0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

اهمیت پشم سنگ در صنعت

کاربرد پشم سنگ زمانی اهمیت و نیاز پیدا کرد که رطوبت و صوت فضای محیط را نا آرام و بسیار متشنج کرده بود به گونه ای که افراد در منازل و یا محیط کارشان بر اثر آلودگی های صوتی آسیب های فراوانی را متحمل می شدند.

همچنین محصول پشم سنگ عایق بسیار خوبی به جهت جلوگیری از رطوبت و حرارت می باشد . کاربردهایی که در سقف کاذب شاهد آن هستیم و همچنین سقف هایی که در اکثر اماکن مختلف به جهت پوشاندن فضا و تهویه مطبوع هوا و موارد دیگر از پشم سنگ استفاده می شود .

وجود نویز و سر و صدا به طور مستقیم با سلامتی انسان در ارتباط است که می تواند به راحتی مشکلات شنوایی و عصبی و روان را در افراد به طرز شگفت انگیزی به مخاطره بیاندازد . تاجایی که در گذشته افراد ساختمانها و منازل مسکونی خود را با فواصل زیاد از یکدیگر احداث می کردند تا در آرامش بیشتری از سروصدای محیط پیرامون خود قرار گیرند .

همچنین سر و صدا در اکثر امور روزانه در محیط مدارس و  کودکان در محل کار و خانه تداخل ایجاد کرده و می تواند تاثیرات خواب که برای سلامتی افراد بسیار مفید است را بر هم زند و پس از آن مشکلات قلبی و عروقی و تأثیرات روانشناختی فراوانی که در آینده مانع کار و تحصیل و همچنین رفتار عمومی و اجتماعی افراد شود را تحت الشعاع قرار می دهد .

در میان کشورها و اقوام مختلف همیشه به دنبال راهی به جهت کاهش این خطر بر محیطشان بوده اند و همچنین سلامتی افراد در محیط کار و زندگی از اهمیت بسیاری برخوردار بوده است .

نحوه ساخت پشم سنگ

محصول پشم سنگ با فناوری های جدید و با ماده اولیه سنگ های آتش فشانی تشکیل می گردد و در دماهای مشخصی این مواد ذوب می گردند و سپس توسط دستگاههای مخصوصی در هم تنیده و شبکه ای هماهنگ از آن ایجاد می گردد که همچنین جزء خانواده بزرگ عایق های حرارتی محسوب می شود .

 مهندسین ساختمان و پیمانکاران بر آن شدند تا بتوانند این مشغله  که صوت زندگی افراد را به خطر خواهد انداخت را حل کنند از این رو استقامت در برابر جریان هوا و تراکم به کمک خصوصیت جذب صوت بیشتر می آید و اندازه ای که در طول الیاف پشم شیشه و بدون جهت بودن آن به جذب صوت و کیفیتی که در آن وجود دارد کمک می کند .

پشم شیشه اصفهان

یکی از ارکان اصلی که می توان به آسایش صوتی نسبت داد پایداری در فهمیدن و شنیدن صحبت در یک اتاق یا فضا محسوب می شود . فاکتور هایی که در فهمیدن گفت و شنود تحت تاثیر قرار میگیرد موارد زیر می باشد قدرت سیگنال و وضوح آن جهت منابع صوت

سطح صدای زمینه شکل طنین و زمان آن حد شنوایی و دامنه آگاهی شنونده زمان طنین بر پایه دو متغیر اساسی است : حجم اتاق و مقدار جذب صوت مصالح . وقتی حجم کاهش می یابد یا مقدار جذب صوت مصالح افزایش می یابد , زمان طنین کاهش و درک گفتار افزایش می یابد. زمانیکه حجم اتاق اغلب بر اساس تابعیت و معیار های زیباشناسی است , زمان طنین اغلب تنها وابسته به مقدار و کارایی جذب صوت مصالح است.

ویژگی های پشم سنگ

در بیشتر موارد , قرار دادن مصالح جذب صوت روی دیوار ها به علت گرایش به تخریب مناسب نیست و از آنجا که در بیشتر دفاتر پلیس و مکان های اجتماعی دیگر که درک گفتار یکی از معیار هاست از سقف های کاذب استفاده می کنند  .یکی از فاکتورهای مهم آسایش صوتی , به عنوان مقدار زمانی لازم برای کاهش سطح فشار صدا تا ۶۰ دسی بل زیر سطح میزان اصلی خود تعریف می شود . در بیشتر مواقع زمان طنین کمتر فهم گفتار و آسایش صوتی را بهبود می بخشد(بجز موسیقی تقویت نشده) برای بیشتر اتاق ها فهم گفتار الزامی است , میانگین-فرکانس زمان طنین در اتاق خالی باید بین ۰٫۵۰ و ۱٫۰۰ ثانیه باشد .

ضریب کاهش نویز (NRC) قابلیت جذب صوت سطح برای کاهش نویز است . و بوسیله محاسبه میانگین ضریب جذب از باند های فرکانسی ۲۵۰-Hz, 500-Hz, 1-kHz, و ۲-kHz حاصل می شود . و بین ۰٫۰ (جذب صوت کم) و ۱٫۰ (جذب صوت بلند) متغیر است . ضریب کاهش نویز یکی از دو متغیر مهم در تعیین زمان طنین است و دیگری حجم اتاق است . ضریب کاهش نویز بالاتر نشانگر جذب صوت بیشتر (یا کاهش صوت بیشتر) و زمان طنین کمتر و فهم گفتار بیشتر است . محصولات سقفی پشم سنگ معمولاً دارای ضریب کاهش نویز ۰٫۸۵ و بیشتر از آن هستند .

صدا های نا خواسته از منابع مختلف می تواند نویز (سر و صدا) را از خارج یا فضاهای داخلی دیگر به درون ساختمان وارد کنند. همچنین می تواند شامل نویز های تولید شده بوسیله سیستم های ساختمانی و طنین طولانی مدت این نویز ها درون ساختمان باشد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0