0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

مقاطع در بازار ایران

براساس پایگاه خبری مرکز ایفنا، طی هفته گذشته بازار محصولات فولاد بلند با نوسانات بسیاری روبرو بوده و هفته سرشار از تنش را پشت سر گذاشته است.طی این هفته تحت شرایطی که میزان تقاضا به حداقل میزان خود رسیده است، به علت افزایش قیمت محصولاتی از جمله شمش، قیمت مقاطع از روز شنبه رو به افزایش بوده است.هم چنین میانگین قیمت میلگرد سایزهای ۱۴ تا ۲۵ میلی متر در اهواز در روز شنبه به میزان ۱۷۰۰۰ ریال اعلام شده است که تا پایان هفته به میزان ۱۸۰۰۰ ریال رسیده است.

این در حالی است که این کارخانه تمایلی به فروش کالای خود نداشته است.هم چنین قیمت این محصول در ذوب آهن اصفهان به میزان ۱۷۱۵۰ ریال بوده که تا پایان هفته به قیمت ۱۸۱۰۰ ریال رسید.میانگین قیمت تیرآهن به ابعاد ۱۴ تا ۱۸ میلی متر نیز در اصفهان در روز شنبه ۱۹۸۰۰ ریال بوده که تا پایان هفته به میزان ۲۰۸۰۰ ریال رسیده است.اخبار رسیده حاکی از آن است که طی هفته گذشته روند افزایش قیمت بسیار افسار گسیخته بوده و این امر سبب شد تا بنکدارها از روز شنبه به خرید و فروش مشغول شوند و همین امر سبب ایجاد التهاب بیشتر در جو بازار گشت.اکثر کارخانه ها و به ویژه یکی از کارخانجاتی که از موجودی بالایی برخوردار بود موفق شد که حجم بالایی از تولیدات خود را به فروش برساند.اما پس از اتمام روز سه شنبه برخی از آگاهان بازار خرید را متوقف ساخته و تنها به فروش محصولات خود پرداختند. از نظر آن ها این روند افزایش قیمت نگران کننده بوده.

هم چنین بازار فولاد در روز چهارشنبه همزمان با توقف معامله شمش فولاد خوزستان در بورس آرام شده و از ظهر چهارشنبه بازار به کما رفت.هم چنین فروشندگان مقاطع که تا صبح روز چهارشنبه فقط صحبت از فروش نقدی می کردند، و حاضر به تخفیف نبودند از بعد از ظهر روز چهارشنبه عقب نشینی کرده و از روز پنج شنبه تا ۲۰ تومان کاهش قیمت را نیز پذیرفتند و پیشنهاد پرداخت ۳ تا ۴ روزه نیز می دادند.هم چنین پیش بینی ها حاکی از آن است که محققا طی هفته آینده روند قیمت معکوس عمل خواهد کرد.علت این امر این است که انبارها از ظرفیت کالای زیادی که در قیمت های پایین خریداری شده است انباشته شده اند.این ظرفیت بالا در انبارها به رقابت با عرضه کارخانه ها تلاش خواهند کرد و اجازه نخواهند داد که قیمت ها مجددا روند صعودی داشته باشند.

با این حال دامنه کاهش این قیمت بستگی به روند قیمت شمش داشته. چنانچه عرضه شمش هم چنان محدود باشد، که احتمال زیاد طی هفته آینده این گونه خواهد بود، کاهش قیمت ها حداکثر به میزان ۵۰ تومان به ازای هر کیلو خواهد بود.با این حال اگر فولاد خوزستان برروی قیمت شمش به میزان ۱۵۲۵۰ ریال اصرار داشته باشد رکود در بازار طولانی خواهد شد اما اگر فولاد خوزستان قیمت شمش را کاهش دهد در این صورت کاهش قیمت بیش از ۵۰ تومان و روند رکود بیش از دو هفته خواهد بود.صحبت های زیادی راجع به پایین آوردن قیمت شمش شنیده می شود به این علت که قیمت پیشنهادی فولاد خوزستان به میزان ۱۵۲۵۰ ریال باعث بهم خوردن معادلات قیمتی مواد اولیه و کالای ساخته شده می گردد، به همین دلیل تمامی دست اندرکاران به دنبال مهار قیمت فولاد خوزستان می باشند.

ورق فولادی در بازار ایران

اخبار رسیده حاکی از آن است که قیمت ورق فولادی نورد گرم شده به ضخامت ۲ میلی متر در بندر انزلی در روز شنبه به میزان ۲۳۵۰۰ ریال و قیمت محصول چین در بندر امام ۲۲۸۰۰ ریال بوده.اما با پایان رسیدن هفته قیمت ها صعودی بوده و و روز چهارشنبه قیمت ورق فولادی نور گرم شده در انزلی ۲۴۱۰۰ ریال و قیمت این محصول در بندر امام ۲۳۵۰۰ ریال اعلام شده است.دو علت برای این افزایش قیمت بیان شده است. دلیل اول  کاهش واردات در طول ماه های گذشته می باشد که ناشی از رکود اقتصادی بوده است در طول یک ماه گذشته، کارخانه MMK که یکی از عرضه کنندگان اصلی ورق فولادی به بازار فولاد ایران بوده است، از بازار عقب نشسته و به همین علت ثبت سفارش برای واردات کمتر شده است.

علت دوم نیز افزایش قیمت ورق فولادی در خارج از ایران بوده است.قیمت این محصول از ۴۲۰ دلار به ۴۴۵ دلار به ازای هر تن سی اف آر انزلی بالا رفته است.این در حالی است که قزاق ها تمایلی به عرضه کالا ندارند چون ظرفیت کالا آن ها کم بوده و اکثر دست اندرکاران پیش بینی می کنند که این کالا هنوز می تواند افزایش قیمت بیشتری داشته باشد.اخبار رسیده حاکی از آن است که ورق فولادی نورد گرم شده به ضخامت ۵/۲ تا ۳ میلیمتر با محدودیت عرضه روبرو بوده و قیمت این کالا رو به افزایش می باشد.در طول هفته گذشته ورق فولادی نورد گرم شده به ضخامت ۵/۲ تا ۶ میلیمتر با افزایش قیمت به میزان ۶۰ تومان به ازای هر کیلو روبرو شد.

هم چنین بالا رفتن قیمت ورق فولادی نورد گرم شده در بازار بورس تا مرز ۸۰ تومان به ازای هر کیلو پایه باعث افزایش قیمت ورق فولادی به ضخامت های ۶ تا ۱۵ میلیمتر شده است.با توجه به محدودیت عرضه ورق فولادی، این روند با شیب ملایم تری ادامه خواهد یافت. ورق های فولادی نورد گرم شده به ضخامت ۱۵ میلیمتر به بالا از روز یکشنبه با ۲۰ تومان افزایش قیمت به ازای هر کیلو اعلام شد.این در حالیست که بازار فولاد آمادگی این افزایش قیمت را نداشته و فروشنده ها سعی کردند تا پایان هفته روند افزایش قیمت را تا ۵۰ تومان به ازای هر کیلو افزایش دهند.

اما تا آخر هفته قیمت روند نزولی در پیش گرفت و بازار آرام تر شد. در حال حاضر محصول شرکت های کاویان و اکسین به وفور در بازار عرضه شده.  البته محصولات کاویان با عرض ۵/۱ متر در بعضی از امدازه ها با کمبود عرضه مواجه می باشد.با توجه به پایین بودن تقاضا و حجم عرضه بعید است که قیمت ها تغییر کند. به ویژه اینکه قیمت تختال نیز در طول هفته های گذشته ثابت باقی مانده است.ورق فولادی نورد سرد شده از اول هفته روند افزایشی در پیش گرفت.عرضه محصولات فولاد مبارکه در بازار محدودتر از هفته های قبل بوده. از سوی دیگر افزایش قیمت ورق فولادی نورد سرد شده در خارج از کشور به میزان ۲۰ دلار به ازای هر تن باعث افزایش قیمت آرام اما با ثبات در طول هفته گذشته بوده است.

قیمت این کالا به ضخامت ۷/۰ تا ۵/۱ میلی متر از ۵۱۵ دلار به ازای هر تن سی اف آر به ۵۳۵ دلار به ازای هر تن رسیده و فروشنده ها رغبتی به عرضه کالا ندارند.هم چنین بطور میانگین قیمت ورق فولادی نورد سرد شده تا ۵۰۰ ریال بالاتر از هفته گذشته اعلام شده است.ورق فولادی گالوانیزه نیز در هفته گذشته روند صعودی داشته و قیمت های آن بسته به ضخامت بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ ریال به ازای هر کیلو اعلام شده است.

 

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • ۵عالی بود
  • ۳خوب بود
  • ۲معمولی بود
  • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها

    اشتراک گذاری