0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

عواقب افزایش تولید آهن آلات در بازار چین

جايگزين كردن ظرفيتهاي توليد آهن آلات در چين باعث افزايش توليد فولاد اين كشور تا سال 2020 خواهد شد. تا ان زمان رشد اقتصادي چين كند تر خواهد شد و تا 3 سال اينده  چين به بازاري با مازاد فروش آهن آلات تبديل مي شود و در ان زمان شروع به افزايش صادرات فولاد خواهد كرد.

به گزارش متال اكسپرت، در جايگزين كردن ظرفيتهاي غير استاندارد شركتهاي چيني مجاز بودند به ازاي حذف هر 1.25 ميليون تن ظرفيت غير استاندارد،1 ميليون تن ظرفيت جديد نصب و راه اندازي نمايند.

تا سال 2018 ظرفيتهاي غير استاندارد تعطيل شده فولادي در چين به 150 ميليون تن خواهد رسيد و در مقابل تا سال 2020 ظرفيتهاي جديد و استاندارد نصب  و راه اندازي شده به 120 ميليون تن خواهد رسيد.

سال گذشته 20 تا 30 ميليون تن فولاد سازي به روش قوس الكتريكي جايگزين كوره هاي القايي غير استاندارد شد و در سال جاري 30 ميليون تن ديگر اضافه خواهد شد.

به اين ترتيب در مجموع تا سال 2020 حدود 60 ميليون تن فولادسازي با روش قوسي در چين راه اندازي خواهد شد.

آمار صادرات سالانه چین

در سال 2017 صادرات آهن آلات چين 30.5 درصد كاهش ساليانه داشت و به 75 ميليون تن رسيد. به اين ترتيب كشورهاي ديگر فرصت خوبي براي افزايش فروش داخلي و صادراتي به دست آوردند.

بسياري از تحليل گران اين اتفاق را به حذف موفقيت أميز  ظرفيت هاي غير استاندارد در چين ربط مي دهند.

در سال 2017 چين ركورد توليد 831.7  ميليون تن فولاد را به ثبت رساند، به همين دليل بسياري معتقدند افزايش تقاضاي مصرف آهن آلات در چين علت كاهش صادرات ان بوده است.

كاهش رشد اقتصادي چين باعث افت مصرف داخلي اهن در اين كشور خواهد شد. در نتيجه تا سال 2021 صنعت فولاد چين به بحراني مشابه سال 2015 دچار خواهد شد و مجبور خواهد بود فولاد توليدي را قادر نمايد و براي اين منظور به طور پيوسته قيمت ها را كاهش خواهد داد تا بتواند فروش مطلوبي را به دست اورد.

فرصت هاي توسعه بازار شمال افريقا

در شمال افريقا پروژه هاي زيادي به ارزش 739 ميليارد دلار برنامه ريزي شده است و 50 درصد انها در حال اجرا هستند. درصد زيادي از پروژه ها در سال 2018 و يا 2019 به اتمام خواهد رسيد.

در تقسيم بندي بين كشورها 62 درصد اين پروژه ها در مصر در بخش انرژي، حمل و نقل و ساخت و ساز سرمايه گذاري شده است . از كل سرمايه گذاري انجام شده الجزاير با سهم 26 درصدي در جايگاه دوم و مراكش با 8 درصد در جايگاه  سوم پس از مصر قرار دارند.

به گزارش متال اكسپرت در سال 2018 در شمال افريقا 88.9 ميليارد دلار سرمايه گزاري انجام خواهد شد كه بيشترين سهم ان در مصر و مراكش مي باشد.

سهم ليبي و تونس به ترتيب 3 و 1 درصد از كل سرمايه گذاري خواهد بود.در افريقا بازار ساخت و ساز به صورت نابرابر تقسيم شده است كه به دليل ناپايداري سياسي در برخي از كشورها مي باشد.

قیمت آهن آلات

انرژي يكي از بازار هاي محرك و از بخش هاي مصرف كننده آهن آلات مي باشد و 30 درصد كل پروژه ها را به خود اختصاص داده است. به طور خاص الجزاير و مراكش به ترتيب 33 و 42 درصد سرمايه گذاري خود را به توليد انرژي با روشهاي نوين مانند برق خورشيدي اختصاص داده اند.

در مقابل سهم پروژه هاي ساخت و ساز در اين دو كشور به ترتيب 4 و 13 درصد مي باشد.

چشم انداز بازار اسلب دنيا بر اساس تحليل متال بولتن

تعرفه هاي امريكا بخش 232 و  ايجاد عدم قطعيت در مسير حركت قيمتها در بازار

 • برزيل

با وجود خوشبيني فروشندگان در بازار به دليل معاف شدن برزيل از تعرفه امريكا، و به رغم مقاومت خريداران، قيمتهاي پيشنهادي اسلب صادراتي برزيل در ماه آوريل احتمالا افزايش خواهد يافت.

پيشنهادهاي فروش حال حاضر برزيلي ها بالاي 590 دلار FOB است و به عقيده تحليل گران حتي در صورت كاهش قيمت ها در بازار آهن آلات چين اسلب صادراتي برزيل باز هم افزايش خواهد يافت.

تقاضاي اسلب از سوي امريكا، مكزيك و تركيه بسيار بالاست و عامل حمايت از قيمتها خواهد بود. انتطار مي رود حداقل در دو كشور اول قيمتها همچنان رو به افزايش باشد.

 • اسيا

اما انتظار مي رود در اسيا به دليل كم شدن تقاضاي خريد و تضعيف صنايع بالا دستي و پايين دستي؛ قيمت اسلب با ثبات بوده و يا اندكي كاهش يابد.

مشتريان آسيايي حاضر به خريد اسلب با قيمت هاي بازارهاي امريكا و اروپا نيستند و از اين رو برزيلي ها بيشتر بر بازار امريكا و صادر كنندگان CIS بر بازار اروپا متمركز هستند. اين امر باعث كم شدن عرضه اسلب به خاور دور خواهد شد.

شركت Karakatu در اندونزي شايعات تاخير در راه اندازي كوره بلندهاي خود را رد كرد و به گفته منابع بازار در أواسط اوريل مزايده فروش خود را ارايه خواهد كرد كه مي تواند اندكي كمبود اسلب در اين منطقه را جبران نمايد.

 • تركيه و CIS

در تركيه نيز به دليل وضع تعرفه از سوي امريكا و كاهش تقاضا از سوي تركها، ممكن است قيمت اسلب صادراتي CIS كاهش يابد.

تركها و كشورهاي CIS از تعرفه امريكا معاف نشدند و به نقل از يكي  از تجار روس ترك ها ديگر  حاضر به خريد اسلب 600 دلار CFR (585 دلار FOB ) نخواهند شد.

اخرين پيشنهادهاي فروش اسلب صادراتي بازار آهن آلات ايران نيز از سوي فولاد خوزستان 550 دلار FOB براي خريداران اسيا، اروپا و شمال افريقا بوده است.

در اخرين ارزيابي متال بولتن در 4 اوريل اسلب صادراتي ايران درمحدوده 535 تا 550 دلار FOB قرار گرفت.

با اين وجود محدوديت عرضه اسلب در بازار جهاني به خصوص آسياي شرقي و جنوب شرقي، همچنان ادامه خواهد يافت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0