0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نوسانات قیمت روز میلگرد کارخانجات مختلف با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال

با توجه به نزدیک شدن به روز های پایانی سال و شب عید، تقریبا هیچ کدام از کارشناسان و تحلیل گران داخلی منتظر افزایش چشمگیر میزان تقاضا برای خرید میلگرد یا محصولات فولادی نیستند. اما طبق بررسی های صورت گرفته از سوی همین کارشناسان و تحلیل گران، در روز دوشنبه 7 اسفند ماه 1396 گزارشاتی مبنی بر ارزیابی قیمت روز میلگرد کارخانه های مختلف داخلی ارائه شده است که در ادامه گوشه هایی از آن ها را بیان می کنیم.

طبق این گزارشات، قیمت میلگرد تبریز بارگیری از کارخانه با ضخامت 8 و شاخه آجدار A2 امروز در حدود 2560 تومان اعلام شد. قیمت روز میلگرد تبریز با ضخامت 10 نیز در حدود 2540 تومان شنیده شد که نسبت به روز های گذشته تغییرات آنچنانی نداشت. در بازار اصفهان هم قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان با سایز ١٢ در حدود ٢٨۵٠ اعلام شد که ١۵ تومان نسبت به دیروز افزایش داشت.

قیمت روز میلگرد ذوب آهن اصفهان با ضخامت ١۴ نیز در حدود ٢٨۶٠ تومان خرید و فروش شد که نسبت به دیروز روند ثابتی داشته است. در این گزارشات قیمت روز میلگرد دو کارخانه دیگر نیز بررسی شده بود:

قیمت میلگرد زاگرس با ضخامت ١٢  در حدود ٢۵٨٠ تومان اعلام شد. همچنین قیمت روز میلگرد زاگرس با سایز ١۴ نیز در حدود ٢۴٨٠ تومان شنیده شد. علاوه بر این، قیمت میلگرد اهواز با سایز ١٢ در حدود ٢۵۶٠ تومان اعلام شد که نسبت به چند روز گذشته بدون تغییر مانده است. قیمت میلگرد اهواز با سایز ١۴ نیز معادل ٢۵۴٠ تومان در دسترس خریداران قرار گرفت.

سیاست های دولت در جهت کنترل قیمت محصولات فولادی

در ارتباط با قیمت سنگ ‌آهن و به طور کلی، مواد اولیه نیز باید گفت که روندی که این کارخانه و دیگر کارخانه های تولید کننده میلگرد در مورد هزینه های خرید مواد اولیه، در حال طی کردن آن هستند، افزایشی خواهد بود و در سال ‌های پیش رو بالا رفتن نسبی قیمت مواد اولیه ادامه خواهد یافت.

قیمت میلگرد اصفهان

این هم به همان سیاست های دولت و عرضه کنندگان این مواد باز می‌گردد که به نظر می‌آید تا پایان سال جاری برنامه خاصی برای افزایش مواد اولیه ترتیب داده نشده اما در سال آتی شاهد اعمال برخی افزایش قیمت ها خواهیم بود. اما به طور کلی در رابطه با قیمت روز میلگرد در بازار داخلی، روند فزاینده و افزایشی قیمت ارز که چندی پیش رخ داد، قطعا به ‌عنوان یک عامل مهم آن هم در شرایطی که ایران همچنان در حوزه ساختمان و عمران، رکود را پشت سر می‌گذارد، صادرات را موجه‌ تر از گذشته جلوه می دهد و انتظار می رود که تولید‌ کنندگان میلگرد در سال آتی برای حرکت به سمت صادرات و همچنین فروش محصولات به خارج از کشور استقبال بیش تری نشان دهند.

بنابراین عامل نرخ ارز در سال آتی تاثیر گذاری بیش تری نسبت به گذشته خواهد داشت و به بالا رفتن و یا کاهش قیمت روز میلگرد صادراتی کمک خواهد کرد. از سوی دیگر افزایش حجم صادرات میلگرد با توجه به این که در سال ۲۰۱٨ به پایان مناقشات و جنگ سوریه، و همچنین آرام شدن بخش‌های شمالی عراق و پایان مناقشات یمن (تا اواخر سال ۲۰۱۸) نزدیک خواهیم شد، اتفاق خوبیست که می توان از هم اکنون برای آن برنامه ریزی کرد.

چالش های فولاد سازان بر سر قیمت مواد اولیه

یکی از مسئولین در پاسخ به این سوال که چرا همیشه فولاد سازان و معدن داران با چالش هایی در مورد تعیین قیمت مواد اولیه مواجه هستند و به توافقی نهایی دست پیدا نمی کنند، گفت: اعتقاد من این است که مداخله دولت در بحث قیمت ‌گذاری به نفع هربخش غلط است. دولت نباید در قیمت‌گذاری دخالت کند بلکه باید اجازه دهد مکانیزم عرضه و تقاضا همه‌چیز را مشخص کند و باید بین قیمت‌ها همخوانی باشد.

امیدوار هستیم که در سال آینده وضعیت بهتر ‌شود، البته این نکته را هم عرض کنم که دولت در حوزه قیمت‌گذاری سنگ‌آهن ورود نکرده و تنها حوزه‌ای که وزیر وارد شده، حوزه گندله سنگ‌آهن بوده که به دلیل سیاست‌های اشتباهی که تاکنون وجود داشته به رغم وجود ذخایر سنگ‌آهن در کشور امسال ۸ میلیون تن کمبود گندله خواهیم داشت.

در رابطه با تعیین قیمت برای گندله باید بگویم که نرخ شمش فولاد خوزستان در فرمول تعیین قیمت ۲۳ درصد بود که با ابلاغیه وزارتخانه برای کاهش قیمت با ۳ درصد کاهش همراه شد و به ۲۰ درصد رسید. دوستان فولادی اعتقادشان بر این است که این ۳درصد کمک می‌کند که فولادی‌ها حداقل سود را داشته باشند یا دست‌کم ضرر نکنند که البته به نظر ما این به نفع اقتصاد نیست و در شرایط رقابتی نباید دولت وارد این بحث‌ها شود.

در گذشته برخی واحدهای معدنی برای تامین مواد اولیه مورد نیاز ذوب آهن یا مبارکه طراحی شده بودند که با انجام خصوصی‌سازی، با توجه به اینکه هرکدام را یکی از گروه‌های خصولتی برداشتند، یکپارچگی میان آنها از بین رفت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0