0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تحلیل بازار خرید ورق سیاه وارداتی ایران در فصل پائیز

خرید ورق سیاه وارداتی کشور ایران طی روزهای اخیر نوساناتی را تجربه کرده است که علت این امر افزایش هزینه حمل و نقل این کالا به ایران می باشد. علت این امر نیز افزایش حمل میزان غلات به کشور می باشد. به گفته منابع خبری با فرارسیدن فصل پاییز میزان صادرات غلات افزایش می یابد. گزارش شده است که هزینه حمل کالا از بندر آستاراخان کشور روسیه به ایران به میزان 20 دلار به ازای هر تن می باشد و طی روزهای اخیر به میزان 5-3 دلار به ازای هر تن افزایش یافته است.

این در حالی است که هزینه حمل کالا از بندر آکتیو در کشور قزاقستان به طور طبیعی به میزان 15 دلار به ازای هر تن بوده که طی روزهای اخیر به میزان 18-17 دلار به ازای هر تن رسیده است. به گفته منابع خبری در سال جاری میزان هزینه های ناگهانی به طور بی سابقه ای افزایش یافته است که بر قیمت خرید ورق سیاه وارداتی به ایران نیز تاثیر گذاشته است.

علت این امر این است که میزان واردات غلات به کشور ایران در سال جاری به علت برداشت بد این کشور افزایش یافته است. به نظر می رسد از اواسط ماه اکتبر، هزینه حمل ورق سیاه از بندر آستاراخان کشور روسیه به ایران افزایش یافته است و به میزان 55-47 دلار به ازای هر تن رسیده است در حالی که هزینه حمل این کالا از بندر آکتیو قزاقستان به میزان 30 دلار به ازای هر تن رسیده است.

محدودیت دسترسی به کشتی حمل و نقل مشکل اصلی واردات به ایران

بنابراین این افزایش قیمت بر قیمت خرید ورق سیاه و به طور کلی محصولات تخت فولادی وارداتی به ایران تاثیر داشته است. هم چنین محدود بودن دسترسی به کشتی های حمل کالا، سبب شده است که انتقال دهندگان فولاد به این کشور با مشکلاتی مواجه شوند. یکی از فروشندگان این محصول بیان کرده است که در حال حاضر در رابطه با کشتی برای حمل کالا محدودیت بزرگی دارند و امید است که این مشکل تا آخر ماه نوامبر رفع گردد.

ارزیابی متال بولتن از قیمت خرید ورق سیاه وارداتی به ایران در تاریخ 9 نوامبر به میزان 575-565 دلار به ازای هر تن cfr در بنادر ایران بوده است (2340-2300 تومان به ازای هر کیلو) در حالی که قیمت خرید ورق سیاه وارداتی به ایران طی هفته گذشته به میزان 580-573 دلار به ازای هر تن بوده است. چند محموله از این کالا به ظرفیت 20000 تن از کشور قزاقستان برای ماه دسامبر به ایران به فروش رسیده است که قیمت خرید ورق سیاه در این معامله به میزان 535 دلار به ازای هر تن بوده که این قیمت معادل با 575 دلار به ازای هر تن تحویل در بندر انزلی می باشد.

قیمت خرید ورق سیاه پیشنهادی کشور روسیه به میزان 460 یورو (533 دلار) به ازای هر تن فوب آستاراخان گزارش شده است که نسبت به قیمت اعلام شده قبلی ثابت باقی مانده است. این قیمت معادل 588-580 دلار به ازای هر تن تحویل در بندر انزلی می باشد. این در حالی است که چنین قیمت های بالایی مورد قبول خریداران کشور ایران واقع نشده است و پیشنهادات قیمت خرید ورق سیاه پیشنهادی کشور ایران در مناقصات به میزان 440 یورو به ازای هر تن فوب آستاراخان می باشد.

ارزیابی قیمت ورق سرد وارداتی به ایران

برخی از منابع گزارش کرده اند که رسیدن به این قیمت ممکن می باشد. هم چنین ارزیابی ها از قیمت ورق سرد وارداتی به ایران نیز در روز چهارشنبه هفته گذشته به میزان 626-600 دلار به ازای هر تن تحویل در بندر انزلی بوده است. این در حالی است که قیمت این محصول طی هفته گذشته به میزان 630-510 دلار به ازای هر تن گزارش شده بود. به گفته منابع خبری قیمت پیشنهادی این محصول از کشور قزاقستان به میزان 570 دلار به ازای هر تن فوب آکتیو بوده است که این قیمت معادل 600 دلار به ازای هر تن تحویل در بندر انزلی می باشد.

این قیمت نیز نسبت به قیمت اعلام شده طی هفته گذشته به میزان 25 دلار به ازای هر تن کاهش یافته است. دلیل عمده کاهش اختلاف قیمت خرید ورق گرم و ورق سرد وارداتی کاهش میزان علاقه به محصولات تولیدی پایین دستی بیان شده است. با این حال قیمت ورق سرد پیشنهادی کشور روسیه به میزان 500 یورو به ازای هر تن فوب آستاراخان گزارش شده است که این قیمت برابر 634-626 دلار به ازای هر تن تحویل در بندر انزلی می باشد که نسبت به قیمت اعلام شده طی هفته قبل از آن ثابت باقی مانده است.

تحت فشار قرار گرفتن قیمت ورق سیاه بازار داخلی کشورهای اروپایی

به گفته منابع خبری قیمت خرید ورق سیاه در بازار داخلی کشورهای اروپایی طی روزهای اخیر و تا تاریخ 8 ماه نوامبر تحت فشار کاهش میزان فعالیت خرید قرار گرفته است. میزان تقاضا برای خرید ورق سیاه این کشور کاهش یافته است چراکه خریداران تصمیم دارند میزان موجودی خود را در انبارها تا پایان سال جاری کاهش دهند. ارزیابی متال بولتن از قیمت خرید ورق سیاه در بازار کشورهای جنوب اروپا به میزان 550-530 یورو (637-614 دلار) به ازای هر تن می باشد که نسبت به قیمت 550-540 یورو به ازای هر تن اعلام شده طی هفته قبل از آن اندکی کاهش یافته است.

فروشندگان این محصول در کشور ایتالیا در نظر دارند قیمت خرید ورق سیاه تولیدی خود را به میزان 550-530 یورو به ازای هر تن پیشنهاد دهند ولی تمایل خرید این محصول هم چنان پایین می باشد. در بخش های شمال اروپا نیز، ارزیابی ها از قیمت خرید ورق سیاه به میزان 580-565 دلار به ازای هر تن بوده که نسبت به قیمت 580-560 دلار به ازای هر تن اعلام شده طی هفته قبل از آن اندکی افزایش یافته است. این ارزیابی ها براساس قیمت های پیشنهادی و قیمت قابل قبول شنیده شده در بازار این کشور بوده است.

 

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0