0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تحلیل نوسانات قیمت میلگرد هفته گذشته

قیمت میلگرد در بازار داخلی طی هفته گذشته روند ثابتی داشته است. قیمت میلگرد اصفهان به طور متوسط طی هفته گذشته برای اندازه های میلگرد 32-14 میلی متر به میزان 24760 ریال اعلام گردیده است. قیمت میلگرد روهینا نیز طی هفته گذشته روند ثابتی داشته است ولی تا روزهای پایانی هفته گذشته قیمت این محصول کاهش یافته و به میزان 2300 تومان رسیده است.

اخبار حکایت از کاهش 20 تومانی قیمت این محصول تا روزهای پایانی هفته گذشته داشته است. قیمت میلگرد بناب نیز طی هفته گذشته روند ثابتی را در پیش گرفته است. قیمت تیرآهن اصفهان نیز طی هفته گذشته تا روزهای پایانی اندکی کاهش یافته است. قیمت تیرآهن 14 در بازار اصفهان طی هفته گذشته به میزان 27760 تومان گزارش شده است و تا روزهای پایانی هفته گذشته به قیمت 27700 ریال نیز گزارش شده بود.

به نظر می رسد که فعالیت خرید برای محصولات میلگرد و تیرآهن طی هفته گذشته بسیار پایین بوده است و می توان گفت فعالیت خرید عملا متوقف شده است. در حال حاضر فعالیت ساخت و ساز بسیار کاهش یافته است و پروژه های عمرانی نیز تقریبا متوقف شده است و به همین دلیل میزان تقاضا برای خرید مقاطع کاهش یافته و این امر بر قیمت میلگرد و سایر محصولات تاثیرگذار بوده است.

قیمت میلگرد ابر کوه یزد

پیش بینی بازار میلگرد هفته جاری

پیش بینی ها از بازار طی روزهای آینده نیز چندان امیدوار کننده نمی باشد. بنابراین به دنبال تضعیف بازار داخلی بازار صادراتی رونق خواهد یافت. در حال حاضر تضغیف در بازار شمش نیز بر روی بازار مقاطع تاثیرگذار بوده است و سبب نوسانات قیمت میلگرد شده است. هم چنین بازار جهانی و نوسانات نرخ ارز نیز بر قیمت این محصولات تاثیر گذاشته است.

با ادامه یافتن این رکود می توان گفت که کارخانجات کوچک تولید محصولات فولادی با مشکلاتی مواجه خواهند شد و کارخانجات بزرگ باید با یک دیگر رقابت داشته باشند. به نظر می رسد که نوسانات قیمت میلگرد برای هفته های آینده چندان جذاب نباشد. در بازار شمش روند صعودی افزایش قیمت مشاهده شده است که این روند ممکن است بر بازار میلگرد طی هفته های آینده تاثیرگذار باشد. هم چنین کاش میزان تقاضا نیز بر قیمت این محصولات  تاثیر خواهد گذاشت.

تنها دو ماه تا پايان سال ، بازار فولاد در شرايطي خاص به سر مي برد؛ از يك سو آرامش و سكون تقريبي قيمت ها و معاملات طي يكي دو ماه گذشته و از سوي ديگر شرايطي كه تاثير آن بر بازار بسيار محتمل است؛ افزايش و ركورد شكني قيمت ارز، افزايش شديد بهاي سنگ آهن و زغال سنگ در بازارهاي بين المللي و البته قراضه، بازار را مستعد افزايش قيمت نموده اما تاکنون چنين نشده است، هرچند افزايش قيمت در آينده بخصوص در دوره ي ميان مدت و بلند مدت احتمالا  اجتناب ناپذير است.

میلگرد مرکزآهن

شرایط عرضه و تقاضا

برخي كارشناسان و فعالان بازار فولاد عواملي از جمله كنترل دستوري قيمت ها را در اين وضع موثر مي دانند؛ مصوبه هاي تعيين قيمت براي شمش، آهن اسفنجي و ساير مواد اوليه نمونه هاي اين كنترل ها هستند. عدم توجه به شرايط بازار و اعمال كنترل دستوري بر قيمت ها مطمئنا باعث شرايطي مي شود كه با كوچكترين جرقه يا نوسان فنر قيمت ها آزاد شده و  باعث رشد ناگهاني و خارج از كنترل قيمت ها شود.

به نظر مي رسد اين وضع بيشتر در راستاي منافع شخصي افرادي است که با خريد و انبارش محصولات كارخانه ها (كه در واقع سرمايه هاي ملي هستند) در سطوح پايين قيمتي و فروش آن در آخر سال با قيمت هاي بالا به بهترين نحو بهره مند شوند.

كارشناسان و فعالان بازار معتقدند كه بايد اجازه داد حركت بازار بدون هياهو و بر اساس شرايط عرضه و تقاضا و خارج از كنترل هاي دستوري انجام شود . همچنين بهتر است اطلاع رساني ها درخصوص قيمت خارج از منافع شخصي بوده و امكان عرضه هاي نمايشي و مهندسي شده نيز از بين برود؛

در اين خصوص پيشنهاد شده همانند برخي ديگر از بازار ها مانند طلا،  قيمت ها در بازار آزاد و بر اساس قيمتهاي جهاني و شرايط عرضه و تقاضا و بدون سوگيري شخصي محاسبه شود تا علاوه بر ايجاد يك تعادل منطقي،  قيمت هاي داخلي نيز روندي قابل اتكا و به دور از تصميمات و اعمال نظرهاي شخصي پيدا كندتا در شرايط هاي خا از جمله آخر سال شاهد التهاب و نوسان هاي شديد نباشيم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0