0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

آیا تداوم نرخ ارز بر قیمت لوله فولادی تاثیرگذار خواهد بود؟

در اوایل بهمن ماه که بعد از گذشت مدتی برای اولین بار نرخ ارز افزایش پیدا کرد شاهد نوسانات در قیمت انواع محصولات فولادی بودیم. اما آیا ادامه دار بودن افت و خیز نرخ ارز همچنان بر تمامی حوزه های مرتبط با این محصولات تاثیر گذار می باشد؟ برای یافتن جواب این سوال به بررسی و ارزیابی قیمت لوله در بازار داخلی پرداختیم تا مشخص شود که آیا نوسانات مجدد نرخ ارز که در همه خبرگزاری ها از آن سخن به میان می آید، بر قیمت لوله تاثیراتی داشته است یا نه.

در تاریخ چهارشنبه ٢۵ بهمن ٩۶ قیمت لوله سپاهان با قطر ١/٢ و ضخامت ٢ در بازار داخلی با مبلغ ٣٢٩٠ تومان عرضه شد که نسبت به روز های گذشته ثابت اعلام شده است. علاوه بر این، در سایز های دیگر هم قیمت لوله سپاهان بدون نوسان مشاهده شد. قیمت لوله سپاهان با قطر ٣/۴ و ضخامت ٢  در حدود ٣٢٩٠ شنیده شد. همچنین قیمت لوله سپاهان با قطر ٢ نیز معادل ٣٢٧۵ تومان بود که نهایتا ثابت اعلام شد. کمی آن طرف تر اما اوضاع به گونه دیگری بود.

آن طور که به نظر می رسد قیمت لوله داربست طی روز های گذشته با روند افزایشی مواجه بوده است. قیمت لوله داربست با قطر ١_١/٢ و ضخامت ٢ معادل ٣١۵٠ تومان در دسترس خریداران قرار گرفت که افزایش ۴٠ تومانی نسبت به دیروز برای آن ثبت شد. همچنین قیمت لوله داربست ١_١/٢ با ضخامت ٢.۵ نیز در حدود ٣٠۴٠ تومان اعلام شد که حدودا۵٠ تومان نسبت به دیروز افزایش داشت. پس از بررسی بازار این دو نوع لوله تصمیم گرفتیم که به بررسی قیمت لوله گالوانیزه هم بپردازیم.

قیمت لوله گالوانیزه اصفهان

رشد نسبی در بازار لوله گالوانیزه

در نهایت متوجه شدیم که قیمت لوله گالوانیزه هم با توجه به شرایط فعلی بازار رشد نسبی پیدا کرده است. به طوری که قیمت لوله گالوانیزه با قطر ١.٢ و ضخامت ٢ امروز در حدود ۴۶٩٠ تومان شنیده شد که ٣٠ تومان افزایش نسبت به دیروز برای آن به ثبت رسیده است.

قیمت لوله گالوانیزه با قطر ١ و ضخامت ٢.۵ نیز معادل ۴۶۴٠ تومان اعلام شد که ٣٠ تومان نسبت به روز سه شنبه ٢۴ بهمن افزایش یافته است. علاوه بر این، نباید از اثرات افزایش نرخ ارز بر صادرات محصولات فولادی. همان ‌گونه که همه می دانیم، افزایش نرخ ارز از گذشته تا کنون بر افزایش صادرات محصولات فولادی نیز تاثیر گذار بوده است.

موثر واقع می‌شد و از طرف دیگر هم منجر به افزایش قیمت نهاده‌ های تولید مانند مواد اولیه، شده است، انتظار می رود که مسئولین این تجربیات را مد نظر قرار دهند و با اقدامات صحیح خود موجبات نوسان در قیمت لوله را نیز علاوه بر دیگر محصولات، به وجود نیاورند. البته در حال حاضر قیمت لوله در بازار داخلی روند آرامی را تجربه می کند و اگر این روند به همین منوال پیش رود و عوامل موثر بر قیمت لوله، تغییر خاصی را در نرخ این محصول ایجاد نکنند، احتمالا تا پایان سال جاری نوسانات خاصی را در این حوزه شاهد نخواهیم بود.

ضررهای جبران ناپذیر نرخ ارز بر بازار فولاد

اما دست اندر کاران نیز باید این مطلب را مد نظر داشته باشند که گاهی افت و خیز نرخ ارز ضرر و زیان های غیر قابل جبرانی را برای فعالان این حوزه ایجاد می‌کند. همچنین بر اساس اطلاعات و آمار ارائه شده، در بسیاری از صنایع سرمایه‌ای بادوام مانند صنعت نفت، فولاد و … با افزایش نرخ ارز در کشور، هزینه ‌های مربوط به بخش تولید محصولات فولادی و مواد اولیه به‌شدت افزایش می‌یابد و به دنبال آن قیمت محصولات نهایی هم با نوساناتی رو به رو خواهد شد.

طبق این آمار، کشور ایران در زمینه صنایع ذکر شده، یکی از بدترین دوره‌های اقتصادی را طی چهل سال گذشته تجربه می کند و رکود کشور در این عرصه ها انکار ناپذیر است. علاوه بر این، در این شرایط بد رکودی، شوک‌ های حاصل از نوسانات ارزی سبب شده است تا میزان درآمد و ثروت مردم به طور ناگهانی کاهش پیدا کند و علی الخصوص ضربه شدیدی هم به تولید کنندگان محصولات فولادی وارد شود. اما باعث تاسف است که دولت با وجود این شرایط به‌ جای این که با یک برخورد کارشناسی حلال مشکلات باشد، سعی دارد موضوع را کتمان کند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0