0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تاثیر نوسانات دلار بر بازار قوطی پروفیل

طی روز گذشته به دنبال نوسانات نرخ ارز، در قیمت قوطی پروفیل و سایر محصولات وابسته به نرخ ارز تغییراتی حاصل گردید. برخی از مبادی بازار فولاد خصوصا بازار ورق سیاه و قوطی پروفیل که نسبت به نوسانات بازار ارز حساس می باشند به دلیل نوسانات زیاد در این حوزه فروش محصولات خود را طی روز گذشته متوقف کردند.

این در حالی است که برخی از کارشناسان حوزه ارز بر این باور هستند که نوسانات التهابی حوزه ارز کمی غیر واقعی بوده و احتمال بازگشت آن زیاد است.

به هر حال وضعیت موجود موجب اتخاذ وضعیت تدافعی و احتیاطی از جانب برخی مبادی حوزه فولاد گردیده؛ بطوریکه شنیده ها حاکی از بسته شدن فروش و یا کاهش تخفیفات و یا افزایش قیمت قوطی پروفیل در برخی از این مبادی دارد.

پرهیز از هیجانات مقطعی و تامل و نظاره تا حصول وضعیت شفاف در این بازار بهترین راهکار موجود است؛ کما اینکه هنوز اطلاعات روشنی از سمت بازار شمش دریافت نکرده ایم و همانطوریکه واقف هستید نوسانات بازار مقاطع طویل فولادی صرفنظر از نوسانات بازار ارز کاملا وابسته به حوزه شمش است

در حالیکه فعالیت بازار میلگرد آجدار در ساعات پایانی بصورت زود هنگام و قبل از اتخاذ هر تصمیمی در خصوص تغییر یا عدم تغییر قیمتهای اعلامی؛ با توجه به زمزمه هایی که از عرضه شمش فولاد خوزستان شنیده شد؛ به جهت روشن شدن تکلیف این عرضه و شفاف شدن روند پیش روی شمش حوزه القایی، در اکثر مبادی فروش نورد به فردا موکول شد؛ در بازار تیرآهن و در خصوص سایزهای 12 تا 18 نوسانات محسوسی به جز کمی کاهش تخفیفات دیده نشد؛ در خصوص سایزهای 20 تا 27 ذوبی اما افزایش حدود شاخه ای 15 تا 20 هزار تومان در برخی از مبادی انباری در ساعات پایانی بازار رصد شد.

شنیده ها از بازار قوطی پروفیل

شنیده ها از حوزه قوطی و پروفیل در آخر وقت، حاکی از افزایش قیمت قوطی پروفیل به میزان 50 تا 100 تومانی در این حوزه دارد. قیمت قوطی پروفیل متاثر از قیمت ورق فولادی می باشد. گفتنی است که مدت کوتاهی بود که متوسط نرخ ورق کلاف گرم در بازار داخلی پایین تر از متوسط نرخ وارداتی این کالا ایستاده بود.

قیمت آهن آلات اصفهان

اما بنا بر اظهار نظر برخی از کارشناسان این حوزه؛ افزایش عرضه های داخلی از برخی مبادی دیگری به جز فولاد مبارکه، همانند گیلان، موجب پایین نگه داشته شدن این بازار شده بود بطوریکه در آخرین عرضه فولاد مباركه علیرغم افزایش نرخ دلار و اندکی افزایش قیمت کالای وارداتی و با وجود افزایش 100 تومانی نرخ پایه توسط فولاد مباركه اصفهان، نرخ رقابتی و تمام شده در بورس کالا با حدود 8 تومان اختلاف تقریبا همانند نرخ معامله شده قبلی این کالا بسته شد که این خود تا حد زیادی به ثبات بازار این کالا کمک نمود.

اما بازار ورق کلاف گرم با توجه به وابستگی نسبتا زیاد آن به کالای وارداتی و نرخ دلار؛ مستعد افزایش قیمت بود تا اینکه امروز با نوسانات شدید دلار، زمینه لازم افزایش قیمت، برای عرضه کنندگان صاحب این کالا فراهم گردید.

قیمت قوطی کارخانجات مختلف

قیمت قوطی برای سایز 20*20 کارخانه تهران طی روز گذشته به میزان 3490 تومان گزارش شده است که این قیمت نسبت به قیمت اعلام شده قبلی ثابت باقی مانده است. هم چنین قیمت قوطی 20*40 این کارخانه به میزان 3450 تومان بوده که نسبت به قیمت های قبلی ثابت بوده است. با این حال در برخی کارخانجات از جمله کارخانه اصفهان افزایش قیمت در بخش قوطی پروفیل مشاهده گردید. بنابراین مشاهده می شود که در حال حاضر تعدادی از کارخانجات این حوزه اقدام به فروش و اعلام قیمت های جدیدتر نکرده اند و طی روزهای اخیر به علت نوسانات زیاد در بازار و جهش ناگهانی نرخ ارز از ارائه قیمت های خود منصرف شده و در انتظار ثبات بیشتر بازار می باشند.

هم چنین با توجه به نوسانات اخیر در حوزه شمش باید ببینیم که طی روزهای آتی جهت گیری بازار چگونه خواهد بود. در حال حاضر قیمت قوطی پروفیل به دلیل تاثیر پذیری و وابستگی بیشتر این محصولات به نرخ ارز در معرض افزایش بیشتری می باشد. این در حالی است که باید به این نکته توجه داشت که بازار آهن آلات در حال حاضر هم چنان از کمبود تقاضا رنج می برد و این افزایش قیمت ها فقط به دنبال افزایش نرخ ارز بوده و توسط بازار حمایت نمی گردد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0