0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

 دلیل موجهی برای تغییر فاز هیجانی بازار دیده نمی شود.

به گفته گزارشگر فولاد پس از سونامی افزایش قیمت بازارهای کالایی از جمله قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان متاثر از دلار 6 هزار تومانی و سپس بلافاصله شوک مصوبه دلار 4200 تومانی و آچمز شدن برخی از فعالان میانی بازار فولاد؛ طی هفته اخیر؛ جریان تقاضای معمول بازار با تجمع در پشت سد انتظار برای کاهش بیشتر، متوقف و به مثابه یک فنر فشرده گردید.

با تخلیه تقریبی حباب نرخ شمش حوزه القایی و انتقال آن به حوزه نورد که تقریبا دو روز پیش صورت گرفت؛ عملا حوزه نورد زیر ذره بین و فشار مستقیم انتظار تقاضای پشت سد برای کاهش بیشتر قرار گرفت.

تا این که پس از چند مرحله کاهش پر شتاب؛ روز گذشته با هماهنگی های صورت گرفته پشت پرده گروهی از فعالان حوزه نورد؛ استارت پروسه افزایشی قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و تغییر فاز بازار با پیش قدم شدن یک تولیدکننده میلگرد گروه A زده شد؛ نوردکاران تلاش کردند تا تقاضای پشت صف را تحریک کرده و تا حدوی آن را تخلیه نمایند.

به طوری که قسمتی از تقاضای مستاصل طی روز گذشته و امروز روانه بازار شده و از فشار این سد کاسته شد. اما از آن جایی که حجم کلی تقاضای بازار صرف نظر از تقاضای فشرده شده پشت سد؛ ثابت بوده و سطوح نرخ های کنونی به واسطه وجود حباب قابل اطمینان نیستند؛ فروکش نمودن زود هنگام این نوسان قابل پیش بینی بود؛ به طوری که در میانه امروز به نظر می رسد بازار مجددا به آرامش نسبی رسیده باشد.

تاثیر گمانه زنی ها از کاهش نرخ شمش بر قیمت میلگرد

مسئله قابل تاملی که در خلال این بازار سازی های شتاب زده حوزه خصوصی یا گروه B به چشم می خورد؛ نوسان سازی زود هنگام نوردی ها شاید بی دلیل نبوده باشد اگر در خصوص پیش بینی استراتژی اتخاذی عرضه کننده مطرح شمش شبه دولتی با توجه به دلار 4200 تومانی و نرخ شمش  جهانی 495 الی 505 دلاری کمی اندیشیده شود.

که در واقع انتظار نرخ پایه معقول و تعدیل شده در عرضه بعدی شمش این فولادساز در بورس کالا؛ به منظور جلوگیری از بهره مندی حوزه نورد داخلی از آربیتراژ شمش وارداتی؛ دور از واقعیت نمی تواند باشد؛ به طور حتم گمانه زنی های صورت گرفته در خصوص کاهش احتمالی نرخ رسمی و پایه شمش قوس در بورس کالا؛ بازار داخلی را تحت تاثیر قرار داده و لذا احتمالا می بایست منتظر تعدیل مجدد قیمت های بازار از جمله قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان باشیم.

قیمت میلگرد اصفهان

چرا که روشن است که در حال حاضر هیچ المان مثبتی در بازارهای داخلی و خارجی شامل، نرخ دلار، نرخ مواد اولیه و یا حتی نرخ شمش جهانی و دریای سیاه؛ برای القاء فاز مثبت در بازار داخلی فولاد کشور دیده نمی شود. هم چنین بنا بر گزارش نرخ باکس از حوزه قراضه آهن؛ حداقل در 7 مرکز خرید، روند کاهش قیمت ها ادامه داشته است و تنها در یک مرکز افزایش قیمت پیشنهادی دیده می شود.

عدم پیش بینی بازار اردیبهشت با توجه به سردرگمی فروردین ماه

میانگین شاخص نرخ این حوزه هفته گذشته صرف نظر از اندکی کاهش قیمت؛ تقریبا ثابت ارزیابی گردید. با توجه به بازار سردرگم هفته آخر فروردین ماه تاکنون هیچ پیش بینی دقیقی برای بازار هفته جاری و روزهای اردیبهشت گزارش نشده است.

بازار فولاد در روزهای اخیر نوسانات زیادی را تجربه کرده است و برای کاهش اثرات این شوک زمان زیادی لازم است. همان طور که پیش تر نیز گزارش شد در هفته سوم ماه جاری به دنبال افزایش شدید نرخ دلار بازار در شوک عمیقی فرو رفت به طوری که قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان به طور ناگهانی افزایش شدیدی یافت.

نوسانات بازار بورس در هفته گذشته

در بازار بورس نیز شاهد عرضه محصولات با قیمت بسیار بالا بودیم. برخی از خریداران نیز برای انباشت سرمایه خود به خرید محصولات فولادی با قیمت بالا پرداخته و همین امر علاوه بر این که سبب دامن زدن به افزایش قیمت ها گردید سبب انباشت بیش از حد موجودی انبارها گشت.

با این حال در هفته پایانی فروردین ماه قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان به دنبال تصمیم دولت مبنی بر تک نرخی شدن ارز به یک باره سقوط کرد و تا روزهای پایانی هفته شاهد کاهش قیمت محصولات بودیم.

این امر باعث عدم تمایل خریداران به خرید محصولات فولادی به دلیل نگرانی از اوضاع بازار گردید. به همین دلیل باید منتظر ماند و ببینیم در هفته جاری روال بازار به چه صورت خواهد بود و قیمت ها چه زمانی به ثبات خواهند رسید.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0