0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تحلیل بازار آهن آلات ایران 19 شهریور ماه

در خصوص بازار قوطی و پروفیل؛ در بیشتر مبادی بنا بر رصد صورت گرفته؛ بنظر میرسد که روز گذشته با ثبات قیمت همراه بوده است. هم چنین طی روز گذشته پروفیل زد  و زد رنگی بارگیری از اصفهان با قیمت ثابت اعلام شد. قوطی پروفیل بارگیری از تهران با 20 الی 30 تومان کاهش قیمت اعلام گردید. قوطی پروفیل بارگیری از اصفهان ضخامت 2 با 30 تومان کاهش و ضخامت 5/2 با 20 تومان کاهش قیمت اعلام گردید.

قوطی ستونی بارگیری از انبار با  قیمت ثابت اعلام گردید. قیمت تسمه کوره ای بارگیری از انبار اصفهان با قیمت ثابت  اعلام شد. قیمت لوله داربستی بارگیری از اصفهان ،ثابت  اعلام گردید.  انواع میلگرد A3 آجدار شاخه توسط یکی از نمایندگان رسمی ذوب آهن اصفهان روز گذشته ثابت شنیده شد. برآیند میانگین نرخ مبادی مختلف حوزه میلگرد آجدار؛ با توجه به تکمیل تقریبی جدول نرخ این حوزه، تقریبا ثابت دیده شد .

میلگرد ذوب آهن بارگیری از کارخانه با 10 تا 40 تومان کاهش اعلام گردید. میلگرد ذوب آهن بارگیری از انبار با 35 تا 55 تومان کاهش قیمت اعلام گردید. هم چنین کارخانه های تولید کننده میلگرد قیمت خود را ثابت اعلام کردند. تیرآهن ذوب آهن بارگیری از کارخانه و انبار اصفهان ثابت اعلام گردید. قیمت سیم مفتولی حرارتی و زیگزاگ با 30 تومان کاهش اعلام شد. سپری نبشی و ناودانی بار گیری از انبار اصفهان ثابت اعلام گردید. انواع ورق سیاه فولاد مبارکه در بازار روز گذشته با ثبات قیمت همراه بود . هم چنین کلیه ورقهای گالوانیزه در برخی کارخانه ها و ضخامت ها  با افزایش 20 تا 30 تومانی اعلام گردید .

فروش انواع لوله قیمت مناسب

بازار ورق ایران در هفته ای که گذشت

در روز شنبه قیمت ورق گرم به ضخامت 2 میلی متر در انزلی به میزان 2730 تومان به ازای هر کیلو گزارش شده است اما به گفته منابع خبری بازار این محصول آرام بوده است. هم چنین قیمت ورق گرم در روزهای پایانی هفته گذشته کاهش یافته و به قیمت 2700 تومان به ازای هر کیلو رسید. این در حالی است که طبق بررسی های صورت گرفته به علت عرضه ورق فولادی گیلان انتظار کاهش قیمت بیشتر برای این محصول نیز وجود دارد.

قیمت ورق گرم مبارکه به ضخامت 15-5/2 میلی متر به طور میانگین در روزهای نخست هفته گذشته به میزان 25744 ریال گزارش شده است که در روزهای پایانی هفته قیمت این محصول کاهش یافته و به میزان 24875 ریال رسید. هم چنین با وجود کمبود تقاضا در بازار داخلی کشور، عرضه ورق های گروه c فولاد مبارکه در بازار بورس به روند کاهش قیمت این محصول کمک کرده است. به گفته برخی منابع خبری قیمت ورق گرم شرکت کاویان نیز به علت کمبود تقاضا تقریبا ثابت بوده است. هم چنین به علت اینکه هنوز فصل مصرف ورق سرد به طور جدی آغاز نگردیده است قیمت این محصول در بازار با ثبات نسبی روبرو بوده است.

با این حال موجودی ورق سرد در حال حاضر آماده درخواست می باشد. در حال حاضر افزایش قیمت ارز عاملی محرک برای روند صعودی قیمت محصولات وارداتی می باشد. با این وجود ورق سرد تنها کالایی می باشد که حباب نداشته و می تواند طی هفته های آتی روند صعودی داشته باشد. قیمت ورق گالوانیزه نیز طی هفته گذشته افزایش یافته و میانگین قیمت ورق گالوانیزه کاشان از میزان 35905 ریال به میزان 36384 ریال افزایش یافت. هم چنین قیمت ورق گالوانیزه وارداتی نیز از میزان 34663 ریال به میزان 35039 ریال افزایش یافته در حالی که میزان تقاضای این کالا هم چنان کم بوده و بازار ورق گالوانیزه وارداتی آرام می باشد.

مقاطع در بازار ایران در هفته ای که گذشت

قیمت میلگرد سایز 25-14 در نخستین روزهای هفته گذشته در شهر اصفهان به میزان 23860 ریال گزارش شد ولی این قیمت در اواخر هفته گذشته به میزان 23450 ریال کاهش یافت. میانگین قیمت میلگرد سایز 25-14 روهینا در دزفول نیز در نخستین روزهای هفته گذشته به میزان 23750 ریال به ازای هر تن اعلام شد که این قیمت نیز طی آخرین روزهای هفته به میزان 23000 ریال کاهش یافت. به گفته منابع خبری قیمت تیرآهن سایز 18-14 اصفهان نیز به طور میانگین در روز شنبه به میزان 27700 ریال گزارش شد که تا پایان هفته این قیمت کاهش یافته و به میزان 27600 ریال رسید.

دو دلیل عمده برای کاهش قیمت میلگرد و تیرآهن در هفته گذشته گزارش شده است. یکی از دلایل کاهش قیمت این محصولات کمبود میزان تقاضا در بازار داخلی کشور می باشد. در حال حاضر تقاضای واقعی در بازار وجود نداشته و محصولات صرف پروژه ها نمی گردد. بنابراین با توجه به نگرانی بازار و نیز محدودیت نقدینگی قیمت محصولات در حال کاهش می باشد. هم چنین یکی دیگر از دلایل کاهش قیمت مقاطع در بازار داخلی ایران این است که میزان موجودی این محصولات در بازار زیاد می باشد. این در حالی است که افزایش قیمت محصولات بیشتر از دو هفته است که متوقف گردیده.

کانال تلگرام مرکزآهن جهت عضویت

در نتیجه این امر میزان داد و ستدها کاهش یافته و تولیدکنندگان در تلاش برای فروش کالاهای خود بوده تا به نقدینگی دست یابند. در حال حاضر به گفته منابع خبری دو عقیده کلی راجع به اوضاع بازار مقاطع ایران وجود دارد. دیدگاه اول بیان می کند که بدون در نظر گرفتن قیمت مواد اولیه با توجه به کاهش میزان معاملات صورت گرفته، روند قیمت مقاطع بایستی نزولی باشد زیرا در حال حاضر تقاضا در بازار داخلی بسیار کم می باشد. این دیدگاه به طور کلی در انتظار تقاضای پروژه های عمرانی می باشد. دیدگاه دیگر بیان می کند که با توجه به افزایش قیمت ارز از مهر ماه سال جاری به بعد و نیز ثابت بودن قیمت آهن اسفنجی، بازار مقاطع طی چند ماه آینده با رونق روبرو خواهد شد زیرا کمبود مواد اولیه سبب می شود که از میزان کلی موجودی این محصولات کاسته شود.

نظریه دیگری نیز راجع به بازار مقاطع ایران بیان شده است و آن این است که قیمت فولاد در بازار ایران تابع عرضه و تقاضای جهانی بوده و بازار داخلی نقش درجه دوم را در تعیین قیمت ها ایفا می کند. هرچه میزان معاملات کاهش یابد میزان صادرات نیز بیشتر خواهد شد. در نتیجه قیمت ها در بازار داخلی تعیین نمی گردد. فولاد ایران طی سه ماه گذشته در حد 10-8 درصد حباب داشته است و در حال تخلیه شدن می باشد پس از آن معاملات منطقی تر انجام خواهد شد.

پیش بینی ها حاکی از آن است که با توجه به افزایش تعطیلات و مرخصی ها در هفته های آخر شهریور ماه، روند کاهش قیمت در بازار فولاد ایران تا مهرماه ادامه خواهد داشت ولی شیب روند نزولی بسیار ملایم می باشد تا بازار آرام گردد. پس از آن نیز باید در انتظار تلاطم ناشی از افزایش نرخ ارز در مهرماه باشیم.

 

خبرهای مرتبط:

نرخ یک درصدی سود فروشندگان آهن آلات

کاهش میزان مصرف میلگرد و تیرآهن در سه ماهه نخست سال

تحلیلی بر بازار صادرات فولاد و آهن آلات کشور و تاثیر آن بر واردات ورق فولادی

 

 

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0