0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نقدی بر شرایط این روزهای بازار فولاد

امروز باز هم تالار صنعتی بورس کالا صحنه عرضه های شمش و اسلب، مطابق دستورالعمل تنظیم بازار فولاد  وزارت صمت است. این در حالی است که همچنان شاهد اختلاف شدید بین قیمتهای دستوری و قیمت بازار محصولات فولادی خصوصا قیمت ورق فولادی هستیم و علی رغم هشدارهای کارشناسان ، هنوز مشخص نیست این رانت بزرگ قیمتی چرا باید وجود داشته باشد ؟! به نفع چه کسانی است ؟ و چرا باید سرمایه تولیدکننده و سهامدار آن به جیب دلال و واسطه سرازیر گردد؟! روز یکشنبه هم امیدها برای بازنگری در مصوبه مذکور نقش بر آب شد و مصاحبه دکتر سرقینی معاون صنایع معدنی وزارت صمت نشان داد که فعلا در بر همان پاشنه قبلی خواهد چرخید!

از طرفی طی دو روز اخیر شاهد انتشار  برخی اخبار مربوط به احتکار میلگرد و تیرآهن در نقاط مختلف کشور و  پوشش گسترده آن توسط کانال های خبری وابسته به برخی تولیدکنندگان خصوصی و  حتی دامن زدن به برخی شایعات در این خصوص هستیم! که موجب ایجاد برخی شائبه ها  در مورد نقش  احتمالی این شرکت ها در تحولات اخیر و روند صعودی قیمت ورق فولادی و میلگرد و تیرآهن نیز شده است.

بی نظمی خریداران بورس همچنان ادامه دارد

قطعا  هرگونه اقدام در جهت دامن زدن به التهاب بازار خواه قیمت سازی برای محصولات فولادی اعم از قیمت ورق فولادی و میلگرد ، خواه گران فروشی ، خواه احتکار یا غیره بسیار اشتباه و در نهایت به زیان زنجیره فولاد  و البته مستلزم برخورد قانونی است، اما سؤالی که اکنون بیش از پیش مطرح است این که سازمان های متولی و نهاد های نظارتی از جمله وزارت صمت، بورس کالا و سازمان تعزیرات حکومتی همان طور که برای شرکت های دولتی و نیمه دولتی بخشنامه و دستورالعمل صادر و البته برای اجرای آن کنترل های شدید اعمال و از انبارهای آن ها بازدید می کنند آیا بر خریداران شمش و اسلب  (به عنوان کالاهای میانی) از بورس کالا و  نحوه مصرف آن و البته فروش محصول تولید شده از آن هم نظارت می نمایند یا نه !؟

قیمت ورق فولادی

بررسی آمار معاملات بورس کالا نشان می دهد که از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از 325 هزار تن شمش و 380 هزار تن اسلب در بورس کالا معامله شده و این در حالی است که دقیقا مشخص نیست خریداران این محصولات چه اشخاص یا شرکت هایی بوده اند و اینکه با این ها چه کرده اند و اگر محصولی تولید کرده اند، آن را در کدام بازار و با چه قیمتی به فروش رسانده اند؟!

اگر قرار است محصول کارخانه های فولادساز به دلیل کنترل دستوری دولتی با قیمتی بسیار پایین تر از نرخ بازار در بورس عرضه شود ، چرا خریداران این کالاها که بنا بر شنیده ها چندین کارخانه خصوصی هستند که همواره صدای اعتراضشان به آسمان بلند است، طی سال جاری حتی یک کیلوگرم  لوله، پروفیل ، ورق فولادی ، میلگرد  و تیرآهن در بورس عرضه نکرده اند و سال گذشته نیز  در مجموع  حدود 40 هزار تن محصول آن هم به صورت مهندسی شده با عرضه محصولات کم تقاضا و شاید بدون تقاضا از جمله در محصولات طویل ، فقط میلگردهای سایز بالا در بورس عرضه کرده اند!

سوالات بی پاسخ در خصوص عملکرد بورس

آیا واقعا تولید سال گذشته این چند تولیدکننده با ظرفیتی بالغ بر چند میلیون تن، تنها حدود 40 هزار تن بوده است؟!

و آیا این شرکت ها علی رغم خرید این حجم از شمش و اسلب طی پنج ماه گذشته، هیچ تولیدی نداشته اند که  آن را در بورس عرضه کنند؟!

آیا برخی شایعات در مورد خرید شمش و اسلب  از بورس و صادرات  آن درست است؟

چرا بخشنامه های متعدد وزارت صمت و بورس در مورد این تولیدکنندگان اجرایی نشده و آن ها عرضه ای (البته واقعی با یک سبد کامل محصول و نه مهندسی شده) در بورس نداشته اند؟!

و چرا نهادهای نظارتی و سازمان تعزیرات از انبارها و دفاتر فروش این شرکت ها در استان های مرکزی و غربی کشور و شهرهای آران و بیدگل ،قزوین ، دزفول و  البته تهران و اصفهان بازدید نمی کنند تا مشخص شود آنها چه می کنند؟!

آیا این یک بام  و دو هوا نیست؟

و در نهایت…

چرا این ها متهم به گران فروشی، قیمت سازی برای قیمت ورق فولادی و میلگرد و سایر محصولات و یا  احتکار نمی شوند آن هم در حالی که برخی از  آنها نزدیک به دو ماه است که حتی اعلام قیمت رسمی نداشته اند؟!

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری