0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

آرامش حوزه نورد طی هفته گذشته

طی هفته گذشته بازار فولاد در آرامش به سر برد و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد روند ثابتی را پیش گرفت. بازار در روزهای پایانی هفته گذشته و با توجه به عید و قرار گرفتن پنجشنبه در بین دو تعطیلی تقریبا تعطیل بود ؛ روز سه ‌شنبه آخر هوقت هم بازار کاملا در سکوت فرو رفته بود؛

این نوسان سازی های بی مورد تقاضا را کاملا بی انگیزه نموده به طوری که هیچ اضطراری برای خرید دیده نمی شد. به خصوص این که همه شواهد و وقایع پیرامون  این بازار هم از مصنوعی بودن این بازار حکایت می نماید.

روز پنج شنبه اکثر مبادی نوردی که دایر بودند؛ نرخ رسمی محصولات خود را  از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد ثابت اعلام کردند؛ برخی هم مثل فولاد ابهر کاهش قیمت را به واسطه عقب ‌نشینی تقاضا در دستور کار خود قرار دادند.

دولت با پیشدستی و کنترل همه جانبه بازار ارز؛ کشور را برای پاره شدن احتمالی برجام آماده نموده است؛ هر چند که صدای اعتراض برخی از منفعت طلبان رانتی حوزه ارزی، بدون توجه به بحران پیش روی کشور و صرفا برای منافع شخصی، به هوا برخاسته است…

تداوم بازار سیاه دلار با لغو برجام

قطعا دلار بازار سیاه نمی تواند تعیین کننده بازارهای کالایی تامین شده با نهاده های عمدتا” داخلی باشد؛ اگر برجام پاره شود؛ بعید نیست که بازار سیاه دلار به صورت افسار گسیخته ای به روند افزایشی خود ادامه دهد؛ بدون شک دولت وارد فاز دوم تشدید نظارتی بنا بر شرایط جنگی خواهد شد؛

بعید به نظر می رسد که مسئولان نظارتی با بی تفاوتی اجازه ادامه بازارسازی های داخلی با دلار بازار سیاه به تولیدکنندگان داخلی که واردات محسوس مواد اولیه ای به منظور ادامه تولیدات خود مثل حوزه فولاد را ندارند؛ بدهند، کما اینکه این استراتژی را از چندی پیش در خصوص نهادهای زیر مجموعه خود هم آغاز نموده اند…

هم چنین گزارش نرخ باکس طی هفته گذشته از حوزه قراضه آهن؛ به غیر از یک مبدا ( بناب خضرلو) که با افزایش مواجه بوده؛ در بقیه مبادی ثابت گزارش شده است. با این حساب شاخص میانگین کل این حوزه در روز گنج شنبه صرف نظر از یک نوسان جزئی، تقریبا ثابت دیده شد.

چند مقایسه و کمی تامل …

1بر اساس نرخ مصوب دلار 4200 تومانی رسمی دولت و با در نظر گرفتن نرخ 505 دلار/تن فوب نرخ شمش دریای سیاه خواهیم داشت :

505 × 4200 ÷ 1000 ~= 2120

یا حدود 2120 تومان/کیلو نرخ شمش دریای سیاه بدون احتساب مالیات ارزش افزوده

– آخرين نرخ شمش قوس معامله شده در بورس کالا 2200 تومان به ازای هر کیلو بوده که با احتساب مالیات ارزش افزوده :

2200 + 9% VAT ~= 2400

یا معادل با حدود 2400 تومان بوده است.

از طرفی متوسط آخرین شاخص میانگین نرخ شمش حوزه القایی در بازار داخلی حدود 2360 تومان رصد و محاسبه شده است.

قیمت تیرآهن اصفهان

لزوم پیروی کارخانجات از سیاست های فعلی دولت

با توجه به سیاست های فعلی دولت مبنی بر کنترل هر گونه تنش و التهاب کاذب و افزایش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد در بازارهای کالایی داخلی متاثر از بازار سیاه ارز و همچنین التزام و تعهد فولادسازان بزرگ کشور مبنی بر عرضه شمش فولادی در بورس کالا؛ در واقع نرخ پایه شمش قوس در بورس کالا و در صورت ارائه عرضه های آتی؛

در صورتیکه فولادسازان بزرگ و شبه دولتی کشور همچنان که پیش تر برخی از مدیران آن عنوان کرده اند؛ به تعهد خود به دولت پایبند باشند؛ معادل با 2120 یا با احتساب مالیات ارزش افزوده رقمی نزدیک به 2350 تومان/کیلو خواهد شد؛

همچنین از سوی دیگر با محاسبه آخرین شاخص میانگین نرخ بهترین نوع قراضه آهن یا نوع ویژه در بازار داخلی با میانگین نرخ تقریبی 1740 تومان/کیلو و در گرفتن شاخص نرخ شمش القایی با نرخ 2360 تومان/کیلو؛ خواهیم داشت :

2360 – 1740 ~= 620

2مارجین 620 تومانی حوزه شمش القایی در مقایسه با محاسبه میانگین مارجین این حوزه در سال 1396 که حدود 470 تومان برآورد گردید؛ نشان از وجود حباب حداقل 150 تومان/کیلو در این حوزه دارد.

تفاوت نرخ شمش و قیمت تیرآهن و میلگرد بازار فعلی

3-از طرفی همترازی نرخ کنونی شمش القایی با شمش قوس؛ و اختلاف طبیعی و مورد انتظار بازار در خصوص فاصله حداقل 100 الی 150 تومانی نرخ شمش القایی با قوس؛ به دلایل متعدد از جمله بحث تفاوت کیفیت و میزان پرت یا دورریز؛ باز هم این نکته را یادآوری می نماید که نرخ شمش القایی در حال حاضر حدود 150 تومان/کیلو حباب داشته و در حال حاضر ناپایدار است.

4در حوزه نورد هم بر اساس رصدهای صورت گرفته روزانه در سال 1396؛ و محاسبات صورت گرفته؛ با استناد به مدارک متقن موجود؛ متوسط مارجین کل حوزه نورد در بخش تولیدات میلگرد آجدار داخلی در سال 96 حدود 255 تومان/کیلو برآورد شده است. که با احستاب قیمت تیرآهن و میلگرد برآورد شده است.

با توجه به محاسبه مارجین این حوزه طی آخرین روز کاری که 325 تومان/کیلو دیده می شود؛ محاسبه 325-255 یا حدود 70 تومان/کیلو حباب یا مارجین ناپایدار در این حوزه و در حال حاضر بطور مشهود وجود داشته و دیده میشود.

با توجه به استدلال های بالا و بنا بر اسناد و مدارک موجود؛ وجود حداقل 150 تومان/کیلو حباب در حوزه شمش القایی و حداقل حدود 50 تومان/کیلو حباب در حوزه نورد از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد و یا در مجموع حداقل 200 تومان/کیلو حباب قیمتی حاصل از نوسان سازی های مصنوعی و یا بازارسازی های صنفی در این دو حوزه بطور مشهود؛ محرز و غیر قابل توجیه وجود داشته و غیرقابل کتمان است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0