0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

گزارش مختصری از بازار نیمه تعطیل هفته گذشته

روز گذشته در ادامه روند کاهشی حوزه مقاطع طویل فولادی به خصوص میلگرد آجدار و قیمت روز میلگرد ؛ تخفیفات در برخی از مبادی به نسبت مبادی که رسما کاهش قیمت را اعلام نموده بودند؛ به خصوص در برخی از مبادی که نرخ اعلامی و رسمی آنها در ظاهر ثابت بود و یا در برابر اعلام رسمی کاهش قیمت مقاومت بیشتری به نسبت سایر مبادی از خود نشان داده بودند؛ پررنگ تر به چشم می خورد.

به موازات ساعات پایانی بازار و همزمان با تعطیل شدن بانک ها و حصول اطمینان از عدم امکان انتقال وجه در برخی از مبادی فروش در ساعات پایانی روز کاری جاری؛ به امید بهبود وضعیت بازار با بهتر شدن اوضاع آب و هوایی در روزهای پس از تعطیلات و شروع ماه جدید یا اسفند ماه؛ برخی از مبادی دست از فروش کشیده و بازار فروش محصولات خود را به بعد تعطیلات موکول نمودند.

پس از ثبت رکورد افزایش 10 درصدی نرخ شمش و قیمت روز میلگرد قبل از تغییر مسیر بازار در چهار روز پیش؛ بازار مقاطع طویل فولادی به واسطه عواملی همچون کاهش متوالی نرخ دلار از 4 روز گذشته؛ تغییرات شرایط آب و هوایی و بارش های متمادی و بالاخره به حداقل رسیدن تقاضای انباری به دلیل انباشت کالا در سمت توزیع کنندگان شاخه های انتهایی به دلیل تقاضای ضعیف در سمت بازار مصرف؛ با عقب گرد 2 درصدی در این دو حوزه مواجه گردید که در نهایت شاخص های هر سه حوزه قراضه آهن، شمش القایی و میلگرد آجدار با رشد 8 درصدی رکورد قابل توجهی را برای ماه بهمن به ثبت رساندند.

انتظار افزایش تقاضا برای محصولات فولادی

این روزها انتظار فعالان لایه های مختلف زنجیره تامین‌ به واسطه نزدیک شدن به روزهای پایانی سال به افزایش تقاضا بیش از روزهای عادی بوده، به طوری که امید به بهبود بازار از قوت بیشتری برخوردار است؛ علی رغم افزایش قیمت های حادث شده از سمت تامین‌کنندگان کالا، حجم فروش مورد انتظار و رضایت بخشی در خصوص فروش بازار شب عید هنوز دیده نشده اما امید به بهبود تقاضا هم هنوز در لایه مختلف بازار وجود دارد؛ هر چند با ورود به اسفند ماه و در عمل، دو الی حداکثر سه هفته بیشتر برای حمل و نقل کالا در بازار داخلی و در سال جاری باقی نمانده است.

قیمت میلگرد اصفهان

عمده سهم مارجین بازار از این افزایش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت روز میلگرد صورت گرفته طی چند ماه اخیر بر خلاف سنوات گذشته و خارج از عرف همیشگی؛ به نظر می رسد که این بار و فعلا از آن عرضه ‌کنندگان قراضه آهن باشد، چراکه که به نوعی به صورت چراغ خاموش و نامحسوس در لایه های بالایی بازار به عنوان نقطه شروع زنجیره تامین فولاد، بیش ترین سهم افزایش قیمت را از آن خود نموده اند.

از طرفی برخی از فعالان با نام و برجسته بازار قراضه آهن اذعان میکنند که خوانی از این سفره نبرده اند و سود اصلی نصیب نیمه پنهان این بازار درهم تنیده بدون متولی گردیده که ظاهرا این نیمه پنهان از نظام پیچیده‌ غیر شفافی هم برخوردار است.

انتظار افزایش قیمت روز میلگرد در هفته آتی

در حال حاضر تمام نگاهها به ورود خوش قدم تقاضای باقیمانده آخر سال دوخته شده که شاید از هفته آتی بیاید. با افزایش میزان تقاضا می توان به افزایش قیمت روز میلگرد و سایر محصولات طی هفته های آتی امید داشت.

گویی بازار نمی خواهد باور کند که هنوز در حوزه مسکن و حجم کلی ساخت و سازها، تغییرات عمده ای حداقل از سوی سیاست گذاری های کلان دولتی صورت نگرفته تا شاهد تغییرات پر رنگی در سمت تقاضای جاری و عامل اثرگذار مهمی در این خصوص باشیم؛ مگر همین نوسان گیری های جسته و گریخته حاصل از یک قدم پس یا یک قدم پیش خرامان تقاضای ضعیف داخلی

روز گذشته بورس کالا شاهد عرضه تختال C هرمزگان و سبد میلگرد ذوبی بود. سبد میلگرد ذوب آهن که احتمالا بر اساس سفارش مشتری عرضه شده بود با همان قیمت روز میلگرد پایه مورد معامله قرار گرفت. اما در این روزها که قیمت روز میلگرد و تیرآهن شاهد یک ثبات و آرامش نسبی است بازار ورق و ماده اولیه آن یعنی تختال در حال جولان دادن است.

عرضه بورس کالا طی هفته جاری

 امروز  عرضه 30 هزارتنی تختال فولاد هرمزگان در بورس در قیمت پایه 2075 تومان با استقبال و تقاضای خوب خریداران مواجه و این سبد با 5درصد افزایش قیمت و رسیدن به قیمت حدود 2180 تومان مورد معامله قرار گرفت. تاثیر این معامله بلافاصله در بازار نیز خودنمایی کرد و قیمت اعلامی برخی تولیدکنندگان از جمله قیمت روز میلگرد افزایش یافت .

از جمله اکسین که قیمتهای خود را حدود 20 تومان افزایش داد. و حتی ممکن است در هفته آتی نیز مجددا شاهد رشد قیمت در این حوزه باشیم. این روزها عوامل خاص از جمله نرخ ارز, وارد شدن به ماه پایانی سال و ورود درخواست های سفته بازی تاثیرات متفاوتی را بر بازار فولاد می گذارند اما در مجموع پیش بینی ها حاکی از بهبود نسبی بازار طی هفته های آینده است

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0