1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

راه نجات پشم شیشه ایران در گسترش بازارهای صادراتی است ‏

واردات بی‌رویه پشم شیشه طی دو سال اخیر مشکلات زیادی را برای بخش صنعت ساختمان ایجاد کرد، این در حالی است که صنعت پشم شیشه  به عنوان یک صنعت مهم از اهمیت زیادی برخوردار است؛ ازاین روبابت باید حمایت بیشتری نسبت به صنایع دیگر قرار گیرد. پشم شیشه در ایران بسیار مهجور مانده و به رغم تمام تلاش‌های فعالان صنعت ساخت وساز و وعده و وعید مسئولان همچنان با مشکلاتی دست وپنجه نرم می کند. اما وجود این کارشناسان از بازگشت رونق به بازارپشم شیشه طی سال جاری خبر می دهند.

هوشنگ ادهمی كارشناس صنعت معدن وساختمان درگفت و گو با مرکزآهن، چشم انداز بازارپشم شیشه را در كشورثابت ارزیابی كرد و افزود: به دلیل واردات بی رویه شاهد افزایش ركود در بازارپشم شیشه بودیم اكنون همزمان با توسعه بازارهای صادراتی چشم‌انداز بازار پشم شیشه ایران مثبت شده است.

این كارشناس بازارساختمان تصریح كرد: در صورت توسعه بازارهای صادراتی پشم شیشه چشم انداز بازار اشتغال نیز در این حوزه عایق کاری خواهد شد.

این کارشناس بخش معدن، در بخش دیگری از بیانات خود رونق بازار  را در گروی سیاست‌های خروج از رکود دربازار مسکن اعلام کرد و گفت: هم زمان با سیاست‌های حمایتی دولت از صنایع مختلف مجدداً شاهد رونق در بازار مسکن و درنهایت پشم شیشه خواهیم بود.

ادهمی، از افزایش ظرفیت بازارهای صادراتی در امسال خبر داد و یادآور شد: امسال هم زمان با افزایش تولید پشم شیشه در واحدهای تولیدی ایران سیاست افزایش صادرات را در دستور کار خود قرار داده است.

پشم شیشه اصفهان

ادهمی، با ذکر به موانع و مشكلات بانكی در صنایع پشم شیشه كشور اظهار داشت: هم اكنون در زمینه خرید ماشین آلات و تجهیز آنها بسیاری از واحدهای تولیدی فعال در این صنعت با موانع و بروكراسی های اداری زیادی مواجه هستند.

این كارشناس صنعت ساختمان، در ادامه با انتقاد از هزینه‌های بالای انرژی در صنایع پشم شیشه تصریح كرد:‌ در حال حاضر صنایع پشم شیشه در كشور به ویژه مواد معدنی نظیر سیلیس، فلدسپات وکربنات سدیم جزو صنایع انرژی بر در حوزه صنایع محسوب می شوند كه همین موضوع موجب شده است هزینه های زیادی به فعالان این صنعت وارد شود.

وی، با بیان این كه درهزینه های مربوط به انرژی جزوهزینه های اصلی واحدهای پشم شیشه در كشور محسوب می شود اظهارکرد: بالا بودن هزینه های آب و برق موجب شده است كه تولیدات ایرانی در بازارهای جهانی در مقایسه با سایر كشورها رقابت پذیری خود را از دست بدهد.

ادهمی، در ادامه گفت در حال حاضر واحدهای تولیدی توانایی پرداخت هزینه های انرژی را ندارند افزود: با وجود مشكلاتی كه هم اكنون در واحدهای تولیدی  وجود دارد دولت نیز با واحدهای تولیدی همراهی نمی كند. در حالی كه یك واحد تولیدی توانایی پرداخت کردن قبوض آب و برق خود را در طول یك ماه نداشته باشد از جانب دولت به تعطیلی تهدید می شود.

این كارشناس صنعت ساختمان، در ادامه با انتقاد از قوانین و مقررات دست و پاگیر اداری در زمینه اخذ مجوزها در این حوزه نیز افزود: در حال حاضر اخذ موافقت اصولی با هزاران مجوز ودردسر صورت می گیرد.

وی، در ادامه قیمت گذاری را در این حوزه  طی ماه های اخیر مثبت ارزیابی كرده است و گفت: طی امسال مسیر قیمت گذاری در صادرات و تولید به صورت رقابتی انجام خواهد پذیرفت.

 

1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

2

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
2

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0