0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

تحلیل بازار خرید ورق سیاه وارداتی ایران در فصل پائیز

خرید ورق سیاه وارداتی کشور ایران طی روزهای اخیر نوساناتی را تجربه کرده است که علت این امر افزایش هزینه حمل و نقل این کالا به ایران می باشد. علت این امر نیز افزایش حمل میزان غلات به کشور می باشد. به گفته منابع خبری با فرارسیدن فصل پاییز میزان صادرات غلات افزایش می یابد. گزارش شده است که هزینه حمل کالا از بندر آستاراخان کشور روسیه به ایران به میزان ۲۰ دلار به ازای هر تن می باشد و طی روزهای اخیر به میزان ۵-۳ دلار به ازای هر تن افزایش یافته است.

این در حالی است که هزینه حمل کالا از بندر آکتیو در کشور قزاقستان به طور طبیعی به میزان ۱۵ دلار به ازای هر تن بوده که طی روزهای اخیر به میزان ۱۸-۱۷ دلار به ازای هر تن رسیده است. به گفته منابع خبری در سال جاری میزان هزینه های ناگهانی به طور بی سابقه ای افزایش یافته است که بر قیمت خرید ورق سیاه وارداتی به ایران نیز تاثیر گذاشته است.

علت این امر این است که میزان واردات غلات به کشور ایران در سال جاری به علت برداشت بد این کشور افزایش یافته است. به نظر می رسد از اواسط ماه اکتبر، هزینه حمل ورق سیاه از بندر آستاراخان کشور روسیه به ایران افزایش یافته است و به میزان ۵۵-۴۷ دلار به ازای هر تن رسیده است در حالی که هزینه حمل این کالا از بندر آکتیو قزاقستان به میزان ۳۰ دلار به ازای هر تن رسیده است.

محدودیت دسترسی به کشتی حمل و نقل مشکل اصلی واردات به ایران

بنابراین این افزایش قیمت بر قیمت خرید ورق سیاه و به طور کلی محصولات تخت فولادی وارداتی به ایران تاثیر داشته است. هم چنین محدود بودن دسترسی به کشتی های حمل کالا، سبب شده است که انتقال دهندگان فولاد به این کشور با مشکلاتی مواجه شوند. یکی از فروشندگان این محصول بیان کرده است که در حال حاضر در رابطه با کشتی برای حمل کالا محدودیت بزرگی دارند و امید است که این مشکل تا آخر ماه نوامبر رفع گردد.

ارزیابی متال بولتن از قیمت خرید ورق سیاه وارداتی به ایران در تاریخ ۹ نوامبر به میزان ۵۷۵-۵۶۵ دلار به ازای هر تن cfr در بنادر ایران بوده است (۲۳۴۰-۲۳۰۰ تومان به ازای هر کیلو) در حالی که قیمت خرید ورق سیاه وارداتی به ایران طی هفته گذشته به میزان ۵۸۰-۵۷۳ دلار به ازای هر تن بوده است. چند محموله از این کالا به ظرفیت ۲۰۰۰۰ تن از کشور قزاقستان برای ماه دسامبر به ایران به فروش رسیده است که قیمت خرید ورق سیاه در این معامله به میزان ۵۳۵ دلار به ازای هر تن بوده که این قیمت معادل با ۵۷۵ دلار به ازای هر تن تحویل در بندر انزلی می باشد.

قیمت خرید ورق سیاه پیشنهادی کشور روسیه به میزان ۴۶۰ یورو (۵۳۳ دلار) به ازای هر تن فوب آستاراخان گزارش شده است که نسبت به قیمت اعلام شده قبلی ثابت باقی مانده است. این قیمت معادل ۵۸۸-۵۸۰ دلار به ازای هر تن تحویل در بندر انزلی می باشد. این در حالی است که چنین قیمت های بالایی مورد قبول خریداران کشور ایران واقع نشده است و پیشنهادات قیمت خرید ورق سیاه پیشنهادی کشور ایران در مناقصات به میزان ۴۴۰ یورو به ازای هر تن فوب آستاراخان می باشد.

ارزیابی قیمت ورق سرد وارداتی به ایران

برخی از منابع گزارش کرده اند که رسیدن به این قیمت ممکن می باشد. هم چنین ارزیابی ها از قیمت ورق سرد وارداتی به ایران نیز در روز چهارشنبه هفته گذشته به میزان ۶۲۶-۶۰۰ دلار به ازای هر تن تحویل در بندر انزلی بوده است. این در حالی است که قیمت این محصول طی هفته گذشته به میزان ۶۳۰-۵۱۰ دلار به ازای هر تن گزارش شده بود. به گفته منابع خبری قیمت پیشنهادی این محصول از کشور قزاقستان به میزان ۵۷۰ دلار به ازای هر تن فوب آکتیو بوده است که این قیمت معادل ۶۰۰ دلار به ازای هر تن تحویل در بندر انزلی می باشد.

این قیمت نیز نسبت به قیمت اعلام شده طی هفته گذشته به میزان ۲۵ دلار به ازای هر تن کاهش یافته است. دلیل عمده کاهش اختلاف قیمت خرید ورق گرم و ورق سرد وارداتی کاهش میزان علاقه به محصولات تولیدی پایین دستی بیان شده است. با این حال قیمت ورق سرد پیشنهادی کشور روسیه به میزان ۵۰۰ یورو به ازای هر تن فوب آستاراخان گزارش شده است که این قیمت برابر ۶۳۴-۶۲۶ دلار به ازای هر تن تحویل در بندر انزلی می باشد که نسبت به قیمت اعلام شده طی هفته قبل از آن ثابت باقی مانده است.

تحت فشار قرار گرفتن قیمت ورق سیاه بازار داخلی کشورهای اروپایی

به گفته منابع خبری قیمت خرید ورق سیاه در بازار داخلی کشورهای اروپایی طی روزهای اخیر و تا تاریخ ۸ ماه نوامبر تحت فشار کاهش میزان فعالیت خرید قرار گرفته است. میزان تقاضا برای خرید ورق سیاه این کشور کاهش یافته است چراکه خریداران تصمیم دارند میزان موجودی خود را در انبارها تا پایان سال جاری کاهش دهند. ارزیابی متال بولتن از قیمت خرید ورق سیاه در بازار کشورهای جنوب اروپا به میزان ۵۵۰-۵۳۰ یورو (۶۳۷-۶۱۴ دلار) به ازای هر تن می باشد که نسبت به قیمت ۵۵۰-۵۴۰ یورو به ازای هر تن اعلام شده طی هفته قبل از آن اندکی کاهش یافته است.

فروشندگان این محصول در کشور ایتالیا در نظر دارند قیمت خرید ورق سیاه تولیدی خود را به میزان ۵۵۰-۵۳۰ یورو به ازای هر تن پیشنهاد دهند ولی تمایل خرید این محصول هم چنان پایین می باشد. در بخش های شمال اروپا نیز، ارزیابی ها از قیمت خرید ورق سیاه به میزان ۵۸۰-۵۶۵ دلار به ازای هر تن بوده که نسبت به قیمت ۵۸۰-۵۶۰ دلار به ازای هر تن اعلام شده طی هفته قبل از آن اندکی افزایش یافته است. این ارزیابی ها براساس قیمت های پیشنهادی و قیمت قابل قبول شنیده شده در بازار این کشور بوده است.

 

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • ۵عالی بود
  • ۳خوب بود
  • ۲معمولی بود
  • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
    0

    سوالات و نظرات کاربران

    اختیاری

    اشتراک گذاری