0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

توانمندی کارخانه های داخلی در تولید انواع لوله

در این که توان تولیدی انواع لوله با ضخامت های گوناگون تخصص تولیدکنندگان لوله و پروفیل ایران است شکی نیست. چرا که  با توجه به تنوع قابل توجهی که در خطوط تولید لوله وجود دارد، تولید کنندگان این محصول قادرند لوله هایی به نازکی قطر لوله خودکار و یا لوله های انتقال نفت و گاز که اتوموبیل هم می تواند از داخل آن بگذرد، را به بازار مصرف ارائه دهند یا حتی لوله های انتقال گاز ترش و لوله های بدون درز تولید کنند. البته قیمت لوله در بازار بستگی به سایز و ضخامت و … دارد و برای قیمت گذاری به نکات مختلفی توجه می شود. در حال حاضر قیمت لوله داربست با قطر ١ تا ١/٢ و ضخامت ٢  در حدود ٣١۵٠ تومان اعلام می شود که نسبت به دیروز ثابت است.

قیمت لوله داربست در تاریخ شنبه ٢٨ بهمن ماه با ضخامت ٢.۵ معادل ٣٠۴٠ تومان در دسترس مشتریان قرار می گیرد. البته در بازار لوله گالوانیزه امروز شاهد تغییراتی بودیم.

در شرایط فعلی، قیمت لوله گالوانیزه با ضخامت ٢ و قطر ١/٢ معادل ۴٨٠٠ تومان شنیده شد. علاوه بر این، قیمت لوله گالوانیزه در بقیه سایز ها هم معادل همین نرخ بود و نسبت به روز پنج شنبه ١١٠ تومان افزایش داشت.

ظرفیت تولید لوله فولادی در بازار داخلی

جدا از بحث قیمت، استاندارد تولید این محصولات در کشور (IGS) نیز بالاتر از استاندارد API می باشد. علاوه بر این، ظرفیت های تولید انواع لوله توسط سندیکا لوله و پروفیل در حال حاضر برنامه چشم انداز سال 2025 را با رسیدن به ظرفیت 18.5 میلیون، عملی کرده است. لوله مبلی نیز یکی دیگر از محصولاتی از این دست می باشد که فعلا روند افزایشی را در پیش گرفته است.

قیمت لوله گالوانیزه

هم اکنون قیمت لوله مبلی با قطر ١٠ و ١٢ و با ضخامت ٠.٧ تا ١/۵ معادل ۴۴٠٠ تومان می باشد که نسبت به دیروز ۵٠٠ تومان افزایش پیدا کرده است. قیمت لوله مبلی با قطر ١٣ و ١۵ امروز معادل ٣٩٨٠ تومان اعلام شد. همچنین قیمت لوله مبلی ١۶ تا ۶٠ نیز معادل ۴٠۶٠ تومان شنیده شد که نسبت به روز گذشته افزایشی بود، در حالی که پیش از این تا یک ماه ثابت اعلام می شد.

دبیر سندیکای تولید کنندگان لوله و پروفیل کشور با ارائه یک مقاله در مورد بازار ورق می گوید: چسبندگی قیمت ورق فولادی در بازار ایران، فقط برای رشد خود را نشان می دهد. برای مثال در سال 2015 قیمت های بین المللی ورق فولادی به تنی 320 دلار رسیده بود. این در حالی بود که در بازار ایران قیمت هر تن ورق 520 دلار براورد می شد.

تاثیر افزایش تعرفه ورق های فولادی بر قیمت لوله

مهم ترین علت وقوع این امر کمبود عرضه ورق های فولادی و همچنین نحوه قیمت گذاری این نوع ورق ها بوده است. از طرفی، زمانی که قیمت های ورق فولادی در بازار جهانی روند کاهشی را در پیش گرفتند، تعرفه واردات ورق با افزایش 5 برابری از 4 درصد به 20 درصد رسید. این در حالی است که در مدت زمانی که قیمت های جهانی رشد داشت، سیستم بروکراسی برای کاهش نرخ تعرفه های واردات، واکنش چندانی نشان نمی داد و رصد هوشمندانه ای انجام نمی شد.

علاوه بر این، برآورد ها نشان می دهد که در بازار ایران، کمبود عرضه ورق های فولادی به طور سالانه در حدود 2.5 میلیون تا 3 میلیون تن می باشد. سندیکای لوله و پروفیل در ماه های اخیر برای رفع این مشکلات توانست رای شورای رقابت را به نفع خودش تمام کند. یکی از پیشنهاد های سندیکا به شورای رقابت این بود که عرضه کنندگان ورق فولادی در IME، متنوع تر شوند.

در حال حاضر پیش بینی سندیکا در سال ٢٠١٨ این است که قیمت های بین المللی ورق های فولادی در سال 2018 نیز نسبت به سال 2017 تغییری نخواهد کرد به طوری که نه شاهد رشد ناگهانی و نه افت شدید قیمت ها خواهیم شد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0