0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بلاتکلیفی خریداران در مورد قیمت ورق گالوانیزه در آینده

با توجه به شرایط فعلی بازار، یکی از راهکار هایی که می‌تواند باعث حمایت از تولید کنندگان محصولات فولادی از جمله ورق گالوانیزه باشد، توجه به صادرات می باشد. راهکار دیگر از نگاه کارشناسان، حمایت‌های تعرفه‌ای از فولاد است، به این صورت که تعرفه واردات فولاد به کشور افزایش پیدا کند.

البته در کنار حمایت تعرفه‌ای به این سوال هم می رسیم که حال پولی را که به ‌عنوان تعرفه ورودی تعیین کرده و دریافت می‌کنیم، صرف کجا کنیم؟ پاسخ برخی این است که در خزانه دولت مصرف شود اما باید گفت که این کار هیچ کمکی به صنعت فولاد کشور نخواهد کرد. علاوه بر این، با توجه به این که بودجه ظرف یکی دو ماه آینده به مجلس خواهد رفت، کارشناسان پیشنهاد می کنند که صادر کنندگان محصولات فولادی، از محل حقوق ورودی که بابت انواع و اقسام محصولات فولادی مانند ورق گالوانیزه دریافت می‌شود، مشمول دریافت جایزه و تشویق شوند. بنابراین اگر قرار است به صنعت کمکی شود و صنعت رونق یابد، کمک اصلی می تواند مصرف تعرفه‌ های دریافتی در صنعت فولاد باشد.

در حال حاضر گفته می شود که قیمت ورق گلوانیزه که شاخه ای از محصولات فولادی است، در بازار داخلی به سه سال گذشته بازگشت کرده است، اما در بازار جهانی قیمت ها پایین ‌تر از این می باشد و به قیمت هفت سال گذشته رسیده است. برای مثال، در حال حاضر قیمت ورق گالوانیزه و قیمت ورق رنگی داخلی در دو کارخانه فولاد مبارکه و هفت الماس، به شرح زیر است:

قیمت ورق گالوانیزه کارخانجات مختلف

قیمت ورق گالوانیزه فولاد مبارکه با ضخامت ۵٠ و ابعاد ١.٢۵ امروز در تاریخ پنج شنبه ١٠ اسفند ٩۶ معادل ٣٩٣٠ تومان اعلام شد که در مقایسه با یک ماه گذشته ثابت باقی مانده است. همچنین قیمت ورق گالوانیزه هفت الماس با ضخامت با ضخامت ٠.۵ و ابعاد یک متر در حدود ٣٨٧٠ تومان شنیده شد که نسبت به ده روز گذشته بدون تغییر مانده است.

به گفته یکی از تحلیل گران، در کنفرانسی که چندی پیش برگزار شد، همه بدون استثنا این گونه تحلیل می‌کردند که قیمت ورق گالوانیزه ، قیمت ورق رنگی و در کل صنعت فولاد باز هم کاهش پیدا خواهد کرد و تقریبا همه نا امید شده بودند. با توجه به این تحلیل ها و با توجه به این که روزنامه‌ ها و رسانه‌ ها هم همین مطالب مطرح شده در سمینار ها و کنفرانس ها را منتشر می کنند، طبیعتا بازتاب آن ها نیز موثر خواهد بود.

پس از اتمام جلسه در کنفرانس مطبوعاتی، من این سوال مطرح شد که استدلال تحلیل گران از این که گفتند قیمت ها پایین می‌آید، چیست؟ پاسخی که شنیده شد این بود که نرخ قراضه تا ۱۸۰ دلار کاهش می‌ یابد، اما برخی هم برخلاف این استدلال، عقیده داشتند که حتی اگر قیمت قراضه روند کاهشی پیدا کند، درصد نسبتا کمی از فولاد آسیای میانه با روش استفاده از آهن قراضه تولید می‌شود.

قیمت ورق گالوانیزه

پس نمی‌توان تنها به این دلیل که قیمت آهن قراضه پایین می‌آید، این طور استدلال کرد که قیمت فولاد نیز کاهشی خواهد بود. همچنین برخی با توجه به این استدلال تاکید کردند که چنین چیزی نیست و قیمت محصولات فولادی بالا هم می‌رود؛ و خوشبختانه این موضوع نیز در برخی از خبرگزاری ها منعکس شد، البته آنان منکر این قضیه نیستند که موضوع شد که وضعیت فولاد در داخل و خارج خوب نیست.

بررسی علل رکود در بازار ورق فولادی

همچنین قبول دارند که علت رکود در بازار محصولات فولادی داخلی نیز تقاضای ضعیف برای مصرف است و در بازار های خارجی و بین‌المللی نیز قیمت ‌ها در حدود ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است. یکی از علت‌های افت قیمت محصولات فولادی در بازار های جهانی این است که در روسیه به دلیل افت ارزش پول، تولیدات فولادی با نرخ ارزان تری توزیع می شود.

چین نیز که با تولید ۸۲۰ میلیون تن فولاد به رشد ۱۲ درصدی رسیده بود، امروز با دستیابی به نرخ رشد ۷ درصد، مطمئنا مازاد مصرف خود را به بازار های برون مرزی روانه خواهد کرد، البته باید این نکته را نیز متذکر شد که این وضعیت نسبی است و پایدار نخواهد بود و قطعا طی یک سال آتی تغییراتی خواهد کرد و احتمال می رود که رو به بهبود باشد.

این روند افت قیمت محصولات فولادی تقریبا هر ۱۰ سال یک بار تکرار می‌شود. در حال حاضر اغلب تحلیل گران معتقدند که تا سال ۲۰۲۵، تولید فولاد از میزان فعلی ١/۶ میلیارد تن، به ۲ میلیارد تن می ‌رسد. با توجه به این مطلب، می‌توان این طور تعبیر کرد که پیش ‌بینی ‌ها نسبت به آینده مثبت ارزیابی شده است و بازار قوی پیش خواهد رفت.

بررسی قیمت ورق گالوانیزه بازارهای جهانی

در حال حاضر نیز کشور های منطقه مانند عراق، سوریه، یمن و لیبی درگیر جنگ هستند و با حل شدن این درگیری ‌ها، قطعا فعالیت ما برای تولید فولاد و ساخت و ساز در این کشور ها به‌ عنوان بازار های هدف آغاز شده و بازار محصولات فولادی دوباره جان می‌گیرد. علاوه بر این، در حال حاضر در دوران سختی به سر می بریم و در این میان باید همه کمک کنند تا از این بحران که کمی هم طولانی شده، بیرون بیاییم.

بخشی از این کمک ها می‌تواند تعدیل قیمت سنگ‌آهن با فولاد باشد. بخش دیگری از آن نیز حفاظت از بازار داخلی در برابر واردات است که وظیفه دولت می باشد و دیگر این که باید بخش صادرات تشویق شود تا مازاد تولید داخل به خارج از کشور صادر گردد. بحث دیگر برای فعال‌کردن بازار، تهاتر بدهی‌های دولت است که می‌تواند اثرگذار باشد.

هم‌اکنون بعضی از سیستم‌های دولتی طرح ‌هایی را در سر می پرورانند که برای اجرای آن ها پولی در بساط ندارند و این موضوع باعث شده تا پیمانکاران هم به دلیل عدم اجرای این طرح‌ ها بیکار شوند. همچنین اجرای تهاتر از این بابت اهمیت دارد که به عنوان مثال فولاد سازان می‌توانند برای پرداخت بدهی ‌های خود به وزارت نیرو بابت پول آب، برق، گاز یا بدهی ‌های دیگر این چنینی به دولت، کالا تحویل بدهند. بدین ترتیب اگر امکان تهاتر وجود داشت، تسویه بدهی در شرایطی که پرداخت نقدی وجود ندارد انجام می‌شد، مضاف بر این که حداقل گردش کاری هم به وجود می‌آمد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0