روزهای اخیر در مورد قیمت گذاری محصولات فولادی می توان به کاهش قیمت این محصولات از جمله قیمت تیرآهن نسبت به قیمت ها در بازار جهانی اشاره کرد.

این در حالی است که در سال 96 از ابتدای سال تا روزهای پایانی سال شاهد افزایش قیمت تیرآهن اصفهان و سایر محصولات در بازار بوده ایم ولی هم چنان قیمت ها از سطح قیمت های جهانی پایین تر می باشد. با این حال مشاهده می شود که قیمت ها هم چنان به میزان حدودا 500 تومان نسبت به قیمت های جهانی کم تر می باشد.

اعلام قیمت و روانه کردن تیرآهن اهواز و کرمانشاه

هم چنین بنابر دستور رئیس جمهور قیمت محصولات فولادی کارخانجات از جمله قیمت تیرآهن اهواز و تیرآهن کرمانشاه در سال جدید و تا پایان خردادماه نباید افزایش یابد. با انتشار این خبر در روزهای پایانی سال مشاهده کردیم که قیمت برخی از مواد اولیه با کاهش روبرو گردید ولی محصولات طویل از جمله قیمت تیرآهن 14 در برابر این دستور ممانعت کرده و تغییرات قیمتی به روزهای پس از تعطیلات موکول گردید. با توجه به نام گذاری سال جدید باید در نظر داشت که این شعار نباید سبب افزایش قیمت کالای داخلی گردد زیرا این امر سبب سرد شدن خریداران نسبت به این محصولات خواهد شد.
بنابراین تولیدکنندگان نباید به بهانه همسو شدن قیمت محصولات تولیدی با قیمت های جهانی به افزایش قیمت ها اقدام کنند. با این حال پیش بینی اکثر فعالان بازار برای سال جدید افزایش قیمت آهن آلات می باشد. برخی از تولیدکنندگان ادعا کرده اند که به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه از جمله قیمت شمش و قراضه آهنی قیمت محصولات نورد از جمله قیمت روز تیرآهن نیز باید افزایش یابد. این در حالی است که سود اکثر کارخانجات طی روزهای اخیر افزایش داشته است و به نظر می رسد این صحبت ها تنها بهانه تراشی برای افزایش قیمت ها می باشد.
هم چنین تغییرات قیمت سنگ آهن نیز از جمله اتفاقاتی می باشد که به نظر می رسد در سال جدید تاثیر زیادی بر قیمت محصولات فولادی داشته باشد. برخی از تحلیل گران نیز هم چنان به بازگشت قیمت سنگ آهن در سال جدید با حمایت شمش امیدوار می باشند. هم چنین سیگنال های دیگری نیز در بازار مشاهده می شود که به نظر می رسد از قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن تبریز حمایت کند که از جمله مهم ترین آن ها می توان به رشد نرخ دلار در سال جدید و عبور آن از مرز 5000 تومان اشاره کرد. با این حال برای پیش بینی دقیق تر باید تا شروع هفته آتی منتظر ماند

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0