0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

میلگرد جای خود را مجددا در بازار چین باز می کند

در پایان ماه مارس، قیمت روز میلگرد در بازار داخلی چین تثبیت شد و افت شدید حدود یک ماه قبل را جبران نمود. سود بسیاری از کوره بلندها و کوره های قوس جای خود را به ضرر داده بود و آن ها تولید خود را کاهش دادند. در عین حال، تقاضا از انتهای مارس شروع به افزایش نموده است و بازار هم در بخش عرضه و هم در بخش تقاضا رو به بهبود گذاشته و عامل حمایت از قیمت روز میلگرد شده است.

اگرچه فولادسازان در استان هبی شروع به تولید مجدد نموده اند، به دلیل کاهش حاشیه سود، کارخانه ها تولید خود را با تنظیم نسبت قراضه کنترل نموده اند. در شرایط فعلی بازار، هزینه بالای کوره های قوس به نگرانی سرمایه گذاران تبدیل شده و عامل حمایت از قیمت روز میلگرد در بازار فیوچرز شده است.

از طرفی، افت شدید بهای سنگ آهن در اوایل مارس، اختلاف میان قراضه و چدن مذاب بسیار زیاد شد که فشار بر بهای قراضه را افزایش داد و تولید با کوره قوس از لحاظ اقتصادی توجیه نداشت. اصلاح قیمت میلگرد امروز در بازار فیزیکی به افزایش تقاضای صنایع پایین دستی منجر شد و سطح معاملات با رشد روبرو شد.

افزایش ظرفیت میلگرد بازار چین

طی هفته گذشته، موجودی انبارهای میلگرد ۵۵۲ هزار تن کاهش داشته و به حدود ۹ میلیون و ۸۵۰ هزار تن رسیده است. امروز البته بازار فیوچرز شرایط متفاوتی داشت و جز بخش انرژی، دیگر کامودیتی ها افت قیمت داشتند که بیشتر محصول افزایش تنش های تجاری میان چین و امریکا می باشد. سنگ آهن نزدیک به ۴ درصد کاهش داشت اما زغال سنگ و کک بیش از ۱ درصد افزایش یافتند.

قیمت روز میلگرد در بازار فیوچرز ۳۸ یوان کاهش یافت. در بازار فیزیکی نیز قیمت میلگرد امروز در شرق و شمال چین کمی کاهش داشت. بهای سنگ آهن نیز علی رغم شروع مجدد تولید کوره بلندها، در بازار فیوچرز افت شدید ۱۶/۵ یوان را تجربه نمود. فشار موجودی بنادر بر قیمت هم چنان زیاد است. در صورتی که قیمت فولاد در هفته پیش رو افزایش نیابد، احتمال می رود افت قیمت سنگ آهن ادامه دار باشد.

خریداران بیلت سی آی اس اصرار به تخفیف بیشتر دارند

بازار معاملات بیلت سی آی اس در سکوت به سر می برد و خریداران همچنان در انتظار تصویر واضح تری از شرایط قراضه مشغول نظاره بازار بوده و شاید انتظار افت بیشتر در بازار بیلت را دارند. در عین حال، تامین کنندگان نیز با توجه به تقاضای کم خریداران، پیشنهادات خود را کاهش داده اند.

پیشنهادات فعلی فروشندگان سی آی اس در محدوده ۵۲۵ تا ۵۳۰ دلار به ازای هر تن فوب می باشد، اگرچه برخی تجار در ۵۲۰ دلار به ازای هر تن فوب نیز حاضر به فروش می باشند. خریداران اما عجله ای برای انجام معاملات جدید ندارند. آنها فعلا در محدوده ۵۱۰ تا ۵۱۵ دلار به ازای هر تن فوب حاضر به خرید می باشند.

چینی ها نیز با تقویت قیمت در بازار داخلی، بهای بیلت را افزایش داده و در بازار سنتی خود یعنی جنوب شرق آسیا به ۵۴۵ دلار به ازای هر تن سی اف آر رسانده اند. از این رو، عرضه کنندگان سی آی اس پیشنهادات خود در این منطقه را به ۵۳۵ تا ۵۴۵ دلار به ازای هر تن سی اف آر رسانده اند قدرت رقابت با عرضه کنندگان چین را داشته باشند.

انتظار می رود با توجه به افت این هفته در بازار قراضه و افت قیمت روز میلگرد در بازارهای داخلی و صادراتی ترکیه و نیز کاهش قیمت بیلت در داخل ترکیه، عرضه کنندگان منطقه سی آی اس باز هم مجبور به پایین آوردن پیشنهادات خود شده و اصلاح قیمت بیلت ادامه داشته باشد.

شعله های جنگ تجاری این بار از چین زبانه کشید

در حالی که دنیا در انتظار صحبت های دو جانبه میان رهبران چین و امریکا و فروکش نمودن تنش ها میان دو کشور بود، چین اعلام نمود که به تلافی تصمیم امریکا پس از اقلام کالایی که از ۲ آوریل تحت تعرفه قرار گرفته بودند، محصولات اصلی وارداتی از امریکا مانند سویا، هواپیما، خودرو، و مواد شیمیایی بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار را تحت تعرفه مشابه قرار خواهد داد.

اگرچه تاریخ اعمال این تعرفه ها هنوز مشخص نیست، این خبر باعث شد تا بازار سهام امریکا در شروع معاملات روز چهارشنبه با افت چشم گیری روبرو شود. در این میان، سهام غول هواپیماسازی یعنی بوئینگ ۲/۷ درصد افت نمود. فعالان بازار سرمایه امید دارند که دو کشور مجددا صحبت های مذاکراتی را از ۲۰ آوریل در حاشیه نشست صندوق بین المللی پول از سر گیرند، اگرچه هنوز اعلام رسمی در این خصوص صورت نگرفته است.

تحلیل تاثیر جنگ تجاری بر کشور چین

از دیدگاه مقامات امریکایی، می توان گفت که بروز جنگ تجاری بیشتر به ضرر چین می باشد تا ایالات متحده، چرا که آنها ۵ برابر در سال بیشتر از چین کالا خریداری می نمایند. بازار تجارت سویا در سال ۱۴ میلیارد دلار ارزش دارد که چین قصد دارد واردات آن را تحت تعرفه قرار دهد. از طرفی، با توجه به بازار به شدت مصرف گرای امریکا، به نظر نمی رسد ادعای مقامات امریکایی چندان پایه و اساس داشته باشد. از لیست ۱۳۰۰ ردیفی اقلام تحت تعرفه توسط امریکا، ۱۴۱ قلم هیچ گونه وارداتی طی سال گذشته نداشته اند.

وزارت تجارت چین اعلام کرده که ایالات متحده روز به روز بیشتر پنجره مذاکرات دوجانبه را بسته و آتش جنگ تجاری را افزون ساخته است. چین در گام بعدی قصد دارد تا برندهای مهم امریکایی مانند Dell و Apple را در لیست تعرفه های خود قرار دهد که می تواند باعث رشد نگرانی های سرمایه گذاران شود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0