0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بهبود بازار مسکن در سال آینده حتمی است

طبق گزارش یکی از خبرگزاری ها که طی یکی دو روز گذشته در گفت و گو با رئیس اتحادیه آهن ‌فروشان منتشر شد، به احتمال افزایش قیمت قوطی و قیمت پروفیل آهن در سال آینده اشاره شد. وی گفت: بهبود بازار مسکن در سال آتی به احتمال زیاد موجب رونق قیمت پروفیل ساختمانی ، قیمت قوطی و محصولاتی از این دست خواهد شد زیرا احتمالا در سال آینده ساخت و ساز افزایش می یابد و این امر نیز موجب افزایش مصرف برخی از محصولات فولادی مانند قوطی و پروفیل، میلگرد و… در بازارهای داخلی خواهد شد.

علاوه بر این، یکی از دست اندرکاران این حوزه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد یکی از خبرگزاری ها گفت: در مورد افزایش قیمت پروفیل ساختمانی، قیمت قوطی ، قیمت پروفیل زد ، قیمت پروفیل آهن و… از من سوالاتی پرسیده می شود. بنده در این خصوص باید بگویم که علت این افزایش قیمت ها که احتمال دارد به جز قوطی و پروفیل در محصولات فولادی دیگری هم رخ دهد، افزایش هزینه تولید این مواد است.

وی در ادامه این گونه بیان کرد: با توجه به افزایش قیمت زغال سنگ، و مواد اولیه احتمال این وجود دارد که در سال آینده خریداران با افزایش قیمت برخی از محصولات فولادی از جمله افزایش قیمت قوطی ، افزایش قیمت پروفیل زد و… در بازار های داخلی مواجه شوند، کما این که این تغییرات ابتدا در بازارهای جهانی قابل رویت است. علاوه بر این، افزایش میزان دستمزد کارگران در سال ٩٧ هم یکی از عوامل تاثیر گذار دیگر می باشد که موجب بالا رفتن قیمت محصولات فولادی تا حدود 20 الی 30 درصد می شود.

مهم ترین علت افزایش قیمت قوطی و پروفیل

در ادامه از وی در مورد مهم ‌ترین عامل بالا رفتن قیمت قوطی و پروفیل و به طور کلی محصولات فولادی در بازار های جهانی سوال شد و او در پاسخ گفت: می توان این پاسخ را این گونه بیان کرد که مهم‌ ترین عامل افزایش قیمت محصولات فولادی، مربوط به بازار جهانی کشور چین است.

چرا که این کشور به عنوان بزرگ ترین و قدرتمند ترین تعیین کننده قیمت فولاد در دنیا است ولی موضوع این است که چین در حال حاضر تصمیم به بازسازی و مدرن‌سازی کشور خود گرفته است و به همین خاطر امروزه میزان صادرات فولاد خود را به شدت کاهش داده است.

قیمت پروفیل اصفهان

واضح است که در چنین شرایطی راه برای جولان دادن کشور های دیگر و محصولات ایرانی باز تر می شود و در واقع به همین دلیل است که این امر در حال حاضر موجب افزایش قیمت محصولات فولادی در بازار های جهانی شده است.

کاهش میزان صادرات ورق فولادی چین

اما با این حال کارشناسان معتقدند که نمی شود به این شرایط تکیه کرد و زیاد روی آن حساب باز کرد زیرا این احتمال نیز وجود دارد که به هر دلیلی کشور چین بخواهد این روند ساخت و ساز را موقتا یا به صورت دائمی متوقف کرده و مجددا محصولات تولیدی خود را روانه بازارهای جهانی کند که اگر این اتفاق رخ بدهد مجددا با افت شدید قیمت‌ها رو به رو خواهیم شد.

این مقام مسئول در ادامه افزود: طی سال گذشته در حدود ۱۱۰ تا ۱۲۰ میلیون تن از صادرات کشور چین به بخش فولاد اختصاص داشته است. هم اکنون چین این صادرات را به ۱۰ تا ۱۵ میلیون تن ورق فولادی محدود کرده است و بخش عمده ای از مقاطع آهنی خود را به منظور فرایند ساخت و ساز عمرانی داخل کشور نگه داشته است و از صادرات آن خودداری می کند. وی در ادامه سخنان خود را این گونه بیان کرد که تولید کنندگان می بایست حجم انواع تولیدات خود را در کشور افزایش دهند.

افزایش تولید در بازار آهن آلات جهانی

او همچنین تصریح کرد: با وجود وضعیت فعلی بازارهای جهانی، فولاد سازان کشور طبق برنامه های دولتی، مکلف به افزایش تولیدات خود هستند و باید برای افزایش تولید مقاطع آهنی از حدود ۲۱ میلیون تن به بیش از ۲۵ میلیون تن، اهتمام ورزند. وی همچنین بر این مسئله تاکید داشت که: وضع آهن و فولاد در بازار داخلی چنگی به دل نمی زند و تا کنون افزایش قیمت آنچنانی نداشته است.

طبق گزارشات، فقط در ماه های اخیر ۱۰۰ تومان به قیمت هر کیلو از لین محصولات اضافه شده است که بیش تر به علت نوسانات نرخ ارز در بازار داخلی بوده است چرا که اکنون دلار ۳۷۰۰ تومانی به حدود ۴۷۰۰ تا ۴۸۰۰ تومان رسیده است.

علاوه بر این، رئیس اتحادیه آهن‌ فروشان در مورد تاثیرات ساخت و ساز بر نرخ فولاد و محصولات وابسته گفت: در قیمت گذاری مسکن، حدود 20 درصد از قیمت آن مربوط به آهن و فولاد است، به هیمن دلیل این مسئله نمی‌تواند تاثیر زیادی بر افزایش قیمت ساختمان داشته باشد و امروزه با وجود بهره گیری از سازه های بتنی، استفاده از آهن و فولاد در ساخت و ساز هم کاهش پیدا کرده است.

وی در انتهای سخنان خود در مورد تاثیرات قیمت فولاد بر بهای مسکن خاطر نشان کرد: با توجه به رونق بازار مسکن و بهبود وضع این بازار در ماه‌ های گذشته، احتمالا در سال آتی ساخت و ساز افزایش خواهد یافت و این امر نیز منجر به بیش تر شدن میزان مصرف فولاد و در نتیجه افزایش قیمت این محصول در بازار های داخلی خواهد شد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0