0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تحلیل داده های مرتبط با قیمت محصولات فولادی

مقاومت شاخص حوزه نورد در افزایش قیمت تیرآهن میلگرد و سایر محصولات نشان از تقاضای ضعیف بازار؛ حداقل در یک هفته اخیر این بازار دارد.

به گفته گزارشگر فولاد افزایش خزنده و نامحسوس شاخص قراضه آهن و کاهش تعدد تنوع در سمت عرضه حوزه شمش القایی در یک هفته گذشته، پیام احتمال محدودیت دسترسی به منابع به خصوص قراضه آهن برای حوزه القایی را مخابره می نماید که این موضوع با توجه به عدم وجود فشار در سمت تقاضای حوزه نورد، می تواند مؤید حداقل یکی یا ترکیبی از گزاره ‌های زیر باشد :

1) احتمال افزایش مجدد فشار تقاضای فولادسازان بزرگ شبه دولتی به حوزه قراضه آهن: که شاید به دلیل افزایش مشکلات دسترسی به آهن اسفنجی و به تبع آن فشار بیشتر به حوزه قراضه آهن توسط این گروه باشد.

2) تشدید رقابت در جمع آوری قراضه آهن در برخی از مبادی حوزه القایی و انبارهای واسطه؛ به دلیل پیشگیری از مواجه با کمبود احتمالی یا نوسان گیری انبارهای تخلیه در زمان کمبود این کالا در مواجه با نزدیک شدن به ماه رمضان و کاهش نسبی عرضه قراضه آهن که ظاهرا بنا بر مطلعین این حوزه به طور سنتی و همه ساله در این ماه مبارک دیده می شود.

کاهش قابل ملاحظه تقاضا با نزدیک شدن به ماه رمضان

بنا بر تجربه دیده شده که همه ساله و گاهی اوقات کاهش قابل ملاحظه تقاضا؛ به خصوص در سمت کالای نهایی در ماه مبارک رمضان از یک سو؛ و از سوی دیگر کاهش منابع و عرضه قراضه آهن در همین ماه؛ معمولا حوزه فولادسازان القایی را در فشار قرار داده به طوری که مارجین آنها معمولا تا حد زیادی در مواجه با فشار از دو طرف به حداقل می رسد؛

باید دید آیا امسال هم شاهد این اتفاق خواهیم بود یا خیر ؟ هم چنین با توجه به این که در روزهای اخیر و خصوصا در فروردین ماه میزان تقاضا به جهت افزایش ناگهانی نرخ ارز به شدت کاهش یافته بود به نظر می رسد در ماه رمضان سال جاری نسبت به سال های گذشته میزان تقاضا افزایش بیشتری یابد.

قیمت تیرآهن اصفهان

البته باید در نظر داشت که در حال حاضر برخی از فروشندگان خرد که در روزهای تنش بازار و التهابات ارزی به ناگهان و از ترس افزایش بیشتر قیمت ها به بازار هجوم آوردند میزان موجودی زیادی در انبارهای خود داشته و در حال حاضر در حال رقابت با سایر کارخانجات برای فروش محصولات خود می باشند.

ممکن است این قشر نیز در روزهای پایانی اردیبهشت و فرارسیدن ماه مبارک رمضان اقدام به فروش محصولات خود با قیمت پایین کرده و جهت بازار را دست بگیرند.

تاثیر برجام بر قیمت محصولات فولادی

موضوع دیگری که امسال علاوه بر متغیرهای سنتی؛ به صورت قابل ملاحظه ای بر سمت و سوی بازار تاثیرگذار خواهد بود؛ مشخص شدن تکلیف برجام است که در حال حاضر تمام حوزه های اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار داده است؛

به طوری که قوت گرفتن برخی زمزمه های مطرح شده مبنی بر احتمال خروج آمریکا از برجام و به تبع آن خروج ایران؛ نگرانی های برخی از فعالان اقتصادی را افزايش داده، به طوری که به صورت قابل توجهی موجب ریزش شاخص ها و کاهش ارزش سهام بورس گردیده است.

بازار فولاد هم از تاثیرپذیری از این موضوع قطعا مستثنی نبوده و دستخوش تحولاتی خواهد شد که بر قیمت تیرآهن و سایر مقاطع تاثیر خواهد گذاشت. به هر حال تاثیر برجام بر بازار فولاد کشور مساله ای است که در روزهای اخیر به شدت ذهن فعالان بازار را به خود مشغول کرده است.

محدود شدن تعاملات بین المللی با پاره شدن برجام

ممکن است با خروج از برجام برای مدتی قیمت تیرآهن و سایر محصولات روند افزایشی را در پیش بگیرد ولی براساس تحلیل های صورت گرفته به تدریج روند تغییرات قیمت ها کاهشی خواهد شد چراکه در حال حاضر ایران رتبه 12 را در صنعت فولاد به خود اختصاص داده است و در صورت خروج از برجام هم چنین بخش بزرگی از بازار را در دست خواهد داشت و باید دید چه روندی را در پیش خواهد گرفت.

متاسفانه و یا خوشبختانه ( بستگی به نوع نگاه طرف عرضه و تقاضا دارد ) بر خلاف سایر بازارهای کالایی؛ در بلند مدت ما با پاره شدن برجام، و محدود شدن تعاملات بین‌المللی با کمبود فولاد مواجه نخواهیم شد؛ با مازاد تولید و نهایتاً افت قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد مواجه خواهیم شد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0