0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

افزايش قيمتهاي پيشنهادي ورق آهن وارداتي به هند

پيشنهاد قیمت ورق آهن كره جنوبي با كيفيت  تجاري به بازار هند تحويل ماه مارس 25 دلار نسبت به اواخر ماه دسامبر افزايش يافت و به 640 تا 645 دلار CFR بندر بمبيي رسيد. يكي از تجار اهل بمبيي قيمت هاي مذكور را تاييد نموده و پيشنهادهاي خريد را 625 تا 630 دلار CFR از سوي خريداران اعلام كرد.

اين وارد كننده فولاد در هند قيمت نهايي واردات ورق سیاه از كره جنوبي بدون احتساب ماليات را معادل 42000 روپيه (659 دلار ) اعلام كرد. اين قيمت نهايي برابر با آخرين قيمت فروش داخلي هند ثبت شده در معاملات است. يكي ديگر از منابع داخلي هند اعلام كرد در هفته جاري معاملاتي به قيمت 630 تا 640 دلار CFR بمبيي در شرف نهايي شدن بوده است.

در عين حال چيني ها ورق سیاه كيفيت تجاري تحويل ماه مارس را 590 تا 595 دلار CFR بمبيي پيشنهاد مي دادند. وارد كنندگان ورق سیاه هند اين پيشنهاد ها را نپذيرفتند زیرا قيمت نهايي بدون احتساب ماليات به 43,500 روپيه مي رسيد.

به دليل وجود 12.5 درصد تعرفه گمركي براي چين و تعرفه صفر براي كره جنوبي؛ قيمت نهايي واردات ورق سیاه از چين نسبت به كره جنوبي بالاتر است.

نوسانات قیمت ورق آهن بازار داخلي

فولادسازهاي هندي هفته گذشته قیمت ورق آهن را 2000 روپيه گران كردند و به 41,750 تا 42,250 روپيه تحويل درب كارخانه  رساندند كه همچنان در همين محدوده قرار دارد. اين افزايش قيمت ورق سیاه داخلي باعث شد فولادسازها سهميه هاي صادراتي خود را كاهش دهند.

به نقل از متال بولتن بيشتر فولاد سازهاي هندي در بازار صادرات نيستند و تنها صادر كننده اي  كه حضور دارد قيمتهاي بسيار بالا و غير معمول  تعيين كرده است.

ورق سیاه اصفهان

نوسانات بازار صادراتی

قیمت ورق آهن صادراتي هند به بازار اروپا 620 تا 625 دلار FOB بود كه 40 دلار بالاتر از قيمت 580 تا 585 دلارFOB در اخرين رزرو هاي اروپايي ها بوده است. به نقل از يكي از فولاد سازهاي هندي انها توانسته اند در هفته جاري محموله كوچكي از ورق سیاه به قيمت 620 تا 625 دلار FOB به اروپا به فروش برساند.

افزايش قيمت اسلب برزيل

در ارزيابي 12 ژانويه قیمت اسلب صادراتي برزيل به 510 تا 520 دلار FOB رسيد كه نسبت به 500 تا 510 دلار در يك هفته قبل افزايش يافته است. بسياري از فعالان بازار حداقل قيمت پيشنهادي برزيلي ها را 520 دلار FOB اعلام كردند.

اين هفته تا كنون معامله اي از اسلب برزيل گزارش نشده است اما كارشناسان معتقدند رزروهاي صورت گرفته در محدوده قيمتهاي مذكور بوده است. افزايش قيمت مواد اوليه و كاهش عرضه اسلب از سوي توليد كننده هاي CIS از دلايل افزايش قيمت عنوان شده است. برخي از فعالان بازار معتقدند قيمتهاي جديد برزيلي ها قابل مذاكره و چانه زني است، اما به نظر نمي رسد قيمت معاملات از 510 دلار FOB كمتر باشد.

به دليل افزايش قيمتها؛ خريداران در ثبت سفارش مردد هستند. شنيده شده قيمت هاي پيشنهادي به 550 دلار FOB هم رسيده است. بازارهاي متقاضي و  خريدار اسلب برزيل امريكا و اروپا بوده اند و تمام توليد كننده هاي مطرح اسلب برزيل سهميه ماه مارس خود را در بازار نقدي عرضه خواهند كرد.

 سرعت افزايش قيمت اسلب از قیمت ورق آهن بيشتر شده است. به همين دليل برخي توليد كننده هاي محصولات تخت ممكن است ورود به بازار فروش اسلب را مد نظر قرار دهند.

قیمت اسلب اصفهان

نگاه مختصری در خصوص بازار ورق سیاه

میانگین قیمت ورق آهن دریای سیاه بنا بر گزارش پلاتس 572 دلار به ازای هر تن گزارش شده که با احتساب حدود تنی 35 دلار کرایه حمل به انزلی حدود 607 دلار به ازای هر تن خواهد شد، حال آنکه متوسط نرخ اعلامی متال بولتن 582.5 دلار به ازای هر تن cfr اعلام شده که ملاحظه میشود نرخ پلاتس با توجه به اینکه 2 روز جدیدتر است، از نرخ متال بولتن هم بالاتر اعلام شده است.

با توجه به اینکه متوسط نرخ این کالا توسط ایفنا 2770 تومان به ازای هر کیلو گزارش شده، و با عنایت به اینکه شاخص امروز نرخ قوطی و پروفیل که حدود 2900 تومان رصد شد، بنظر میرسد که این قیمتهای داخلی همخوانی داشته باشد؛ از طرفی بنا بر محاسبه امروز ما واردات این کالا با معیارهای فعلی، حداقل کیلویی 2970 تومان در بندر انزلی تمام میشود؛ که این کیلویی 200 تومان ارزانتر بازار داخلی نشان دهنده تایید گزارش ایفنا مبنی بر افزایش فشار عرضه این کالا در بازار داخلی خواهد بود؛ و این موضوع بطور حتم واردات این کالا را توجیه ناپذیر خواهد کرد بطوریکه با ادامه همین وضعیت انتظار واردات نزدیک به صفر این کالا در روزهای آتی خواهد رفت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0