0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تحلیل نوسانات قیمت میلگرد کویر کاشان هفته گذشته

در ادامه مطالب ذکر شده برخی نیز معتقد بودند حقایق پنهانی در پشت پرده افزایش قیمت میلگرد کویر کاشان و برخی دیگر محصولات طی هفته گذشته وجود داشته است. برخی دلایل این افزایش قیمت را کاهش میزان عرضه کارخانجات دانسته و برخی نیز دلالان را عامل اصلی روند صعودی قیمت ها دانسته اند. با این حال تولیدکنندگان عقیده دارند که افزایش قیمت آهن آلات جهانی سبب روند صعودی برخی از این محصولات بوده است.

روند تغییرات قیمت میلگرد کویر کاشان و سایر کارخانجات به قیمت شمش فولادی بستگی  خواهد داشت. در حالی که حدود یک ماه از بخشنامه وزارت صمت در خصوص قیمت گذاری شمش بر اساس میانگین قیمت میلگرد چهار کارخانه می گذرد و با وجود انتقادات فراوانی که از جنبه های مختلف به آن وارد شد, تا کنون و در عمل نیز شاهد اجرای کامل آن نبوده ایم.

از طرفی از چهار کارخانه ذکر شده که طبق مصوبه ملزم به ارائه 50 درصد تولید خود در بورس کالا شده اند طی این مدت تنها شاهد یک عرضه کوچک از کویر کاشان بوده ایم,  خراسان نیز عرضه ای نداشته و آذربایجان هم یکی دو عرضه کوچک داشته و تنها از طرف ذوب آهن شاهد عرضه های بزرگ بودیم که البته مسبوق به سابقه بود.

قیمت های پیشنهادی سایر کارخانجات

در طرف دیگر نیز فولاد خوزستان طی این مدت تنها یک مرتبه آن هم در این هفته شمش استاندارد به بازار عرضه کرد و از عرضه هفتگی خبری نبود. واکنش بازار هم به این عرضه جالب بود. سبد نقدی با قیمت پایه معامله شد و سبد اعتباری علی رغم گرانتر بودن شاهد رقابت و نهایتا معامله با قیمتی بیشتر از قیمت پایه بود. البته با توجه به وضعیت نقدینگی شرکتها و مشکلات پیش روی انها این اتفاق توجیه پذیر می نماید. به هر حال آنچه از شرایط برداشت می شود واکنش عملی ذینفعان این بخشنامه به آن و عدم تبعیت از آن است.

سه شرکت از چهار شرکت بخش عمده میلگرد تولیدی خود را کماکان و مطابق قبل خارج از بورس به فروش می رسانند. شرکت چهارم سبدهای بزرگ عرصه می کند و خوزستان کماکان متمایل به صادرات است. بنابراین در هفته دوم ماه جاری نیز شاهد روند ثابت در قیمت میلگرد کویر کاشان بودیم.

در هفته سوم آبان ماه نیز شاهد هفته ای آرام بودیم و با توجه به اربعین حسینی در روزهای پایانی آن هفته پیش بینی افت قیمت ها گزارش شده بود. با شروع هفته سوم برخی از واحدهای تولیدی از اعلام قیمت میلگرد ممانعت کردند. برای مثال دفتر رسمی فولاد هیربد از اعلام قیمت مستقیم اجتناب نموده و جالب اینجاست که تعداد زیادی از دفاتر واسطه ها هم از شفاف سازی نرخ میلگرد آجدار این شرکت طفره میروند اما به هر حال وجود دارند دفاتری که هنوز قیمت محصولات این شرکت را شفاف سازی مینمایند.

میلگرد مرکزآهن

تاثیر قیمت شمش بر قیمت میلگرد

فولاد میانه و فولاد خراسان از جمله شرکتهای پر فروشی هستند که متاسفانه به هر دلیلی نرخ فروش دفاتر واسطه ها اغلب اوقات با فاصله معنی داری پایین تر از برخی دفاتر رسمی فروش است؛ و لذا نرخی های متفاوتی که از مبادی مختلف غیر رسمی دریافت میشود؛ اغلب اوقات به واقعیت نزدیکتر است. در خصوص بقیه مبادی مشکل یا مسئله خاصی در رابطه با کشف قیمت وجود نداشته و تقریبا روال ثابت و مشخصی برای آنها حکم فرماست.

قیمت میلگرد کویر کاشان نیز هم چنان به روال ثابت خود ادامه داده است. بازار میلگرد طی هفته دوم در رکود بوده است و پیش بینی می شود که در هفته سوم نیز به همین روال پیش برود. هم چنین در برخی مبادی نیز تخفیف هایی مشاهده شده است. هم چنین میلگرد ذوب آهن به 27300 ریال هم رسید ولی قیمت میلگرد کویر کاشان به میزان 2550 تومان ثابت باقی ماند. هم چنین در هفته سوم مشاهده شد که اختلاف قیمت مابین قیمت شمش و میلگرد از جمله قیمت میلگرد کویر کاشان افزایش یافته است.

مقاومت در برابر افزایش قیمت میلگرد طی روزهای پایانی آبان ماه

قیمت شمش القایی طی هفته سوم روند کاهشی را در پیش گرفته ولی قیمت میلگرد از جمله قیمت میلگرد کویر کاشان در برابر کاهش قیمت مقاومت کرده است. اکثر کارخانجات در روزهای نخستین هفته سوم آبان ماه قیمت میلگرد تولیدی خود را ثابت اعلام کردند. در روز یک شنبه 14 آبان نیز قیمت میلگرد کویر کاشان برای سایزهای 12 و 14 به میزان 2550 تومان اعلام گردید. هم چنین طی هفته سوم قیمت میلگرد کشور چین افت کرده و به میزان 526 دلار به ازای هر تن رسید.

هم چنین پیش بینی شد که رونق یافتن میزان فعالیت ساخت و ساز در جنوب شرقی آسیا سبب افزایش میزان تقاضا برای خرید میلگرد در کشور چین گردد.  چنانچه قیمت میلگرد در بازار چین افزایش یابد ممکن است بر قیمت های بازار داخلی از جمله قیمت میلگرد کویر کاشان تاثیر گذارد. بنابراین در طی هفته سوم نیز تغییر محسوسی در قیمت میلگرد کویر کاشان مشاهده نگردید.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری