0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی روند صعودی قیمت ورق گالوانیزه

روند افزایشی قیمت ورق گالوانیزه داخلی به غیر از مولفه‌های جهانی تاثیرگذار روی این کالا در شرایطی رخ داده است که تحرکی در تقاضا ایجاد نشده و عدم تحرک تا حدودی افزایش قیمت را غیر منطقی جلوه می دهد. به نوعی می توان گفت افزایش قیمت در بازارورق گالوانیزه ناشی از تغییرات مواد اولیه است و نه رشد تقاضا و از سویی دیگر نیز مهم ترین علت این افزایش، جذابیت بازارهای صادراتی است.

 

پیش بینی هایی در بازار وجود دارد که بعضا از تحریک تقاضای مسکن حکایت دارد، بنابراین بخشی از بازار داخل به سمت نگهداشت بخشی از این تولیدات ورق گالوانیزه برای عرضه در آن ایام حرکت کرده است. این موضوع را هم باید اضافه کرد که یک افزایش قیمتی را هم در بحث مواد اولیه مانند سنگ آهن و هم آهن اسفنجی شاهد هستیم، علت آن هم این است که در بحث صادرات گندله، بازار نسبت به سال های گذشته به شدت رونق دارد، به ویژه در نیمه دوم سال ۹۵ و شش ماهه اول سال ۹۶.

 

افزایش قیمت جهانی ورق گالوانیزه و رونق تابستانی ساخت وساز

 

این افزایش مستمر قیمت تولیدكنندگان ورق گالوانیزه را ناراحت كرده است. برخی از کارشناسان این افزایش قیمت‌ را به دلیل کاهش عرضه  ورق گالوانیزه از یک سو و واسطه‌گری دلالان از سوی دیگر می دانند هرچند كه مسئولان ادعا می‌کنند افزایش قیمت جهانی ورق گالوانیزه و رونق تابستانی ساخت وساز ، دلیل اصلی افزایش شیب نمودار قیمت ورق گالوانیزه شده است.

 

افزایش قیمت ورق گالوانیزه ادامه خواهد داشت

 

برخی كارشناسان نیز معتقدند کاهش تولید ورق گالوانیزه توسط کشور چین، افزایش قیمت مواد اولیه ذوب آهن، افزایش نرخ ارز، افزایش تعرفه واردات، کمبود شمش فولادی در بازار و کاهش واردات ورق گالوانیزه از عوامل موثر در افزایش قیمت ورق گالوانیزه است. اگرچه قیمت برخی محصولات مانند ورق گالوانیزه و میلگرد افزایش چشمگیری داشته‌اند، اما در مقایسه با افزایش قیمت بین‌المللی هنوز هم جای افزایش قیمت وجود دارد.

 

آنها معتقدند روند افزایش قیمت ورق گالوانیزه به احتمال زیاد ادامه خواهد داشت و دولت می‌تواند با استفاده از این افزایش قیمت فرصت مناسبی در اختیار تولیدکنندگان ورق گالوانیزه کشور قرار دهد، در واقع دولت می‌تواند سرمایه‌گذاری در بخش مسکن و خودروسازی را افزایش دهد، تا ورق سازان نیز بتوانند از رونق به وجود آمده استفاده کرده و موقعیت خود را بهبود بخشند.

قیمت ورق گالوانیزه مرکز آهن

 

قیمت پایین ورق گالوانیزه ایران نسبت به جهان و افزایش صادرات

 

اما بسیاری از کارشناسان و فعالان اقتصادی با این نظریه موافق نیستند و فکر می‌کنند افزایش قیمت ورق گالوانیزه آن هم در شرایط ادامه رکود سنگین در صنعت و ساخت وساز، موجب ناتوان تر شدن صنایع و تولیدی های کشور شده و بیماری تولید را تشدید می‌کند.

 

یك نگاه دیگر به این افزایش قیمت وارد است كه به تفضیل بیان می كند اگر قیمت‌های جهانی را رصد کنیم، خواهیم دید که قیمت ورق گالوانیزه در ایران پایین تر از قیمت جهانی است و همین امر باعث شده تا در سال گذشته رشد صادرات داشته باشیم. میزان ورق که وارد بازار می‌شد، اکنون به دلیل کاهش تقاضا پایین آمده و متناسب با نیاز بازار شده است بعلاوه اینكه قیمت ورق  با نوسانات طبیعی بازار بالا رفته و در حال حاضر مشتری قدرت خرید ان را دارد. تا زمانیکه عوامل خارجی همچون افزایش نرخ ارز بر قیمت ورق تاثیرگذار است، نمی توانیم قیمت این نهاده را ثابت نگه داریم.

 

از زمانیکه ورق وارد بورس شده است، قیمت گذاری آن به صورت منطقی صورت می‌گیرد و دیگر نباید نگران شیب غیرمنطقی افزایش قیمت این محصول باشیم.

 

صعود قیمت ها ورق گالوانیزه منطقی نیست

 

در مقابل نگاهی منفی به این افزایش قیمت نیز وجود دارد كه كارشناسان این حوزه با این تیپ فكری معتقدند افزایش قیمت ناگهانی ورق، تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی را شوکه کرده است. این افزایش قیمت تا دو برابر هم رسیده و به طور حتم این صعود قیمت ها منطقی نیست. در صورتیکه رونقی در بازار مسکن یا صنعت ایجاد می‌شد، بالا رفتن قیمت ورق هم منطقی به نظر می رسید، اما حالا که رکود صنایع و مسکن ادامه دار است، این افزایش قیمت جای سوال دارد.

 

نها معتقدند روند افزایش قیمت ورق گالوانیزه به احتمال زیاد ادامه خواهد داشت و دولت می‌تواند با استفاده از این افزایش قیمت فرصت مناسبی در اختیار تولیدکنندگان ورق  کشور قرار دهد، در واقع دولت می‌تواند سرمایه‌گذاری در بخش مسکن و خودروسازی را افزایش دهد، تا ورق سازان نیز بتوانند از رونق به وجود آمده استفاده کرده و موقعیت خود را بهبود بخشند.

 

قنها معتقدند روند افزایش قیمت ورق گالوانیزه به احتمال زیاد ادامه خواهد داشت و دولت می‌تواند با استفاده از این افزایش قیمت فرصت مناسبی در اختیار تولیدکنندگان ورق گالوانیزه کشور قرار دهد، در واقع دولت می‌تواند سرمایه‌گذاری در بخش مسکن و خودروسازی را افزایش دهد، تا ورق سازان نیز بتوانند از رونق به وجود آمده استفاده کرده و موقعیت خود را بهبود بخشند.هم ناگزیر به افزایش قیمت محصولات خود بوده اند.

 

در صورتیکه دولتمردان عزم جدی برای خصوصی سازی دارند، باید اجازه دهند عرضه و تقاضا در بازار، قیمت ها را تعیین کند و در این امر دخالتی نکنند، مگر در شرایط خاص، دولت موظف به ورود و سیاست‌گذاری است.

 

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0