0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

قیمت ورق رنگی و تاثیرات نرخ ارز بر آن

طی چند روز گذشته یکی از خبرگزاری های مطرح داخلی تحلیلی ارائه داد که طبق آن افزایش نرخ دلار موجب افزایش صادرات محصولات فولادی از قبیل انواع ورق و قیمت ورق رنگی خواهد شد. اما چندی بعد برخی از کارشناسان خلاف آن را گفتند و اظهار داشتند که تا کنون ️افزایش قیمت ارز به کرات اتفاق افتاده است و در اقتصاد ایران حاصل و نتیجه ‌ای به جز تورم در کوتاه مدت و رکود در بازار محصولات تولیدی در بلند مدت، به همراه نداشته است.

دلیل این مدعا جهش ارزی سال 90 و 91 بود اما این تحلیل گران وابسته به این خبرگزاری بر این باورند که این افزایش نرخ ارز مرتب و به تدریج نبوده است وگرنه اگر به شکل پلکانی و قاعده مند اتفاق می افتاد، صادر کنندگان محصولات فولادی ایران تا کنون از معاملات خود سود ها برده بودند.

از طرفی، دیگر کارشناسان بر این عقیده اند که افزایش بهای دلار بسیار هم در سال جاری برنامه‌ پذیر رخ داده است و دلیل این که بازار صادرات محصولات فولادی و سایر محصولات تولیدی بهتر نشد، آن است که اساسا سبد کالا های صادراتی ایران به طور کلی به هیچ وجه به دلار ارتباطی ندارد.

آن ها معتقدند که افزایش نرخ ارز نه تنها موجب افزایش میزان صادرات نمی شود بلکه روند بازار های داخلی را نیز بر هم می زند. به طور مثال قیمت ورق رنگی در بازار داخلی طی آن روز ها با صعودی شدن نرخ ارز نوساناتی پیدا کرد اما به دلیل زود گذر بودن این گونه افزایشات، دوباره روند ثابت به خود گرفت.

بررسی نمودار قیمت ورق رنگی در بازار داخلی

طبق نمودار های اطلاعاتی، در روز پنج شنبه 3 اسفند ماه 1396 قیمت ورق رنگی چینی بارگیری از انبار تهران با ضخامت 0.18 و عرض 1000 قرمز (3000) در حدود ️5480 تومان اعلام شد. قیمت ورق رنگی چینی با ضخامت 0.25 و عرض 1000 پرتقالی (1028) نیز نسبت به یک ماه گذشته بدون تغییر ماند و با مبلغ ️5380 تومان به بازار عرضه شد.

خرید ورق رنگی دز اصفهان

علاوه بر این، قیمت ورق رنگی چینی با ضخامت 0.25 و عرض 1000 نارنجی (2004) نیز در حدود ️5280 تومان شنیده شد. در همین تاریخ قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه بارگیری از انبار اصفهان نیز با قیمت ثابت اعلام شد. قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه با ضخامت 0.50 میلی متر وعرض 1250 کرم (9001) معادل️ 4640 تومان به فروش رسید.

همچنین قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه با ضخامت 0.50 میلی متر و عرض 1250 کرم (9001) نیز به مبلغ 4680 تومان در دسترس خریپاران قرار گرفت که از تاریخ ٣٠ بهمن تا کنون بدون تغییر مانده است. با توجه توضیحات ارائه شده به نظر می رسد که اعتقاد به این که نوسانات نرخ ارز به سود عرضه کنندگان محصولات فولادی و سایر محصولات و همچنین صادر کنندگان این اقلام باشد، غیر منطقی است.

تاثیر برودت هوا بر بازار ورق فولادی

همچنین عقلانی نیست که تنها برای کمتر از 10 درصد از سبد صادراتی برای افزایش بهای دلار در داخل کشور اقدام کنیم، اقدامی که هم از نظر روانی زیان های منفی بسیاری دارد و هم باعث تورم داخلی می‌شود. علاوه بر این، طی زمان ذکر شده کالا هایی نیز وارد کشور شده ‌اند و بیش از 70 درصد محصولات وارداتی ایران را در این بازه زمانی کالا ها و اقلام واسطه ‌ای و سرمایه ‌ای تشکیل ‌داده اند، پس بنابراین رشد نرخ ارز می‌تواند بر روی کالا های نهایی هم تاثیر بگذارد.

علاوه بر تبعاتی که در مورد افزایش نرخ بر بازار محصولات فولادی دارد، ظاهرا یکی دیگر از دلایل مهم و موثر بر بی رمق شدن بازار این محصولات ممکن است وجود️ برف و باران در اکثر محور های کشور طی روز های اخیر باشد. با توجه به وضعیت راه‌ های کشور که توام با بارش برف، باران و مه گرفتگی در اغلب محور های غربی همراه است و با توجه به لزوم حمل و نقل محصولات فولادی از طرق مختلف خصوصا جاده ای، ارسال برخی محموله ها به تعویق افتاده است و از این لحاظ مشکلاتی نیز به وجود آمده است.

همین امر را می توان دلیل برخی از کاهش قیمت ها نیز دانست. علاوه بر این، با توجه به این که تا پایان سال ۲۰ روز کاری بیش تر زمان باقی نیست، به همین دلیل انبار دارها و همچنین خریداران مصرف ‌کننده می‌خواهند خریدشان را انجام دهند، اما با توجه به وضعیت جوی برخی از شهر ها اختلالاتی در این امور به وجود آمده است. از این ‌رو پیش ‌بینی می‌شود که هفته جاری، هفته ‌ای با ثبات و همراه با خرید کم باشد و همچنین انتظار می رود که افزایش قیمت آنی و هیجانی طی هفته آینده در بازار وجود نداشته باشد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0