0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

اجرای خطوط لوله سپاهان

خطوط انتقال گاز با تولید لوله در کارخانه هایی هم چون کارخانه لوله سپاهان آغاز گردید. ابتدا مواد خام به صورت کلاف های فولادی توسط دستگاه های مخصوص باز شده و با عرض مناسب برای قطر مورد نظر لوله برش داده می شود و دوباره به شکل کلاف در می آید. این کلاف ها در مجموعه دیگری که وظیفه اتصال لبه های کلاف ها و ذخیره آن ها برای وارد کردن به مسیر تولید لوله را دارد، باز می شوند و بسته به ضخامت لوله و قطر آن توسط غلتک های مختلف به شکل های U، C و یا O به حالت باز در می آیند.

در ایستگاه جوش ابتدا دو لبه ی ورق با عبور جریان فرکانس بالا که به وسیله دستگاه جوش اتوماتیک به وجود می آید حرارت دیده، به حالت خمیری در آمده و بعد از عبور از غلتک های فشاری ایستگاه و ادغام شدن لبه های ورق، لوله به شکل O کامل در می آید. سپس با عملیات حرارتی کریستال های نامنظم دانه درشت جوش نرمالیزه شده و پس از آن لوله به سمت ایستگاه سرد کردن حرکت می کند.

در این قسمت درز جوش حدود 20 متر در مجاورت هوای محیط خنک شده سپس به وسیله ی دوش آب عمل خنک کاری انجام می گیرد. بعد از این مرحله در ایستگاه اندازه کردن لوله سپاهان اره اتوماتیک با برش مقطع لوله فرایند ساخت را به پایان می رساند. پس از مرحله ی ساخت لوله بخش های تکمیل و بازرسی همزمان اجرا می گردد که شامل انجام آزمایش های متعدد و بازرسی های مخرب و غیر مخرب می باشند و لوله سپاهان را براساس دستورالعمل های بازرسی مورد بازنگری دقیق چشمی و ابعادی قرار می دهند.

 

بازنگری دقیق چشمی و آزمون های لوله

از جمله آزمایش های این مرحله می توان به آزمون تخت کردن و نیز تست فشار آب اشاره نمود. پس از کسب اطمینان از سلامت فنی لوله آزمون های فراصوت و همچنین جریان گردابی انجام گرفته و در ایستگاه نهایی بازرسی کامل لوله را خواهیم داشت که در آن لوله هایی را که به هر دلیل در آزمون ها رد می شوند به خط تولید باز می گردانند تا قسمت معیوب آن بریده شود.

قیمت لوله سپاهان

بعد از کنترل کیفیت لوله ها به ایستگاه خروجی نشانه گذاری فرستاده می شود تا جهت بارگیری به موقع به بخش انبار موقت شرکت لوله سپاهان تحویل گردد. کلیه مراحل ذکر شده از ابتدا تا انتها براساس استاندارد بین المللی API-5L و نیز استاندارد ایرانی GS-MPL-001 اجرا می گردد. لوله های ساخته شده به واحد پوشش دهی منتقل می شوند و انبار می گردند تا در زمان مورد نظر پوشش خاصی را روی آن ها اعمال کنند.

لوله های انتقال گاز با توجه به نوع گاز و منطقه ای که خط لوله سپاهان از آن عبور می کند پوشش های متفاوتی خواهند داشت. برای اعمال پوشش ابتدا عملیات شست و شوی داخل و خارج لوله برای برطرف کردن گرد و خاک و لایه های احتمالی چربی صورت می گیرد. سپس لوله وارد ایستگاه خشک کن گازی شده و پس از گرفتن رطوبت و افزایش دمای سطح لوله به بالای نقطه ی شبنم وارد دستگاه ساچمه زنی شده و سطح لوله ها از زنگ آهن و زوائد دیگر تمیز می شود و به رنگ نقره ای در می آید.

معرفی خطوط انتقال پوشش لوله ها

همچنین برای چسبندگی بیشتر پوشش، زبری مشخصی براساس استاندارد روی لوله سپاهان ایجاد می گردد که با توجه به نوع پوشش می تواند شامل حفره هایی با عمق بین 50 تا 100 میکرومتر باشد. در ادامه در ایستگاه هوازنی داخل لوله تمیز می شود و بر روی خط انتقال پوشش قرار می گیرد. لایه ای اولیه از قیر معروف به پرایمر روی لوله زده می شود و بعد از آن نوارهای پوشش به کمک نوع خاصی از قیر به عنوان چسبنده روی لوله تابیده می شوند.

سپس برای خنک شدن تدریجی توسط آب، لوله در مسیر طراحی شده قرار گرفته و مراحل خنک کاری انجام می شوند. سر لوله ها در این قسمت پوشش داده نمی شوند تا بعد از کار گذاشتن در خط و جوش دادن سر جوش ها به یکدیگر در همان محل پوشش دهی انجام گیرد. لوله های پوشش دهی شده به محل خط حمل شده و در آن جا به یکدیگر متصل می گردند.

لوله سپاهان

مراحل جوشکاری نهایی برای آماده سازی

برای این منظور سر لوله ها که اصطلاحا سر جوش گفته می شود توسط جوشکاری قوسی دستی به یکدیگر جوش داده می شوند و برای محافظت از پوشش های لوله سپاهان در برابر جرقه ها و پاشش های ناشی از جوشکاری پارچه های مخصوص روی قسمت های نزدیک به سر جوش کشیده می شود. بعد از جوشکاری تست های غیر مخرب روی درزهای جوش انجام گرفته و در صورت تایید این قسمت ها نیز در همان محل پوشش داده می شوند.

به دلیل وجود ضایعات جوش داخل لوله که در اثر جوشکاری و پاشش مذاب و جرقه سرجوش به وجود آمده و نیز مواد و هرگونه کثیفی دیگری که در طی این مدت و در مراحل مختلف حمل و نقد در داخل لوله ها به جای مانده وسیله ای به نام توپک را از خط عبور می دهند تا با برس های سیمی و پلاستیکی خود کاملا داخل لوله را تمیز کند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0