0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

بررسی انواع پانل های موج دار و مزایا و معایب

پانل های موج دار شاخه ای از ساختارهای ساندویچی می باشند که شامل دو رویه صاف بوده و توسط یک هسته به شکل موج سینوسی از یکدیگر جدا شده اند و قیمت ساندویچ پانل در این مورد متفاوت می باشد. به همین خاطر پانل های موج دار از جمله پانل های مرکب به شمار می آیند. رویه به کار رفته در ساندویچ پانل موج دار سفت و محکم بوده و دارای سفتی خمشی بالایی است.

موج سینوسی به عنوان یک هسته مرکزی با چگالی کم از لغزش رویه ها نسبت به هم و کمانش موضعی جلوگیری می کند. ساندویچ پانل موج دار معمولا سبک، ارزان و دارای استحکام نسبت به وزن بالا هستند و به طور گسترده ای در صنایع بسته بندی استفاده می شوند. در سال 1856 دو شهروند انگلیسی اولین گواهی ثبت اختراع برای ورق موج دار را دریافت کردند.

آن ها توسط یک ماشین ساده دستی موفق به تولید ورق موج دار شدند که به عنوان پوششی برای کلاه به کار می رفت. قیمت ساندویچ پانل ساخته شده با این ورق نیز متفاوت بود. در سال 1871 یک شهروند آمریکایی یک صفحه ساده را به ورق موج دار متصل کرد و گواهی ثبت اختراع برای استفاده از گرما در تولید ساندویچ پانل موج دار را دریافت کرد.

تولید با استفاده از ماشین آلات مجهز و تاثیر بر قیمت ساندویچ پانل

از این اختراع برای حفاظت از وسایل شکستنی نظیر بطری ها استفاده شد. در سال 1874 گواهی ثبت اختراع برای تقویت ساندویچ پانل موج دار توسط اضافه کردن یک رویه دیگر به پانل را دریافت کرد. این امر نیز بر قیمت ساندویچ پانل تاثیرگذار بود. اولین تولیدکننده پانل موج دار یک شهروند سوئدی در سال 1905 بود.

پیشرفته تر شدن ماشین ها این امکان را فراهم کرد تا پانل های موج داری با کیفیت بهتر تولید شود و در سال 1920 جعبه هایی از پانل موج دار ساخته شد که از لحاظ سختی با جعبه های چوبی مشابه رقابت می کرد. پانل های موج دار شامل یک یا چندین ورق موج دار است که با چسب به یکدیگر متصل می شوند.

ورق های موج دار کامپوزیتی به روش دستی در قالب موج دار تولید می شوند. در این روش رزین به روی الیاف که به فرم های یک جهته یا چند جهته بافته شده اند ریخته و با استفاده از غلتک پخش می گردد. بعد از آغشته سازی کامل الیاف، لایه روی قالب موج دار و در فضای محیط رها شده تا عمل آمده و سخت گردد.

قیمت ساندویچ پانل

تاثیر روش های مختلف بر ساندویچ پانل تولیدی

تمامی این روش ها بر قیمت ساندویچ پانل تولیدی تاثیرگذار می باشد. فرایند تولید ورق های موج دار کاغذی به دو بخش تقسیم می شود. قسمت اول که کاغذ به صورت مرطوب بین دو چرخدنده شکل موج دار به خود می گیرد و سپس به رویه های مسطح چسبانده می شود. در این مرحله حرارت به ساندویچ پانل موج دار اعمال شده و باعث خشک شدن پانل می شود.

برخلاف پانل کامپوزیتی حساسیت بالای پانل کاغذی نسبت به رطوبت موجب تغییر شکل پانل و یا کمانش آن می شود این پدیده از عیوب عمده پانل های کاغذی است که بر قیمت ساندویچ پانل تاثیرگذار می باشد. یکی از کاربردهای گسترده پانل های موج دار در صنایع بسته بندی است. در صورت اضافه کردن غشای رطوبت زدا به سطح جعبه می توان محصولات خیس و مرطوب را نیز در این جعبه ها نگاه داشت.

به خاطر یکبار مصرف بودن و عدم نیاز به شست و شو و یا بازگشت جعبه ها و نیز قابلیت بازیافت سریع پانل های کاغذی به طور گسترده ای در صنعت شیلات استفاده می شوند. این امر بر قیمت ساندویچ پانل تاثیرگذار می باشد. کاربرد مهم دیگر پانل موج دار در صنعت هوا فضا است. پیشرفت های اخیر تکنولوژی هوشمند شامل سنسورها و عملگرها باعث افزایش امنیت و سازگاری هواپیما با محیط شده است.

ساندویچ پانل

مصارف در صنعت هواپیمایی

اگرچه بسیاری از هواپیماها برای پرواز در یک شرایط خاص تهیه شده اند کاربرد تکنولوژی هوشمند در بال های تطابق پذیر یا مورفینگ به هواپیما این امکان را می دهد که شکل بال را متناسب با شرایط هوایی در طول پرواز تطبیق دهد. ساختار بال باید به گونه ای باشد که نیروهای آیرودینامیکی را به خوبی تحمل کند و نیز به گونه ای انعطاف پذیر باشد که قابلیت تغییر شکل بال امکان پذیر باشد.

تمامی موارد ذکر شده سبب تاثیر بر قیمت ساندویچ پانل می گردد. یک راه حل برای این مساله استفاده از ماده همسانگردی است که در جهت عرضی دارای انعطاف و در جهت طولی محکم باشد. ساختارهای موج دار کامپوزیتی دارای این قابلیت هستند که در جهت طول موج انعطاف پذیر و در جهت عمود بر طول موج محکم باشند.

از کامپوزیت های  موج دار می توان در بال های مورفینگ نیز استفاده کرد به گونه ای که جهت طول موج با جهت عرضی بال مورفینگ منطبق باشد. از بال های مورفینگ ساخته شده از کامپوزیت های موج دار انتظار می رود تا نیروهای خمشی وارده در جهت طولی بال را به وبی تحمل کرده و بر قیمت ساندویچ پانل تاثیرگذار می باشد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0