0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

کاهش مجدد قیمت ورق گالوانیزه

اين روزها و پس از رشد قيمت رخ داده در برخي محصولات فولادي از جمله قیمت ورق گالوانیزه ، دوباره زمزمه هايي بلند شده كه ظاهرا برخي مسئولين از افزايش قيمت هاي محصولات فولادي ناخرسند می باشند و در پي كاهش دستوري قيمت محصولات فولادی از جمله قیمت ورق گالوانیزه برآمده اند.

هر چند طي هفته گذشته شاهد افزايش قيمت ورق گالوانیزه در برخي مبادي حتي تا 100 تومان بوديم اما بررسي روندهاي بلند مدت قيمتي در اين حوزه نشان مي دهد قيمت هاي فعلي شايد حدود 20 درصد بالاتر از قيمت هاي سال 92 است؛ درست است كه افزايش قيمت افسارگسيخته هم به توليدكننده و هم به مصرف كننده آسيب مي زند، اما آيا افزايش قیمت محصولات فولادی در اين حد طي 4 سال غير متعارف است؟

آيا بهاي مواد اوليه، سنگ آهن، قراضه، برق ، گاز و به خصوص دستمزدها طي اين سال ها ثابت بوده و افزايش نيافته است؟! شايد برخي توليدكنندگان بزرگ به نحوي با عدم تعادل مخارج و هزينه ها كنار مي آيند، اما آيا توليدكنندگان كوچكتر بخش خصوصي هم مي توانند؟!

هزينه هاي رو  به افزايش مواد اوليه، حامل هاي انرژي و دستمزد كه معمولا اين آخري نقش پر رنگ تري داشته و  در مواقع بروز مشكلات اقتصادي براي واحدهاي توليدي به عنوان نزديك ترين گزينه تحت تأثير قرار مي گيريد و نتيجه …كارگراني كه تعديل مي شوند.

عدم تداوم افزایش قیمت ها

واقعيت اين است كه بازار  داخلي فولاد به دليل تنوع توليدكنندگان (البته در بخش ساختماني) قابل مديريت كردن دستوري نيست و همانگونه كه در انتهاي سال 94 با افت شديد قيمت ها كسي نتوانست قيمت  را به طور دستوري بالا ببرد، با افزايش هم نمي توان دستوري برخورد كرد.

البته به  همان ميزان كه در حوزه مقاطع فولادی شاهد بازاري نسبتا رقابتي حتي در مقايسه با نرخ هاي جهاني هستيم در بخش ورق فولادی از جمله ورق گالوانیزه نوعي انحصار قوي حاكم است كه حتي با وجود بورس كالا و معامله از طريق آن با مديريت در  حجم عرضه و ايجاد عطش شديد در خريداران كه عمدتا صنايع پايين دستي لوله و پروفيل هستند، عملا  شاهد قيمت هايي بالا حتي به نسبت نرخ هاي بين المللي هستيم؛ در اين ميان البته تعرفه ها هم در اين بخش پررنگ تر عمل مي كنند و علي رغم كاهش قابل توجه اخير تعرفه در بخش شمش و ميلگرد، در بخش ورق تنها شاهد كاهش 10 درصدي بوديم.

بازار مدافع افزايش قيمت ورق گالوانیزه نيست، همانگونه كه مدافع كاهش قيمت ورق گالوانیزه هم نخواهد بود؛ آنچه مورد توجه است قيمت گذاري واقع گرايانه و مطابق متغيرهاي اقتصاد آزاد است؛ مطمئنا در چنين بستري منافع توليدكننده و مصرف كننده به طور همزمان حفظ خواهد شد.

ورق سیاه اصفهان

بازار ورق فولادی

در بخش ورق فولادی از جمله قیمت ورق گالوانیزه طی هفته جاری شاهد روند صعودی بودیم که در صورت تداوم این عوامل مجددا شاهد کاهش قیمت این محصول می باشیم. با این حال پس از افزایش قیمت های قابل توجه طی هفته گذشته روز گذشته بازار ورق فولادی آن چنان رشد نکرده است. برای مثال قیمت ورق گالوانیزه روی اندود در روز گذشته برای ضخامت 38/0 به میزان 4095 تومان گزارش شده است که نسبت به قیمت اعلام شده طی روز قبل از آن ثابت بوده است.

بنابراین می توان گفت که روند افزایشی مشاهده شده در ابتدای هفته اندکی افت کرده است و قیمت ها تقریبا ثابت شده اند. هم چنین قیمت ورق گالوانیزه روی اندود برای ضخامت 43/0 نیز به میزان 3990 تومان اعلام گردیده است. هم چنین قیمت ورق گالوانیزه فولاد نیز به میزان 3910 اعلام شده که نسبت به قیمت اعلام شده قبلی ثابت می باشد.

قیمت ورق گالوانیزه کارخانجات مختلف

قیمت ورق سایر کارخانجات از جمله قیمت ورق گالوانیزه کاشان برای ضخامت 35/0 به میزان 4185 تومان بوده است. ارزیابی ها نشان می دهد که قیمت ورق گالوانیزه کاشان نیز طی روزهای اخیر روند ثابتی داشته است. این روند برای قیمت ورق گالوانیزه هفت الماس و قیمت ورق گالوانیزه قزاق نیز مشاهده گردیده است.

قیمت ورق گالوانیزه هفت الماس برای ضخامت 4/0 به میزان 3910 تومان بوده است در حالی که قیمت ورق گالوانیزه قزاق به میزان 3785 تومان می باشد. اگرچه در حال حاضر نیز می توان شاهد روند افزایشی در برخی مبادی بود با این حال این رشد قیمت شتاب کمی را طی روزهای اخیر تجربه کرده است. هم چنین می توان گفت که افزایش قیمت شمش طی روزهای اخیر یک نشانه مهم در بازار آهن آلات به شمار می رود که نشان دهنده فشار وارد شده بر تولیدکنندگان می باشد. هم چنین با در نظر گرفتن روند افزایشی قیمت دلار می توان به روند افزایشی قیمت ورق گالوانیزه امیدوار بود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0