0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی بازار قوطی پروفیل با نوسانات این روزهای بازار

موج به وجود آمده متاثر از نوسانات حوزه ارز طی چند روز گذشته؛ به مثابه آفتی بود که در حوزه های مختلف کالایی به جان بازار افتاد و بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل و قوطی تاثیر داشته است و در این فضای مسموم، عده ای متاثر از این هیجانات کاذب به وجود آمده، طعمه صیادان متبحر و مسلط به شرایط متلاطم شدند.

به گفته گزارشگر فولاد سونامی متاثر از هیجان کاذب حوزه ارز و دلار تنها در 2 روز؛ بین روزهای یکشنبه 19 و دوشنبه 20 فروردین ماه؛ موجب افزایش متوسط 8 درصدی یا حدود کیلویی 200 تومان در حوزه شمش القایی و به تبع آن قیمت میلگرد آجدار و قیمت پروفیل قوطی گردید. در بورس کالا هم؛ هجوم تقاضا در خصوص عرضه های انواع مختلف ورق و رقابت 10 الی 12 درصدی حادث شده از سوی تقاضا؛ افزایش قیمتی بین 250 تا 300 تومان در بازار این کالا را موجب گردید که به تبع آن در بازار غیر رسمی هم منعکس گردید.

امروز اما با تمهیدات اندیشیده شده دولت و مجلس؛ و مهار بازار ارز به واسطه تک نرخی شدن دلار و ممنوعیت خرید و فروش آن در مبادی غیر مجاز؛ بازار فولاد کشور در اکثر حوزه ها به کُما رفت؛ به طوری که خرید و فروش در لایه‌ های مختلف بازار متوقف شده و به سردی گرایید و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل آهن اعلام نگردید.

قیمت پروفیل آهن

از حوزه شمش القایی خبرهای شنیده شده حکایت از پیشنهاد قیمت های به مراتب جذاب تر از دو روز گذشته تا سقف 50 یا حتی 100 تومان پایین تر دارد؛ هر چند پیشنهادات این حوزه هم تحت شرایط به وجود آمده عملا متوقف شده بود اما در کل از معاملات خبری نبود.

همچنین از طریق برخی از فعالان حوزه شمش القایی خبردار شدیم؛ برخی از مراکز دپو قراضه آهن تا روز گذشته از تخلیه و تحویل قراضه آهن اجتناب می کردند؛ امروز تحت فضای به وجود آمده، مشتاق تخلیه بار بوده اند؛ که با عنایت به این موضوع و شرایط به وجود آمده در این حوزه؛ روند تعدیل و کاهش نرخ قراضه آهن در روزهای آتی و پیش رو دور از انتظار نخواهد بود.

برنامه دولت برای کنترل بازار محصولات فولادی

در صورت حصول موفقیت دولت در ادامه مهار بازار ارز و به خصوص بازار سیاه دلار در روزهای آتی؛ شکست مقاومت سطوح فعلی نرخ انواع محصولات فولادی از جمله قیمت روز پروفیل ؛ و استارت روند کاهش قیمت ها حداقل بین 8 الی 10 درصد؛ رقمی که طی دو روز پر ماجرا حادث شده است؛ دور از انتظار نخواهد بود.

در خصوص معاملات صورت گرفته پر تنش بورس کالا در حوزه ورق که عامل اصلی و تحریک بازار این کالا بوده است؛ سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل کشور طی نامه ای، به دلیل ماهیت هیجانی این معاملات تحت نوسانات کاذب ارز؛ درخواست ابطال این معاملات را داشته است که بعید به نظر می رسد با آن موافقت شود؛ از همین رو روند کاهش قیمت پروفیل استیل و قیمت پروفیل صنعتی و سایر محصولات در این حوزه خیلی کند و احتمالا فرسایشی خواهد بود.

 در خصوص بازار مقاطع طویل فولادی اما موضوع کمی متفاوت بنظر می رسد چراکه زنجیره تامین گروه B از قدرت مانور به مراتب بالاتری از فولادسازان گروه A برخوردار بوده و در نوسانات نرخ بازار همیشه پیش قدم بوده است؛ لذا انتظار تسریع روند کاهشی در این حوزه بیشتر خواهد بود.

سبد کالای محصولات فولادی

در این میان توجه به عرضه شمش قوس فولاد خوزستان، مورد مصرف زنجیره تامین گروه A در روز فردا هم قابل توجه است؛ از آنجایی که نرخ پایه این کالای عرضه شده بر پایه تسویه شرایط عرفی یا مدت دار تعریف شده؛ به طور حتم بدون مشتری نخواهد ماند؛ به خصوص اینکه شمش مصرفی برخی از نوردکاران گروه A هم به نظر می رسد که مدتی است به اتمام رسیده است، چرا که از تنوع سبدهای کالایی برخی از آنها به طور قابل توجهی کاسته شده است. بعید به نظر می رسد که معاملات فردای شمش این فولادساز در بورس کالا بتواند جو سنگین حاکم بر بازار را تغییر دهد.

با این حال در شرایط کنونی بازار چاره ای به جز انتظار برای بهبود بازار ارز و کنترل نوسانات آن وجود ندارد. باید دید با تصمیمات اتخاذ شده توسط دولت در هفته آتی بازار چه روندی را در پیش خواهد گرفت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0