0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

دو هفته متفاوت بازار فولاد در فروردین ماه

اگر شروع کسب و کار بازار فولاد را از ابتدای 14 فروردین در نظر بگیریم روند نزولی فشار فروش‌ ها و افزایش قیمت دلار در نخستین روزهای فروردین عامل افزایش قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی در بازار بود، به نحوی که در تاریخ 20 فروردین با بیش از 10 درصد افزایش قیمت در بورس کالا مواجه شدیم

و در ادامه سایر شرکت های فولادی با افزایش قیمت رو به رو شدیم اما در ادامه تک ‌نرخی شدن دلار در سطح 4200 تومان باعث تغییر مسیر برخی شرکت ها در بازار بود که از جمله آن ها می توان به پروفیل سازان اشاره کرد. این رفت و برگشت ‌ها دو نیمه متفاوت معاملاتی در جریان ماه گذشته برای تجار و فعالان این حوزه  تجربیات خوبی نداشته و باعث کم رونق شدن بازار و عدم اطمینان به بازار گردیده است.

روند پر نوسان بازار دلار که در پایان به دخالت دولت انجامید، مهم ‌ترین عامل نوسانات بازار در ماه ابتدایی سال جاری به ‌شمار می‌ رود. در کنار سیاست ارزی جدید دولت که تاثیر زیادی را در تغییرات قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی در ماه گذشته داشته است، پاسخگویی منفی بازار و نگرانی از تک نرخی شدن دلار 4200 تومانی در حالی انجام می ‌گیرد

وجود ابهام در برقراری تصمیم جدید دولت و تاثیر بر بازار آهن

که هم چنان راجع به نحوه برقراری تصمیم دولت مبنی بر تک ‌نرخی شدن ارز در عمل و نیز لزوم تبدیل در آمدهای صادرکنندگان با قیمت دلار گزارش شده سوالات زیادی وجود دارد. ثبات قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی در بازارهای جهانی آهن آلات در کنار اختصاص دادن دلار 4200 تومانی به وارد کنندگان در روزهای جاری دو دلیل عمده این فعالان برای بازگشت توجه ‌ها به این حوزه می گردد.

همچنین در دومین روز هفته جاری با توجه به عدم نوسان شدید در حوزه قیمت میلگرد آجدار ، میانگین قیمت میلگرد نسبت به روز گذشته تغییر محسوسی نداشت. بر همین اساس قیمت شمش نیز تقریبا ثابت گزارش شد و بنا بر اطلاعات اعلامی از مبادی مختلف (اصفهان, یزد, ساوه, قزوین و…) قیمت ها در برخی مبادی بدون تغییر قابل توجه نسبت به آخرین قیمت های اعلامی روز گذشته, بین 2250 تا 2320 تومان اعلام گردید.

قیمت میلگرد اصفهان

با توجه به روند کلی حاکم بر بازار برخی از فعالان این حوزه اذعان دارند که میزان تقاضا برای خرید محصولات فولادی در روزهای جاری با روزهای قبل از افزایش نرخ ارز تغییر چندانی نداشته است چراکه با افزایش ناگهانی نرخ ارز میزان تقاضا به یکباره کاهش یافته و پس از آن با کاهش این نرخ دیگر خریداران به بازار و سردرگمی موجود در آن اعتماد نداشته و هم چنان تمایلی به خرید ندارند.

عدم چاره اندیشی برای ثبات قیمت میلگرد و سایر محصولات

هم چنین در جریان روند کنونی بازار آهن فروشان از این قائله عقب ماندند چراکه این روند توسط هیچ کس از قبل پیش بینی نشده بود به همین دلیل هیچ یک از آن ها نتوانستند برای این روند چاره ای برگزینند. هم چنین زمانی که پس از یک موج افزایش قیمت مجددا شاهد روند نزولی قیمت ها باشیم مقاومت زیادی در بازار برای این کاهش مشاهده می گردد چراکه این روند زیان بسیاری را به اکثر مبادی فروش وارد خواهد کرد.

با این حال اکثر فعالان بازار هم چنان معتقدند که از لحاظ اقتصادی هنوز چاره اندیشی برای ثبات قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی و بهبود بازار ایجاد نشده است و تا زمانی که تصمیم دولت برای تک نرخی شدن ارز به مرحله اجرا نرسد شاهد بهبود در بازار آهن آلات نخواهیم بود. تصمیم دولت در حال حاضر تنها توانسته از لحاظ روانی بر قیمت ها تاثیر داشته باشد و هیچ تاثیر پایداری نخواهد داشت.

خرید کاذب در بازار آهن هم چنان ادامه دارد

می توان گفت که در روزهای اخیر عملا هیچ تقاضای واقعی در بازار فولاد وجود نداشته و اکثر تقاضای خریداران کاذب و ناشی از نگرانی آینده بازار می باشد.

عدم تقاضای بازار در روزهای اخیر نیز ناشی از آگاهی آن ها نسبت به برگشت پذیری قیمت ها در بازار آهن می باشد. تجربه ثابت کرده است که عمده معاملات انجام شده در سال جدید پس از پایان فروردین ماه انجام خواهد گرفت و اکثر پیش بینی ها برای بازار فولاد از رونق این بازار پس هفته دوم اردیبهشت ماه حکایت دارد.

با این حال برخی از دلالان در روزهای گرانی حجم زیادی از بار را انبار کرده و حاضر به فروش آن نمی باشند و همین امر می تواند سبب افزایش مجدد قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی گردد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0