0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیش بینی قیمت انواع لوله در هفته جاری

هفته گذشته بازار فولاد شاهد يك رشد سطح  بود و نهايتا قيمت محصولات فولادی از جمله قیمت لوله فولادی در پايان هفته در سطحي بالاتر از انتهاي هفته قبل آرام گرفت.

 در حوزه ميلگرد از روز شنبه تا سه شنبه به طور پيوسته شاهد افزايش قيمتهاي اعلامي از سوي توليدكنندگان بوديم به طوري كه طي اين زمان بيشتر توليدكنندگان به طور ميانگين قيمت هاي خود را  حدود 50 تا 80 تومان افزايش دادند.

عمده ترين دلايل رشد قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت لوله فولادی طی هفته گذشته افزايش تقاضاي انباري ناشي از رشد قيمت ارز و همچنين نزديك شدن به روزهاي پاياني سال، افزايش ادامه دار قيمت قراضه  و  تا حدودي ورود تقاضاي برخي پروژه ها براي خريد بوده است.

اما روز هاي پاياني هفته را مي توان روزهاي تعادل نسبي در اين بخش ناميد بطوري كه قيمت محصولات فولادی از جمله قیمت لوله فولادی طي اين دو روز تقريبا از طرف همه توليدكنندگان ثابت اعلام شد و نهايتا ميانگين افزايش حدود 60 تومان در اين هفته براي قيمت ميلگرد ثبت گرديد.

در بخش تيرآهن نيز قيمت ها تا اواسط هفته گذشته و همزمان با میلگرد اما به نسبت كندتر شاهد افزایش نسبی قیمت ها بود و قيمت شاخه تيرآهن در سايزهاي مختلف بين 5 تا 15 هزارتومان افزايش يافت.

نوسانات شمش و تاثیر بر قیمت لوله

در حوزه شمش برآيند چهار روز افزايش و يك روز كاهش قيمت در مجموع حدود 80 تومان افزايش هفتگي قيمت را نشان مي دهد به طوري كه قيمت شمش فولادی كه در انتهاي هفته قبل (12 بهمن) در بازه 2060-1990 تومان بود در انتهاي  هفته گذشته در محدوده 2150-2070 تومان قرار گرفت.

در اين هفته همچنين شاهد عرضه شمش فولاد خوزستان در بورس كالا با قيمت پايه 1980 تومان و براي تحويل آخر اسفندماه بوديم كه در نهايت و پس از رقابت صورت گرفته با قيمت ميانگين حدود  1997 تومان معامله گرديد. مشاهده کردیم که قیمت شمش تاثیر عمده ای بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت لوله فولادی داشته است.

هفته گذشته بازار ارز نيز روند پر نوساني  داشت  و در نهايت انتهاي هفته را با افزايش قيمت  پشت سر گذاشت. كه البته نوسانات قيمت ارز بر بازار آهن آلات و قیمت لوله فولادی نيز بي تاثير نبود.

بازار لوله گالوانیزه

امروز احتمالا  بازاري ساكن را  در پيش خواهيم داشت و روز دوشنبه همزمان با گشايش يازارهاي جهاني بايد منتظر تحولات آن بازارها و تاثير  آن بر شرايط بازار داخلي و اتفاقات پيش رو باشيم.

طی هفته گذشته شاهد روند ثابت و در برخی موارد صعودی قیمت لوله فولادی بودیم. بنابر رصد بازار آهن آلات قیمت لوله گاز توکار سپاهان برای قطر 1 به میزان 3257 تومان در روزهای پایانی هفته بوده است و سبت به قیمت لوله گار این کارخانه طی روزهای گذشته تغییر محسوسی نداشته است. این روند در بازار آهن آلات برای قیمت لوله گالوانیزه و قیمت لوله داربست نیز مشاهده گردیده است و برخی از کارخانجات قیمت های ثابتی را اعلام کرده در حالی که برخی دیگر به تبعیت از بازار قیمت محصولات خود را افزایش داده اند.

قراضه آهن خیال عقب‌نشینی ندارد؛

بنا بر رصد بازار قراضه آهن و گزارش نرخ باکس، شاخص نرخ قراضه آهن پس از توقف تنها 1 روز و در روز سه‌شنبه؛ بصورت چراغ خاموش و خزنده همچنان به روند افزایشی آرام خود طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری، علیرغم  ثبات شاخص‌های مقاطع طویل فولادی؛ ادامه داده است.

آنالیز رفتار بازار قراضه آهن طی 11 ماه گذشته یک واقعیت مهم را بدون چون و چرا تایید میکند و آنهم محدودیت در منابع داخلی قراضه آهن و مازاد تقاضا در این حوزه است؛ این موضوع موجب گردیده تا این حوزه بدون توجه به المانهای تاثیرگذار حاشیه‌ای بر بازارهای کالایی مثل نوسانات دلار و یا نوسانات نرخ شمش؛ در یک مسیر یکطرفه و تقریبا پیوسته افزایشی، طی 11 ماه گذشته به روند صعودی خود ادامه دهد، بطوریکه شاخص نرخ این حوزه، امروز مرز 75 درصد افزایش قیمتی نسبت به ابتدای سال را درنوردید.

همانطوریکه پیش تر و به تعدد به آن اشاره شد؛ هر چند سیگنال‌های جانبی اثر گذاری مثل نوسانات ارزی و یا نرخهای جهانی؛ ممکن است در این میانه راه انحراف های مقطعی و یا گاها گذرایی را در این بازار پدید آورند؛ اما مهمتر از هر عامل دیگری، شاخص نرخ فعلی قراضه آهن بعنوان یک سطح مقاومتی می تواند از عدم عقب‌نشینی این بازار یا به عبارتی از نقشه راه ثبات و یا ادامه افزایش قیمت آتی حوزه مقاطع طویل فولادی حمایت نماید و این موضوع در مواجه با تقاضای روزهای پایانی سال بطور حتم تقویت خواهد شد

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری