0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار نبشی ناودانی در هفته ای که گذشت

در هفته گذشته تمایل شدیدی به کاهش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی در بازار مشاهده گردید. این فاز کاهشی در روز سه شنبه هفته گذشته بیش از پیش نمایان گردید به طوری که با عرضه بورس فولاد مبارکه و شمش فولاد کاوه شاهد تسلیم شدن تولیدکنندگان برای پذیرفتن دلار ۴۲۰۰ تومانی در بازار بودیم.

به طور کلی می توان گفت افت شدید قیمت محصولات فولادی که از روز سه شنبه هفته گذشته آغاز گردید فعالان بازار را در بهت عجیبی فرو برد به طوری که پیش از این کسی گمان نمی کرد که بازار فولاد در برابر مصوبه جدید بانک مرکزی تسلیم گردد. با این حال هنوز تعداد زیادی از تولیدکنندگان از روند کنونی حاکم بر بازار تبعیت نکرده اند.

در هفته گذشته مشاهده کردیم که هرچه به روزهای  پایانی هفته نزدیک می شویم نرخ مصوب شده برای دلار بیشتر مورد تایید فعالان بازار قرار گرفته و تاثیر این روند را بر قیمت ناودانی و نبشی و سایر مقاطع فولادی در بازار مشاهده کردیم. این روند به معنای این است که روند نزولی حاکم بر بازار به زودی به ثبات قیمت ها منجر شده و این امر در نهایت سبب افزایش میزان تقاضا در بازار و رونق بازار فولاد می گردد.

برخی فعالان بازار هنوز معتقدند که این روند موجود در بازار همچنان نتوانسته همگانی گردد ولی مشاهده می کنیم که سیگنال های مثبت موجود در بازار فولاد بیش از پیش در هفته گذشته نمایان گردید و این می توان خبر خوبی برای فعالان این حوزه باشد.

تاثیر بورس کالا در هفته گذشته بر قیمت ها

هم چنین عرضه ورق فولاد مبارکه با نرخ ۲۵۲۰ تومان در بورس کالا طی هفته گذشته نیز توانست تاثیر زیادی بر برقراری آرامش در بازار داخلی داشته باشد. با این حال نمی توان گفت که هنوز ثبات در بازار فولاد برقرار شده است.

بازار آهن آلات هنوز مشخص نیست که چه روندی را در پیش خواهد گرفت. به نظر می رسد که هم پتانسیل افت قیمت ها در بازار فولاد وجود دارد و هم این که دولت در نظر دارد قیمت ها را براساس دلار ۴۲۰۰ تومانی تعیین نماید و تمامی این موارد سبب ایجاد مشکلات زیادی در بازار شده است.

قیمت ناودانی نبشی

هم چنین نرخ شمش پیشنهادی بازار بورس نیز توانسته تاثیر زیادی بر قیمت محصولات و ثبات در بازار داشته باشد. پیش بینی می شود که قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی در هفته جاری با ثبات بیشتری همراه گردد و بازار به آرامش برسد.

برخی نیز معتقدند که افت قیمت ها هنوز فراگیر نشده است و تولیدکنندگان در برابر افت قیمت ها مقاومت کرده اند بنابراین به نظر نمی رسد هفته جاری نیز قیمت ها به ثبات مورد نظر برسد.

در هفته آتی شاهد افزایش جو روانی و ابهام در تعیین قیمت ها بیش از هفته گذشته خواهیم بود و تحلیل های متفاوتی در بازار مشاهده شده است. برخی نیز معتقدند در هفته جاری قیمت محصولات به نرخی کم تر از هفته گذشته خواهد رسید ولی در نهایت به ثبات مورد نظر خواهیم رسید.

نوسانات نرخ شمش بر قیمت ناودانی و سایر محصولات فولادی

در هفته گذشته عرضه های بورس کارخانجات مختلف تاثیر زیادی بر روی قیمت ناودانی و سایر محصولات گذاشت به طوری که عرضه شمش فولاد کاوه این سیگنال را به بازار منتقل کرد که سایر کارخانجات نیز ملزم به پذیرش دلار ۴۲۰۰ تومانی می باشند. پس از آن شاهد عرضه شمش فولاد خوزستان با احتساب دلار ۴۲۰۰ تومانی بودیم و این امر بر نرخ پیشنهادی سایر کارخانجات در هفته جاری نیز تاثیرگذار خواهد بود.

با این حال کاهش نرخ عرضه های بورس کالا نیز هنوز نتوانسته بر روی قیمت های پیشنهادی سایر تولیدکنندگان تاثیر زیادی داشته باشد و در هفته جاری باید در انتظار تعیین نرخ دقیق تر توسط تولیدکنندگان باشیم. این روند در بازار سایر کالاها نیز طی هفته گذشته مشاهده گردید به طوری که بازارها پلیمرها نیز به شدت تحت تاثیر نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی قرار گرفته و به نوعی تسلیم مصوبه دولت گردید.

هم چنین بازار آتی نیز طی هفته گذشته روند کاهشی را در پیش گرفته است و در روز سه شنبه این روند کاهش بیشتری یافت. بازار سکه نیز نوسانات زیادی را تجربه کرد در حالی که دولت در تلاش است نرخ دلار را در همان نرخ مصوب ۴۲۰۰ تومان ثابت نگه دارد.

هرچند تاکنون تلاش های کمی در جهت این امر صورت گرفته است ولی باید دید اقدامات تولیدکنندگان در بورس کالا طی هفته گذشته چه تاثیری بر روند بازار آتی خواهد داشت.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0
سوالات و نظرات کاربران
نمایش موافق ترین ها
  0
  سوالات و نظرات کاربران
  اختیاری
  اشتراک گذاری