0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

ارزیابی قیمت ورق سیاه وارداتی ایران

قیمت ورق سیاه وارداتی (HRC) و ورق سرد (CRC) ایران، تا حد زیادی در هفته منتهی به چهارشنبه ۲۲ نوامبر به دلیل محدودیت در فعالیت‌ های خرید؛ ثابت بوده است. خریداران به علت کمبود کشتی در بندر آستاراخان روسیه در ماه اکتبر، به دلیل افزایش هزینه حمل و نقل به بندر شمالی ایران، بندر انزلی؛ از میزان ۲۰ دلار به ازای هر تن به حدود ۵۰ دلار به ازای هر تن عقب ‌نشینی کرده است و این امر بر قیمت ورق سیاه وارداتی به ایران تاثیر داشته است.

پیش از این، در خصوص کمبود کشتی به دلیل افزایش حمل غلات از روسیه به ایران توضیح داده شد. با این حال شرکت های حمل و نقل دریایی در حال حاضر عنوان می نماید که این کمبود ناشی از انتقال کشتی ها از دریای خزر به حوزه دریای سیاه می باشد؛ چرا که دسترسی به بازار دریای سیاه در طول زمستان به دلیل انجماد کانال ولگا دون مسدود خواهد شد.

به گفته برخی منابع خبری تاجران در تلاش برای تحویل محصولاتی هستند که در سپتامبر (از طریق بندر آستاراخان) پیش خرید کرده بودند، اما تنها تعداد کمی از آنها موفق به دریافت یک کشتی شدند. تاجر دیگری عنوان نمود وضعیت فعلی مبنی بر نبود کشتی احتمالا تا ماه آوریل؛ زمانیکه کانال مجددا به فعالیت خود بازگردد؛ ادامه خواهد داشت. در این وضعیت، همچنین هزینه حمل و نقل از بندر آکتیو قزاقستان  هم از تنی ۱۵ دلار به ۲۵ الی ۳۰ دلار افزایش پیدا کرد.

ورق سیاه صادراتی روسیه

اما با توجه به اینکه تولیدکننده محلی آرسلورمیتال معمولا ذخایری از ورق سیاه و ورق سرد را در بندر حفظ نموده؛ و انتقال آن از آکتیو به انزلی حدود دو روز طول میکشد؛ محصولات تولیدی قزاقستان در حال حاضر برای ایران در اولویت قرار دارد. ارزیابی هفتگی قیمت ورق سیاه ضخامت ۲ میلی متر وارداتی به ایران در تاریخ ۲۲ نوامبر به میزان ۵۶۰ الی ۵۷۵ دلار به ازای هر تن cfr در بندر ایران، نسبت به هفته گذشته بدون تغییر بوده است. (حدود کیلویی ۲۳۱۰ الی ۲۳۷۰ تومان با دلار ۴۱۲۰ تومانی).

شنیده شد که یک محموله ۱۰۰۰۰ تنی از قزاقستان با نرخ ۵۳۵ دلار به ازای هر تن فوب آکتیو یا ۵۶۰ دلار به ازای هر تن cfr (تحویل بندر انزلی) در انتهای هفته گذشته پیش خرید شده است. منابع عنوان کردند پیشنهاد اخیر آرسلورمیتال برای قیمت ورق سیاه نرخ ۵۴۰ دلار به ازای هر تن فوب آکتیو وارد شده است.

در این حال، شرکت روسی Magnitogorsk و Severstal قیمت ورق سیاه تولیدی خود را روی نرخ ۴۵۰ الی ۴۵۵ یورو (۵۲۸-۵۳۴ دلار) به ازای هر تن فوب آستراخان پیشنهاد دادند. این رقم معادل با ۵۷۷ الی ۵۸۳ دلار به ازای هر تن cfr خواهد بود. آخرین پیش خرید صورت گرفته در اوایل هفته گذشته در پایین ترین محدوده قیمت ورق سیاه شنیده شد.

ارزیابی قیمت ورق سرد وارداتی ایران

ارزیابی نرخ متال بولتن برای ورق سرد وارداتی در ایران روی نرخ ۶۰۵ الی ۶۲۰ دلار به ازای هر تن cfr ، بدون تغییر نسبت به هفته پیش بوده است. محصولات تولیدی قزاقستان با نرخ ۵۸۵ دلار به ازای هر تن فوب آکتیو یا ۶۱۰ دلار به ازای هر تن cfr در دسترس بود. این قیمت توسط مشتریان خیلی بالا تشخیص داده شد؛ چراکه ورق سرد وارداتی شامل ۲۰ درصد تعرفه وارداتی، ۹ درصد مالیات ارزش افزوده و ۳ درصد هزینه های حمل و نقل در ایران می باشد. در بازار داخلی ایران، وارداتی با نرخ ۷۵۰ دلار به ازای هر تن تحویل درب کارخانه (EXW) توام با ۹ درصد مالیات ارزش افزوده در دسترس می باشد. شنیده شد ورق کلاف سرد تولیدی روسیه با نرخ ۴۹۰ یورو به ازای هر تن فوب آستاراخان در دسترس میباشد.

ورق سیاه مرکزآهن

پذیرش جهانی شمش ایران در سال جاری

مطابق با گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در نیمه ابتدایی سال جاری ایرانی ها؛ ( ۲۱ مارس تا ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۷)، حمل و نقل بیلت از این کشور که حدود نیمی از محصولات حمل شده نیمه ساخته شده را تشکیل می دهد؛ به میزان ۲۵ درصد به نسبت مدت مشابه سال گذشته، تا سقف ۱٫۶۰ میلیون تن افزایش داشته است.

اما برنامه ایران فراتر از این رقم و هدف گذاری برای رسیدن به صادرات تا حجم ۵٫۳۰ میلیون تن محصولات فولادی نیمه ساخته شده در طول ۱۲ ماه تا پایان سال ایرانی یا ۲۱ مارس ۲۰۱۸ میباشد؛ که این مقدار برابر با ۴۲ درصد افزایش در مقایسه با ۳٫۷۴ میلیون تن سال گذشته ایرانی ها خواهد بود. انتظار می رود که بیلت، حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد از کل هدف صادرات محصولات نیمه ساخته شده فولادی را تشکیل دهد.

به جهت انعکاس موثر این تغییر در جهت پویایی بازار، متال بولتن تصمیم به راه اندازی ارزیابی نرخ هفتگی بازار صادراتی بیلت ایران از تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۱۸ گرفته است.

رقابت پذیری ایرانی ها در اوایل نوامبر

بیلت ایرانی به مشتریان خارجی با نرخ ۴۶۰ الی ۴۶۵ دلار/تن [ حدود کیلویی  ۱۸۹۵ الی ۱۹۱۵ تومان ] فوب پیشنهاد شده بود. گزارش شده که محموله ای حدود ۲۰۰۰۰ تن در همان زمان، از طریق یک تاجر، با نرخ ۴۸۰ دلار به ازای هر تن cfr (حدود کیلویی ۱۹۷۵ تومان) به تایلند فروخته شده است. این رقم معادل با ۴۵۰ الی ۴۵۵ دلار به ازای هر تن  (حدود کیلویی ۱۸۵۵ الی ۱۸۷۵ تومان) فوب، با درنظرگرفتن هزینه های مربوط به حمل و نقل و امور مالی، حدود ۲۵ الی ۳۰ دلار/تن خواهد بود.

همزمان بیلت تولیدی روسیه، حمل شده از بنادر شرق دور این کشور به مقصد آسیای جنوب شرقی با نرخ، کمی پایین تر از ۵۰۰ دلار به ازای هر تن cfr معامله شد. در همین حال، در بازار دریای سیاه، بیلت تولیدی CIS برای مشتریان با نرخ ۴۷۰-۴۷۵ دلار به ازای هر تن فوب در دسترس بود. نرخ رقابت پذیر بیلت ایران در بازار محموله های منتقل شده از طریق دریا را می توان معلول عوامل متعددی از جمله منابع طبیعی و کاهش تقاضای داخلی برای تولید، دانست.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری