5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تغییرات قیمت تیرآهن در پی رشد نرخ ارز

طی هفته گذشته قیمت تیرآهن و سایر مقاطع طویل فولادی روند صعودی را در پیش گرفت. این در حالی است که این روند افزایشی از7 فروردین در بازار آهن آلات آغاز گردید و تا روزهای پایانی هفته گذشته ادامه یافت. قیمت روز میلگرد در بازار داخلی طی هفته گذشته به طور میانگین به میزان 26087 ریال برای سایزهای 12-8 میلی متر اعلام گردید و در روزهای پایانی سال این میزان به 27896 ریال افزایش یافت. علت افزایش قیمت ناگهانی در روز سه شنبه افزایش نرخ ارز اعلام گردید در حالی که در روز چهارشنبه میانگین قیمت این محصول مجددا کاهش یافته و به 27755 ریال کاهش یافت.

علت کاهش مجدد میانگین قیمت روز میلگرد نیز سیاست ارزی دولت اعلام گردید. بنابر آمار منتشر شده قیمت تیرآهن روندی معکوس را در پیش گرفت به طوری که میانگین قیمت تیرآهن اصفهان طی هفته گذشته در کارخانه ذوب آهن اصفهان به میزان 30000 ریال برای هر کیلو و برای سایزهای 18-14 در نخستین روز هفته اعلام شد. هم چنین قیمت تیرآهن اهواز و سایر کارخانجات در روزهای میانی هفته گذشته به میزان 30550 ریال اعلام گردید و در روز چهارشنبه برخلاف بازار میلگرد که روند نزولی را در پیش گرفته بود قیمت تیرآهن کرمانشاه و سایر کارخانجات افزایشی بوده و به میزان 30833 ریال اعلام گردید.

در روزهای پایانی هفته گذشته میزان تقاضا برای خرید تیرآهن و میلگرد به حداقل میزان خود رسید و به همین دلیل قیمت ها در برخی مبادی حتی به میزان 800-500 ریال نیز افت کرد. در حال حاضر میلگرد موجود در انبار با قیمت 26000-25000 ریال بوده و به نظر می رسد قیمت روز میلگرد در بازار داخلی در روزهای آتی تا این قیمت نیز پایین بیاید. با این حال افت بیشتر قیمت تیرآهن هاش و سایر محصولات طویل تنها به قیمت شمش در روزهای آینده بستگی خواهد داشت.

مشخصات تیرآهن خوب

بازار شمش بدون تقاضا

هم چنین قیمت شمش نیز به قیمت آهن اسفنجی و قیمت قراضه بستگی دارد. پس چنانچه قیمت مواد اولیه از جمله شمش، قراضه آهنی و آهن اسفنجی در روزهای آتی روند نزولی را در پیش گیرد می توان انتظار داشت که قیمت تیرآهن و سایر محصولات نیز کاهش یابد. در بررسی بازار مواد اولیه باید گفت که قیمت قراضه در روزهای پایانی هفته گذشته و خصوصا در روز چهارشنبه روند نزولی را در پیش گرفت در حالی که قیمت آهن اسفنجی به میزان 12500-12300 ریال به ازای هر کیلو ثابت باقی ماند. هم چنین آهن اسفنجی سیرجان نیز در بازار بورس هفته گذشته با قیمت 12385 ریال معامله گردید.

برخی از فعالان بازار معتقدند که قیمت تیرآهن و میلگرد در هفته جاری کاملا تحت تاثیر قیمت شمش خواهد بود در حالی که برخی دیگر این ادعا را قبول نداشته و معتقدند که قیمت تیرآهن 14 و سایر مقاطع طویل در هفته جاری تحت تاثیر قیمت شمش نخواهد بود زیرا در این هفته انباردارها اقدام به فروش محصولات انبارها خواهند کرد و این امر بر قیمت محصولات تاثیرگذار خواهد بود. باید تا روزهای پایانی هفته منتظر بمانیم و ببینیم قیمت شمش چه تاثیری بر قیمت محصولات فولادی از جمله مقاطع طویل خواهد داشت.

تاثیرات بازار جهانی مقاطع طویل بر قیمت های داخلی

این در حالی است که در روزهای جاری تعداد فروشندگان در بازار میلگرد بسیار افزایش یافته و چنانچه با نگاه امیدوارانه به چشم انداز بازار آتی بنگریم و امیدوار باشیم کارخانجات قیمت های پیشنهادی خود را کاهش ندهند قیمت ها به تدریج به ثبات خواهد رسید. در بازار جهانی نیز قیمت مقاطع طویل روند نزولی را در پیش گرفته است به طوری که قیمت این محصول در بازار صادراتی ترکیه در هفته گذشته روند نزولی را در پیش گرفته و به میزات 565 دلار به ازای هر تن رسیده است.

هم چنین بازار مصر نیز با تقاضای پایین میلگرد مواجه گردیده است. مدتی است که تقاضای میلگرد بازار داخلی مصر پایین بوده و در طی هفته گذشته تقاضا همچنان پایین بوده است. به گفته منابع خبری از نیمه دوم ماه مارس که قیمت میلگرد افزایش چشمگیری داشت خریداران این افزایش قیمت را نپذیرفتند و به گفته آن ها این قیمت بالا می باشد.

در طی هفته گذشته قیمت میلگرد بازار داخلی مصر ثابت بوده و تنی 709 تا 735 دلار درب کارخانه به فروش رسیده است. از طرف دیگر با توجه به کاهش چشمگیر قیمت جهانی بیلت از اواسط ماه مارس تا اوایل ماه آوریل هزینه تولید برای برخی از تولیدکنندگان میلگرد کمتر شده بنابراین ممکن است دوره پیش رو تولیدکنندگان برای فروش بیشتر قیمت های خود را کاهش دهند.

هم چنین قیمت میلگرد در بازار صادراتی کشور چین میز به میزان 535 دلار به ازای هر تن رسید در حالی که قیمت قبلی این محصول به میزان 515 دلار به ازای هر تن بوده است. هم چنین در روزهای پایانی هفته نیز قیمت میلگرد در بازار بورس این کشور به میزان 8 دلار به ازای هر تن کاهش یافت. هم چنین در بازار صادراتی CIS نیز قیمت میلگرد به میزان 6 دلار به ازای هر تن کاهش یافته و به میزان 581 دلار به ازای هر تن رسید.

5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0