0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

افزايش قيمتهاي پيشنهادي ورق آهن وارداتي به هند

پيشنهاد قیمت ورق آهن كره جنوبي با كيفيت  تجاري به بازار هند تحويل ماه مارس ۲۵ دلار نسبت به اواخر ماه دسامبر افزايش يافت و به ۶۴۰ تا ۶۴۵ دلار CFR بندر بمبيي رسيد. يكي از تجار اهل بمبيي قيمت هاي مذكور را تاييد نموده و پيشنهادهاي خريد را ۶۲۵ تا ۶۳۰ دلار CFR از سوي خريداران اعلام كرد.

اين وارد كننده فولاد در هند قيمت نهايي واردات ورق سیاه از كره جنوبي بدون احتساب ماليات را معادل ۴۲۰۰۰ روپيه (۶۵۹ دلار ) اعلام كرد. اين قيمت نهايي برابر با آخرين قيمت فروش داخلي هند ثبت شده در معاملات است. يكي ديگر از منابع داخلي هند اعلام كرد در هفته جاري معاملاتي به قيمت ۶۳۰ تا ۶۴۰ دلار CFR بمبيي در شرف نهايي شدن بوده است.

در عين حال چيني ها ورق سیاه كيفيت تجاري تحويل ماه مارس را ۵۹۰ تا ۵۹۵ دلار CFR بمبيي پيشنهاد مي دادند. وارد كنندگان ورق سیاه هند اين پيشنهاد ها را نپذيرفتند زیرا قيمت نهايي بدون احتساب ماليات به ۴۳,۵۰۰ روپيه مي رسيد.

به دليل وجود ۱۲٫۵ درصد تعرفه گمركي براي چين و تعرفه صفر براي كره جنوبي؛ قيمت نهايي واردات ورق سیاه از چين نسبت به كره جنوبي بالاتر است.

نوسانات قیمت ورق آهن بازار داخلي

فولادسازهاي هندي هفته گذشته قیمت ورق آهن را ۲۰۰۰ روپيه گران كردند و به ۴۱,۷۵۰ تا ۴۲,۲۵۰ روپيه تحويل درب كارخانه  رساندند كه همچنان در همين محدوده قرار دارد. اين افزايش قيمت ورق سیاه داخلي باعث شد فولادسازها سهميه هاي صادراتي خود را كاهش دهند.

به نقل از متال بولتن بيشتر فولاد سازهاي هندي در بازار صادرات نيستند و تنها صادر كننده اي  كه حضور دارد قيمتهاي بسيار بالا و غير معمول  تعيين كرده است.

ورق سیاه اصفهان

نوسانات بازار صادراتی

قیمت ورق آهن صادراتي هند به بازار اروپا ۶۲۰ تا ۶۲۵ دلار FOB بود كه ۴۰ دلار بالاتر از قيمت ۵۸۰ تا ۵۸۵ دلارFOB در اخرين رزرو هاي اروپايي ها بوده است. به نقل از يكي از فولاد سازهاي هندي انها توانسته اند در هفته جاري محموله كوچكي از ورق سیاه به قيمت ۶۲۰ تا ۶۲۵ دلار FOB به اروپا به فروش برساند.

افزايش قيمت اسلب برزيل

در ارزيابي ۱۲ ژانويه قیمت اسلب صادراتي برزيل به ۵۱۰ تا ۵۲۰ دلار FOB رسيد كه نسبت به ۵۰۰ تا ۵۱۰ دلار در يك هفته قبل افزايش يافته است. بسياري از فعالان بازار حداقل قيمت پيشنهادي برزيلي ها را ۵۲۰ دلار FOB اعلام كردند.

اين هفته تا كنون معامله اي از اسلب برزيل گزارش نشده است اما كارشناسان معتقدند رزروهاي صورت گرفته در محدوده قيمتهاي مذكور بوده است. افزايش قيمت مواد اوليه و كاهش عرضه اسلب از سوي توليد كننده هاي CIS از دلايل افزايش قيمت عنوان شده است. برخي از فعالان بازار معتقدند قيمتهاي جديد برزيلي ها قابل مذاكره و چانه زني است، اما به نظر نمي رسد قيمت معاملات از ۵۱۰ دلار FOB كمتر باشد.

به دليل افزايش قيمتها؛ خريداران در ثبت سفارش مردد هستند. شنيده شده قيمت هاي پيشنهادي به ۵۵۰ دلار FOB هم رسيده است. بازارهاي متقاضي و  خريدار اسلب برزيل امريكا و اروپا بوده اند و تمام توليد كننده هاي مطرح اسلب برزيل سهميه ماه مارس خود را در بازار نقدي عرضه خواهند كرد.

 سرعت افزايش قيمت اسلب از قیمت ورق آهن بيشتر شده است. به همين دليل برخي توليد كننده هاي محصولات تخت ممكن است ورود به بازار فروش اسلب را مد نظر قرار دهند.

قیمت اسلب اصفهان

نگاه مختصری در خصوص بازار ورق سیاه

میانگین قیمت ورق آهن دریای سیاه بنا بر گزارش پلاتس ۵۷۲ دلار به ازای هر تن گزارش شده که با احتساب حدود تنی ۳۵ دلار کرایه حمل به انزلی حدود ۶۰۷ دلار به ازای هر تن خواهد شد، حال آنکه متوسط نرخ اعلامی متال بولتن ۵۸۲٫۵ دلار به ازای هر تن cfr اعلام شده که ملاحظه میشود نرخ پلاتس با توجه به اینکه ۲ روز جدیدتر است، از نرخ متال بولتن هم بالاتر اعلام شده است.

با توجه به اینکه متوسط نرخ این کالا توسط ایفنا ۲۷۷۰ تومان به ازای هر کیلو گزارش شده، و با عنایت به اینکه شاخص امروز نرخ قوطی و پروفیل که حدود ۲۹۰۰ تومان رصد شد، بنظر میرسد که این قیمتهای داخلی همخوانی داشته باشد؛ از طرفی بنا بر محاسبه امروز ما واردات این کالا با معیارهای فعلی، حداقل کیلویی ۲۹۷۰ تومان در بندر انزلی تمام میشود؛ که این کیلویی ۲۰۰ تومان ارزانتر بازار داخلی نشان دهنده تایید گزارش ایفنا مبنی بر افزایش فشار عرضه این کالا در بازار داخلی خواهد بود؛ و این موضوع بطور حتم واردات این کالا را توجیه ناپذیر خواهد کرد بطوریکه با ادامه همین وضعیت انتظار واردات نزدیک به صفر این کالا در روزهای آتی خواهد رفت.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری