0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

کاهش تمایل خرید ورق سیاه وارداتی ایران به دنبال کاهش قیمت های داخلی

به گفته منابع خبری فعالیت خرید ورق سیاه در بازار فولاد تخت وارداتی ایران در هفته منتهی به چهارشنبه ۱۵ نوامبر نسبتا کم بوده است. علت این امر بالا بودن قیمت ورق سیاه پیشنهادی کشورهای خارجی نسبت به قیمت پیشنهادی این محصول در بازار داخلی بوده است. اخبار رسیده حاکی از آن است یکی از دلایل افزایش قیمت خرید ورق سیاه وارداتی به ایران افزایش هزینه حمل و نقل در حوزه دریای خزر است. افزایش هزینه حمل در دریای خزر به علت افزایش قابل توجه حمل و نقل غلات به کشور که منجر به کمبود کشتی شده است و این موضوع بر قیمت خرید ورق سیاه تاثیر بسزایی داشته است.

در حال حاضر هزینه حمل کالا از بندر آستاراخان روسیه به ایران حدود ۴۶-۴۵ دلار به ازای هر تن است. این در حالی است که قیمت عادی حمل کالا از این بندر حدودا به میزان ۲۰ دلار به ازای هر تن می باشد. از طرف دیگر هزینه حمل و نقل از بندر آکتیو قزاقستان حدودا به میزان ۳۱-۳۰ دلار به ازای هر تن می باشد، این در حالی است که نرخ معمول آن حدودا به میزان ۱۵ دلار به ازای هر تن می باشد.

ارزیابی قیمت خرید ورق سیاه وارداتی به ضخامت ۲ میلی متر به ایران در تاریخ ۱۵ نوامبر حدودا به میزان ۵۷۵-۵۶۰ دلار به ازای هر تن cfr در بنادر ایران می باشد (حدودا ۲۳۶۰-۲۳۰۰ تومان به ازای هر کیلو). این در حالی است که قیمت خرید ورق سیاه وارداتی به ایران طی هفته قبل از آن به میزان ۵۷۵-۵۶۵ دلار به ازای هر تن cfr بوده است. به گفته منابع خبری پیشنهادات خرید ورق سیاه مطرح شده از سوی کارخانجات روسی حدودا به میزان ۴۵۰ یورو به ازای هر تن معادل ۵۲۹ دلار فوب استاراخان می باشد.

افزایش هزینه حمل ورق سیاه به ایران 

 با این حال ظرفیت این محموله هنوز اعلام نشده است. با در نظر گرفتن هزینه حمل کالا به ایران و به بندر انزلی که حدودا به میزان ۴۶-۴۵ دلار به ازای هر تن می باشد، قیمت خرید ورق سیاه وارداتی به ایران به میزان ۵۷۵-۵۷۴ دلار به ازای هر تن cfr می باشد. به گفته منابع خبری با توجه به اینکه برای هر تن از این محموله ۱۰ یورو تخفیف ارائه شده است، برای سوددهی ظرفیت این محموله بایستی به اندازه کافی بالا باشد.

هم چنین قیمت پیشنهادی برای خرید ورق سیاه وارداتی از قزاقستان حدودا به میزان ۵۳۵ دلار به ازای هر تن فوب آکتیو بوده است که این قیمت معادل ۵۶۵ دلار به ازای هر تن تحویل در بندر انزلی بوده است و این میزان با احتساب هزینه حمل کالا به میزان ۳۰ دلار به ازای هر تن محاسبه گردیده است. هم چنین ارزیابی ها از قیمت ورق سرد وارداتی به ایران در روز چهارشنبه هفته گذشته مورخ ۱۵ ماه نوامبر به میزان ۶۲۰-۶۰۵ دلار به ازای هر تن (cfr 2540-2480 تومان به ازای هر کیلو) می باشد که به صورت تحویل در بنادر ایران می باشد.

ورق سیاه مرکزآهن

بازار خرید ورق سرد وارداتی ایران

این در حالی است که قیمت این محصول طی هفته گذشته به میزان ۶۲۶-۶۰۰ دلار به ازای هر تن بوده است. هم چنین قیمت ورق سرد پیشنهادی وارداتی از قزاقستان به میزان ۵۷۰ دلار به ازای هر تن فوب آکتیو بوده است که این قیمت معادل ۶۰۰ دلار به ازای هر تن فوب انزلی (۲۴۶۰ تومان به ازای هر کیلو) می باشد. به گفته برخی از فعالان بازار این قیمت بسیار بالا بوده است. به گفته یکی از تاجران قیمت ۶۰۰ دلار به ازای هر تن cfr بسیار بالا می باشد. این در حالی است که قیمت این محصول در بازار داخلی ایران ایران به میزان ۵۶۰-۵۵۰ دلار به ازای هر تن (۲۳۰۰-۲۲۵۰ تومان به ازای هر کیلو) به صورت تحویل درب کارخانه می باشد.

هم چنین قیمت ورق سرد در بازار داخلی کشور به میزان ۴۹۰ یورو به ازای هر تن به صورت فوب آستاراخان می باشد. در بخش واردات ورق گالوانیزه به ایران نیز روند نوسانات قیمت به همین صورت بوده است. مشتریان برای خرید ورق گالوانیزه قیمت های موجود در بازار داخلی را نسبت به قیمت های وارداتی ترجیح می دهند. به گفته منابع خبری قیمت ورق گالوانیزه تولیدی کشور چین به ضخامت ۱ میلی متر پیشنهادی به ایران به میزان ۶۹۵ دلار به ازای هر تن (۲۸۵۰ تومان به ازای هر کیلو) می باشد.

بازار خرید ورق گالوانیزه وارداتی ایران

با احتساب ۲۶ درصد تعرفه وارداتی، ۹ درصد عوارض و میزان ۳ درصد هزینه حمل کالا، قیمت خرید ورق گالوانیزه به میزان ۹۵۹ دلار به ازای هر تن گزارش شده است. با این حال در بازار داخلی ایران، قیمت ور گالوانیزه به میزان ۸۸۰ دلار به ازای هر تن می باشد. بنابراین به علت تفاوت قیمت ورق فولادی در بازار داخلی و بازار وارداتی، خریداران ترجیح می دهند که این محصول را از بازار داخلی خریداری کرده و تمایل به خرید از بازار وارداتی کاهش یافته است.

با این حال به گفته منابع خبری قیمت کارآمد برای خرید ورق گالوانیزه وارداتی به ایران به میزان ۶۴۰ دلار به ازای هر تن می باشد. ارزیابی متال بولتن از قیمت ورق گالوانیزه وارداتی به ایران به میزان ۶۹۵-۶۴۰ دلار به ازای هر تن بوده که نسبت به قیمت اعلام شده قبلی به میزان ۱۵ دلار به ازای هر تن کاهش یافته است. قیمت این محصول طی هفته گذشته به میزان ۶۹۵-۶۵۵ دلار به ازای هر تن بوده است.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری