0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

نوسانات بازار مقاطع در هفته اول اردیبهشت 97

قیمت میلگرد طی هفته گذشته و در نخستین روز هفته به طور متوسط برای سایز 32-8 میلی متر به میزان 26666 ریال گزارش شد. این در حالی است که در روزهای پایانی سال با توجه به روند صعودی نرخ شمش قیمت روز میلگرد نیز افزایش یافته و به میزان 26950 ریال رسید.

هم چنین قیمت تیرآهن نیز طی هفته گذشته به طور متوسط در نخستین روز هفته برای سایزهای 18-14 میلی متر به میزان 29867 ریال گزارش شد و در روزهای پایانی هفته قیمت تیرآهن اصفهان افزایش یافته و به میزان 30033 ریال رسید. هم چنین قیمت نبشی و ناودانی نیز طی هفته گذشته روند صعودی را در پیش گرفت و تا روزهای پایانی هفته به میزان 400 ریال افزایش یافت.

به گفته منابع خبری علت اصلی افزایش نرخ مقاطع طویل افزایش قیمت شمش توسط کارخانجات طی هفته گذشته بوده است. در حال حاضر میزان عرضه شمش توسط کارخانجات کاهش یافته است.

این کارخانجات مواد اولیه مصرفی خود را با قیمت بالایی خریداری کرده و در حال حاضر با توجه به تمهیدات دولت ناچارند محصول تولیدی خود را با قیمت اندکی به فروش برسانند و به همین دلیل تمایل چندانی به فروش محصولات خود نداشته و میزان عرضه را کاهش داده اند.

سردرگمی کارخانجات در تعیین قیمت میلگرد و تیرآهن

این روند سبب سردرگمی در بازار شده است چراکه شمش ماده اولیه تولید مقاطع بوده و به طور مستقیم  بر قیمت این محصولات تاثیرگذار می باشد و به همین دلیل برای مثال قیمت میلگرد روهینا و قیمت میلگرد بافق یزد روند صعودی را طی هفته گذشته دنبال کرده است.

هم چنین این تغییرات شدید در بازارهای کالایی سبب خروج سرمایه از این بازارها خواهد شد و کارخانجات با ضرر مواجه خواهند شد. هم چنین مشکل دیگری که وجود دارد این است که در حال حاضر با توجه به عرضه های دستوری در بورس کالا کارخانجات دیگر تمایلی برای عرضه محصولات در بازار بورس نداشته و بیشتر تمایل دارند تا محصولات خود را در بازار و به شیوه قدیمی به فروش برسانند.

قیمت میلگرد اصفهان

مساله دیگری که وجود دارد این است که در حال حاضر بازار فولاد بیشتر تحت تاثیر مسائل سیاسی بوده و مسائل اقتصادی در این بازار کم رنگ شده است. این مساله با افزایش ناگهانی نرخ ارز آغاز گردیده و در حال حاضر با نگرانی از خروج برجام شدت یافته است. تغییرات اخیر سبب شده است که فعالان بازار برای دنبال کردن تحولات ناچار به پیگیری تحولات سیاسی بوده و این روند مشکلاتی را برای بازار ایجاد کرده است.

بازار این روزها

در این روزهای منتهی به تصمیم گیری امریکا در خصوص برجام به طور کلی بازار ملتهب است و اکثراً در گوشه ای خواهد ماند تا بازار تعیین تکلیف شود. بنابراین بهتر است در حالت هیجانی بازار تصمیم خاص و جدیدی اتخاذ نشود.

لازم به ذکر است برخی فعالان بازار معتقدند که برجام و مسائل هسته ای ایران که اکنون بحثش هست منجر به این اتفاقات در اقتصاد نشده….

زیر ساخت های اقتصادی مشکل دارد که باید اصلاح شود.

متاسفانه تصمیمات بانک مرکزی و دولت در مقابل دلار و سکه نشان داده که این اقدامات صرفا به تعویق انداختن رشد نرخ میلگرد کارخانجات مختلف از جمله قیمت میلگرد ظفر بناب و شاهین بناب و هم چنین قیمت آرماتور و ملایم کردن روند را در پی خواهد داشت.

این کار که شاید به نوعی زمان خریدن دولت باشد که تکلیف برجام را بداند ، تا زمان مشخص شدن وضعیت برجام ادامه خواهد داشت. با توجه به سقف جدیدی که در بازار سکه شکل گرفته احتمالا امروز یا فردا باید منتظر یک شوک دیگر از سمت بانک مرکزی باشیم. طرحی جدید یا قانونی جدید!

اما چیزی که مشخص است این است که حرف ها بیش از دو سه مرتبه دیگر اثر نخواهند داشت و نباید کار به جایی بکشد که سخنرانی ها سیگنال معکوس محسوب شوند.

مردم این جمله که خریداران ارز و سکه ضرر خواهند کرد را هنوز فراموش نکرده اند!

به هر حال هم فروشندگان در بازار آتی باید مراقب باشند چون مشخص نیست این روند تا کجا ادامه دارد و بهای میلگرد کارخانجات مختلف از جمله قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان تا چه زمانی به ثبات خواهد رسید و هم خریداران. زیرا بازار ما نشان داده هر لحظه قانون می تواند تغییر کند و ماده ای جدید به آن اضافه می شود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0