0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تاثیر مصوبه جدید دولت بر قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی

در روزهای اخیر مشاهده کردیم که تبعیت از مصوبه جدید دولت برای تک نرخی شدن ارز ابهامات زیادی را در بازار فولاد و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد ایجاد کرد است.

به گفته گزارشگر فولاد با توجه به کنترل و مدیریت بازار ارز داخلی توسط دولت به منظور جلوگیری از فعالیت کاذب برخی فعالان و بنگاه ها بزرگ اقتصادی که پیش از مصوبه ارز تک نرخی 4200 تومانی و کنترل بازار ارز توسط دولت؛ دلار دریافتی حاصل از فروش محصولات صادراتی خود را در بازار غیر رسمی و آزاد کشور با بالاترین قیمت فروخته و از این آشوب ها و همزمان با کاهش ارزش ریال از رانت ارزی کاذبی برخوردار بودند؛ حالا به نظر می رسد که پروسه نوسان گیری آنها از این سناریو با مشکل مواجه شده باشد و لذا در برابر مصوبات دولتی مقاومت می نمایند.

در خلال این بحث ها؛ سوالاتی برای برخی فعالان بازار به عنوان دفاع از عدم تمایل این گروه از تولیدکنندگان به تن دادن به دلار 4200 تومانی مصوب؛ ایجاد شده است؛ به این مضمون که نگران برخورداری تاجر یا واسطه از رانت اختلاف قیمت ارز مصوب با ارز بازار آزاد هستند که بر قیمت میلگرد و سایر محصولات تاثیر خواهد داشت و از آن به عنوان یکی از دغدغه های اصلی تولید کنندگان فعال در حوزه صادراتی یاد نمودند؛

سوال و طرح مسئله بصورت زیر مطرح گردیده است :

“اگر تاجری شمش فلان کارخانه را بر مبانی دلار ۴۲۰۰ تومانی بخرد و صادر کند و با فوب ۴۹۰ دلار بفروشد.

حال اگر دلار مذکور را به صرافی های دبی یا استانبول بفروشد به قیمت ۵۴۰۰ بفروشد و پول ایران تحویل بگیرد. در واقع ۲۶۴۰ تومان فروخته است که ارزش افزوده هم به آن تعلق نمی گیرد، یعنی با خرید ۲۱۴۰ تومان کیلویی ۵۰۰ تومان سود تاجر هست که در مقایسه با سود تولید کننده وحشتناک خواهد بود.”

سوال مطرح شده که به نظر می رسد شاید به عنوان یکی از دلایل عدم تمکین از دلار 4200 تومانی از سوی این تولیدکنندگان عنوان شده باشد؛ ما را وادار کرد تا در این خصوص تحقیقاتی را پیرامون این موضوع انجام دهیم؛ هنوز هستند مردمان بی ادعایی که صادقانه برای رضای خدا و مصلحت ملت ایران تلاش می کنند؛ از ایشان درخواست کردیم و نتیجه تحقیقات را در اختیار ما برای شفاف سازی اذهان عمومی قرار دادند که کمال تشکر را داریم.

قیمت میلگرد اصفهان

پاسخ به سوالات مطرح شده توسط صادرکنندگان

“1) اول این که عرضه برای بازار داخلی است، برای صادرات نیاز به صدور مجوزهای صادراتی می‌باشد.

2) دوم این که دو بار باید ارزش افزوده پرداخت کند، چون تولیدکننده نیست و بازرگان است.

3) سوم این که، اگر شما صادرات نمآیید با توجه به قوانین جاری، موظف هستيد فروش خود را در سامانه نيما ثبت كنيد و پول آن را در اتاق مبادله بفروشيد. اگر اين كار را نكنيد شما مابالتفاوت و جريمه را باید به بانك مركزی پرداخت نمایید.

4) چهارم، اگر تصمیم بگیرید کالایی را با همان ارز وارد كنيد؛ با توجه به محاسبه نرخ داخل؛ هزينه‌ها و شرايط مقرون به صرفه نخواهد بود؛ چون همان كالا با دلار 4200 ثبت سفارش خواهد شد و شما نمی ‌توانيد گران تر بفروشيد.”

با این دلایل عنوان شده با استناد به قانون، احتمال برخورداری رانت واسطه از کالای ارزان داخلی در حوزه های صادراتی تقریبا صفر است.

صنایع پایین دست و به خصوص نوردکاران عزیز توجه نمایند :

عرضه شمش 2140 تومانی به معنای پایان کار نیست؛ تولیدکننده میانی با کاهش نرخ شمش در بازار داخلی و با گردن نهادن تولیدکنندگان تراز اول بر اساس عرضه شمش بر اساس دلار 4200 تومانی؛ موظف به رعایت مارجین عادلانه و کاهش قیمت‌ میلگرد و سایر محصولات فولادی هستند وگرنه چه فرقی است بین آنها با لایه های بالا دستی در برخورداری از رانت و عدم تبعیت از دلار مصوب؟!

انتظار مصرف کننده نهایی، عرضه کالای نهایی با نرخ منصفانه واقعی به دست مردم است؛ اگر قرار باشد که شمش 2140 تومانی را خریداری نموده و قیمت میلگرد 2500 تومان باشد و به مصرف کننده نهایی تحویل گردد؛ در صورت کلی مسئله هیچ تغییری حاصل نشده بلکه رانت تنها از لایه ای به لایه دیگر منتقل شده است. بنابراین باید دید قیمت شمش چه تاثیری بر قیمت میلگرد خواهد داشت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0