0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

رکود بازار فولاد هم چنان ادامه دارد

بنابر تجربیات گذشته در روزهای نخست فروردین تا روزهای ابتدایی اردیبهشت هر ساله بازار آهن در رکود به سر می برد و اصطلاحا این طور بیان می شود که بازار در خواب به سر می برد. در این زمان معاملات اندکی در بازار ایجاد می گردد. هم چنین در فروردین سال جاری بازار در شوک افزایش شدید نرخ ارز نیز قرار گرفته و در سردرگمی و ابهام به سر می برد. این امر کمی بازار را از خواب بیرون آورد و شاهد افزایش قیمت پروفیل و سایر محصولات فولادی در روزهای میانی فروردین ماه بودیم.

با این حال پس از کنترل دولت بر نرخ ارز بازار مجددا در شرایط سکون قرار گرفته و هیچ معامله ای در بازار ثبت نگردید. این وضعیت برای فروشندگان آهن آلات کمی دشوارتر می باشد. برخی از آن ها اعلام کرده اند که نوسانات موجود در بازار آهن در حال حاضر سبب سردرگمی آهن فروشان شده است.

هنگامی که تغییرات قیمتی در بازار زیاد می شود مشکلات زیادی برای فروشندگان ایجاد می گردد چراکه دیگر نمی توانند باری را با قیمتی که به مشتری اعلام کرده اند خریداری نمایند و این امر سبب ضرر آن ها خواهد شد.

این امر خصوصا در زمان تغییرات شدید نرخ ارز در بازار به شدت ملاحظه گردید زیرا به سبب تغییرات نرخ ارز قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل قوطی نیز تغییراتی شدیدی را متحمل گردید. دو روزی که بازار شاهد نوسانات شدید نرخ ارز بود بازار در رکود شدیدی به سر می برد و عملا هیچ معامله ای صورت نمی گرفت.

تداوم نبود تقاضای کافی مشکل اصلی تولیدکنندگان

تا پیش از نوسانات شدید نرخ ارز قیمت محصولات فولادی ثابت بود و این امر به نفع فروشندگان بود ولی در شرایط نوسان شدید فروشندگان نیز با زیان های فراوانی روبرو خواهند شد.

هم چنین در حال حاضر معاملاتی که در بازار صورت می گیرد بیشتر به صورت خرد می باشد و تقاضای زیادی در بازار وجود ندارد. به طور کلی می توان گفت که در حال حاضر تقاضای واقعی در بازار فولاد وجود نداشته و همین امر سبب رکود بازار گشته است.

قیمت پروفیل قوطی

مشکل اکثر فروشندگان آهن در روزهای اخیر نبود تقاضای واقعی می باشد این که در روزهای گذشته میزان تقاضا در سطح بالاتری بوده ولی در حال حاضر چنین فرصت هایی در بازار مشاهده نمی گردد. هم چنین تا زمانی که در بازار قیمت ها اعلام نگردد آهن فروشان نیز اجازه خرید و فروش و یا اعلام قیمت را ندارند.

در این زمان فروشندگان ناچار به بستن فروش خود شده و قیمتی را اعلام نکرده اند. هم چنین برخی دیگر از فعالان بازار اعلام کرده اند که قیمت مواد اولیه محصولات فروشی آن ها تعیین نگردیده و یا در نوسان است به همین دلیل آن ها نیز نمی توانند قیمت پروفیل و سایر محصولات تولیدی خود را اعلام کنند.

نحوه ارائه پیشنهاد قیمت پروفیل و سایر محصولات

برای مثال فروشندگان محصولات مفتولی تا زمانی که قیمت میلگرد به طور کامل مشخص نگردد نمی توانند قیمت مشخصی را برای محصولات خود اعلام نمایند.

هم چنین برخی از فروشندگان آهن آلات بیان کرده اند که در ماه های ابتدایی سال گذشته میزان خرید و فروش بسیار بالایی داشته اند ولی در روزهای جاری این میزان فروش نسبت به سال گذشته به شدت کاهش یافته است.

هم چنین هر ساله مشاهده می کردیم که میزان فروش در روزهای پایانی سال نیز با توجه به رونق بازار در شب های عید افزایش می یافت ولی در سال جاری این اتفاق نیز در بازار رخ نداد.

در انتظار ثبات قیمت محصولات فولادی

همواره در روزهای پایانی سال اهن فروشان اقدام به خریدهای انباری می کردند ولی در روزهای پایانی سال گذشته شاهد این امر در بازار نیز نبودیم زیرا خریدهای انباری تنها در صورتی انجام می گیرد که خریداران به رونق بازار در سال جدید امید داشته باشند.

هم چنین عده اندکی نیز که در روزهای پایانی سال اقدام به خرید انباری کرده بودند با افزایش ناگهانی نرخ دلار بارهای خود را در انبار به امید سود بیشتر نگه داشتند در حالی که با کاهش مجدد قیمت ارز با ضررهای زیادی مواجه گردیدند. در حقیقت باید گفت که خرید و فروش در شرایط مبهم بازار کار را برای خرده فروشان بسیار دشوار کرده است.

هم چنین آن طور که به نظر می رسد افزایش قیمت پروفیل و سایر محصولات فولادی کاذب بوده است و بهتر است برای خرید تا ثابت شدن قیمت این محصولات دست نگه داریم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0