0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

سکوت در بازار داخلی برخلاف رشد قیمت تیرآهن و سایر محصولات

طی حدودا 10 روز آتی که تا تعیین و تکلیف سرنوشت برجام از سوی آمریکا مانده است؛ بازارهای داخلی ایران و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد کاملا تحت تأثیر اخبار ضد و نقیضی است که گاها از گوشه و کنار دنیا در این خصوص منتشر می شود؛ به طوری که مدام در کش و قوس قرار گرفته و فعلا در وضعیت غیر عادی قرار دارد، شاید غیر عادی تر از هر زمان دیگری !؛

از التهابات زیر پوستی بازار و افزایش نگرانی های فعالان بازار داخلی ایران که بگذریم، این موضوع این روزها تقریبا در صدر اخبار روز دنیا مخابره شده و برای همه دنیا مهم شناخته می شود.

به تبع برخی از کالاها مثل طلا در ارتباط مستقیم با این موضوع قرار دارند؛ اما علی رغم تاثیر پذیری همه ارکان اقتصادی کشور از این موضوع؛ کالایی مثل فولاد و قیمت محصولات آن از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد که تماما” تولید داخل است، سهم کمتری از این التهابات را عهده دار خواهد بود؛ هر چند که اوضاع و احوال این حوزه از بازار هم متاسفانه از بازارسازی ها مصون نمانده است؛

سرنوشت برجام هر چه که باشد؛ به نظر می رسد اوج التهابات این بازار حداقل برای حوزه فولاد کشور؛ همین روزهای بلاتکلیفی است که شرایط را فعلا ملتهب و مستعد برای نوسان گیری حفظ نموده است… به دلیل اهمیت موضوع نگاهی اجمالی بر لغو برجام و تاثیر آن بر بازار فولاد و قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات خواهیم داشت.

عبور از سیاست‌های ضد اقتصادی

نمی توان منکر این موضوع شد که لغو برجام مساله مهمی بوده و خروج آمریکا از برجام مطمئنا بر روابط تجاری و سیاسی کشور ما تاثیرگذار خواهد بود. با این حال در صورت لغو برجام تمامی تحریم ها مجددا باز نخواهند گشت زیرا جلسه ای که در گذشته برای تحریم کشور ما در شورای امنیت ایجاد گردید، دیگر ایجاد نخواهد شد.

در حال حاضر کشورهای چین و روسیه و کشورهای اروپایی موافق این امر نمی باشند. کشورهای اروپایی کاملا بر این امر واقف می باشند که تداوم برجام به نفع آن ها می باشد. با این حال برخی معتقدند که در صورت فشار وارد کردن آمریکا این کشورها نیز از مواضع خود عقب نشینی کرده و به دنبال تصمیم رئیس جمهور آمریکا قسمتی از وظایف برجامی خود را انجام ندهند.

قیمت تیرآهن اصفهان

در این زمان دولت مردان ما بایستی با هنر دیپلماسی خود از لغو برجام جوگیری کنند و به هیچ وجه نباید با رویکرد لجبازی در این امر پیش روند.

باید اندیشید که آیا سیاست دور زدن تحریم ها که در دوره رئیس جمهور قبلی ایران پیش رفت به نفعع اقتصادی کشور ما بوده است؟ بر همگان واضح است که این سیاست به جز ضرر برای کشور ما چیزی در بر نداشت. به دنبال این سیاست، بخش زیادی از منابع ایران هدر رفت چراکه دور زدن تحریم به وسیله دلال ‌ها انجام می شد.

ماجرای اختلاس های صورت گرفته و یا دکل‌های نفتی گمشده مثال هایی برای هدر رفتن منابع ملی ایران در آن دوره بوده است. تمامی این عوامل نشان می دهد که سیاست دور زدن تحریم ها نباید تکرار شود و بایستی قواعد پذیرفته شده بین المللی را اجرا کنیم.

لزوم سیاست گذاری منطقی برای بهبود اقتصاد کشور

بنابراین باید براساس منطق اقتصادی در حوزه سیاست گذاری داخلی عمل کرد. اگر بخواهیم منطقی عمل کنیم دولت باید بداند که در روزهای جاری که مملکت در دوران سخت اقتصادی به سر می برد و درآمدهای ارزی کشور رو به کاهش می باشد باید هزینه های جاری در مملکت کنترل گردد.

یکی از مسائلی که باید به آن توجه شود این است که در حال حاضری بسیاری از مرفهان جامعه از یارانه استفاده کرده و دولت می تواند با قطع یارانه آن ها هزینه های جاری را تا حد زیادی کتترل کند.

در سخت ترین شرایط اقتصادی نیز چنانچه اجازه دهیم تا سیستم بازار به کار خود ادامه دهد به نفع کشور خواهد بود. دلیل این امر این است که عملکرد بازار ابتدا کمبود منابع را مشخص می سازد، هم چنین میزان این کمبود را نیز مشخص می نماید و در نتیجه این امر مصرف کنندگان میزان مصرف خود را بر اساس آن تنظیم می نمایند.

پایین نگه داشتن مصنوعی قیمت‌ تیرآهن و سایر محصولات فولادی سبب افزایش میزان مصرف، اتلاف منابع ملی و هم چنین افزایش فساد می‌ گردد. در نگاه نخست ممکن است به نظر برسد این روند به نفع مصرف کنندگان می باشد، این در حالی است که چنانچه با دقت نگاه کنیم به زیان جامعه می باشد.

با این حال باید منتظر باشیم و ببینیم تا روزهای باقی مانده به این تصمیم بازار به چه سمتی پیش خواهد رفت و پس از لغو احتمالی برجام بزرگان این حوزه چه چاره ای می اندیشند تا کم ترین تاثیر را بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد داشته باشد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0