0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تحلیل بازار جهانی خرید ورق طی هفته گذشته

هفته قبل بهای اکثر محصولات در بازار خرید ورق در ترکیه کاهشی بوده و درخواست کم بود. قیمت خرید ورق گرم صادراتی ترکیه ۵۵۰ تا ۵۶۰ دلار هر تن فوب می باشد ولی خریداران در ۵۳۰ تا ۵۴۰ دلار هر تن فوب درخواست خرید داده اند. در بازار داخلی ترکیه قیمت ورق گرم ۵۷۰  تا ۵۸۰ دلار هر تن درب کارخانه بود و در ۵۶۰ دلار معامله شد. قیمت های درخواستی خریداران ۵۴۰ تا ۵۴۱ دلار هر تن فوب شنیده شد. در بازار واردات نیز قیمت خرید ورق گرم سی آی اس ۵۵۱ تا ۵۶۱ دلار هر تن سی اف آر ترکیه شنیده شد.

میزان پیشنهاد شده برای قیمت خرید ورق گرم صادراتی چین و بازار آن در سکوت بود اوایل هفته گذشته قیمت خرید ورق گرم سی آی اس با ۱۱ دلار افت تا ۵۴۱ تا ۵۵۰ دلار هر تن فوب ثبت شد تا پایان هفته قیمت صادراتی به ۵۲۸ دلار هر تن فوب هم رسید. در اروپا نیز قیمت خرید ورق گرم ۵۴۱  یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. در بازار داخلی امریکا ورق گرم کمی کاهش داشته ۶۱۵ دلار در هر تن درب کارخانه شد.

نوسانات ورق در بازار ایران

قیمت خرید ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول در انزلی روز شنبه ۲۹۸۵ تومان عرضه میشد ولی تا آخر هفته به ۳۰۰۰ تومان رسید، ضخامت های ۳ تا ۱۵ میلی متر محصول مبارکه در طول هفته بطور نسبی ثابت ماند و در محدوده ۲۵۱۰ تومان بازی میکرد ورق های ضخامت ۱۵ میلیمتر به بالا محصول کاویان روز شنبه ۲۲۸۸۹ ریال علت این افزایش قیمت تغییر نرخ ارز و مهم تر از ان محدود شدن تعداد عرضه کننده ها بود. که از روز یکشنبه شروع به کاهش و تا آخر هفته به ۲۲۵۵۱ ریال رسید درصورتی است که  محصولات اکسین با کم شدن محدودی روبرو شد و از میانگین ۲۳۱۸۲ ریال به ۲۲۳۹۲ ریال کاهش یافت .

در هفته قبل صحبت کاهش تعرفه واردات ورق گرم ضخامت های ریز مخصوص پروفیل و لوله از ۲۰% به ۱۰% بیان شد. بهای پیشنهادی فروشنده های سی آی اس ۵۷۱ دلار سی اف آر بندرهای ایران است با محاسبه نرخ ارز حواله ۴۱۵۰ تومان بهای تمام شده برای واردکردن کمتر از هر کیلو ۲۵۸۵  تومان پس از خروج  با نرخ ۱۰ درصد حقوق گمرکی نخواهد بود.

این در حالیست که مبارکه روز دوشنبه همین کالا را در تناژ ۴۹ هزار تن در قیمت پایه ۲۵۹۹۸  ریال فروخته، اگر دولت با تعرفه ۱۰ درصد حقوق گمرکی موافقت کند سودی به حال واردکننده ها نخواهد کرد فقط این موضوع  می ماند آنکه می توان این کالا را در حجم بالا با استفاده از اعتبارات یوزانس ۶ ماهه وارد کرد این فرجه  برای بازار و حسرت برای مبارکه بود.

خرید ورق در شرکت فولاد مبارکه

چون روند بها در دنیا رو به کم شدن است و مبارکه به جای یکه تازی در بازار داخل باید به رقابت درعرصه جهانی برود که بخشی از آن در چشم است ، بدون انکه مبارکه جز خاصی از صنعت آهن آلات است ولی این سئوال مطرح می شود که چرا ما برای درمان درد یک بیمار، شخص دیگری را مبتلا می کنیم دولت می تواند فرصتی در اختیار تولیدکنندگان لوله و پروفیل قراردهد که به خود کفایی برسند به جای کم کردن از حقوق گمرکی باید این ۱۰ درصد را جایزه صادراتی گذاشت.

بنابراین تولیدکننده لوله و پروفیل هم کارآفرینی ایجاد می کند هم درآمد ارزی ، از همان بودجه ای که می خواهند مابه التفاوت کاهش ۱۰ درصد عوارض را تامین کنند از همان محل جایزه صادراتی بدهند، سازندگان  لوله و پروفیل در حمایت لازم برای صادرات راندارند  دولت هم نمی خواهد به خودش زحمت بدهد در نتیجه همه چیز را سر بازار داخلی خراب می کنند آنچه اینجا گم شده اول اشتغال است دوم صادرات. ما در سال های آینده زیان این نگرش را با تاوان سنگینی خواهیم داد.

نمودار خرید ورق روغنی

نمودار خرید ورق سیاه

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری