0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

سیگنال های موثر بر قیمت تیرآهن

قیمت تیرآهن طی هفته جاری نوسانات زیادی را تجربه نکرده است. قیمت محصولات فولادی طی روزهای اخیر تحت تاثیر سیگنال های مثبت زیادی بوده است و همین عوامل از افت ناگهانی قیمت ها در رکود بازار جلوگیری کرده است. از عوامل تاثیرگذار بر قیمت محصولات فولادی و قیمت تیرآهن می توان به قیمت مواد اولیه از قبیل شمش و قراضه آهنی اشاره کرد.

راجع به بازار قراضه آهنی شواهد حاکی از آن است که تجربه افزایش افسار گسیخته تقاضای قراضه در اواخر دهه ۸۰ و بدون آینده نگری باعث ذخیره و دپوی بیش از حد قراضه در آن سالها شده است که پس از چندی با عدم نیاز کارخانه ها و کاهش و رکود شدید ، باعث ورشکستگی و خروج بخش عظیمی از فعالان قدیمی این عرصه شد.

پس از چند سال رکود حاکم بر محصولات آهن آلات و در اوایل سال جاری، با توجه به افزایش نرخ محصولات فولادی و تجربه قبلی، مصرف کنندگان قراضه که نسبت به اواخر دهه ۸۰ از لحاظ کمی بیشتر و از لحاظ مصرف قراضه نیز بیشتر شده بودند، سعی نمودند با حفظ فاصله بیش از پیش شمش و قراضه ،از این سود حاصله به نفع خود استفاده کنند.

تاثیر مواد اولیه بر قیمت محصولات فولادی

از طرف دیگر، با ورود انبارهایی که به ذخیره قراضه و فروش به وسیله بازارسازی در سطح کشور میپردازند که همگام با قیمت خرید کارخانه های ذوب نسبت به خرید اقدام ‌مینمایند ،عملا کنترل خرید و قیمت گذاری از دست مصرف کنندگان ‌نهائی (کارخانه های ذوب) خارج شده است. حال که قیمت فروش محصولات فولادی همچون قیمت میلگرد و قیمت تیرآهن به ثبات رسیده و امکان افزایش قیمت وجود ندارد،کم کم از دل انجمن ها و گروه ها اعلام نظارت و مدیریت مصرف قراضه میگردد با این حال زمان برای بررسی این موضوع از دست رفته است و کمی دیر می باشد.

قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان

آن زمان مخصوصا اوایل سال که با هر حربه ای کارخانه های ذوب ،از جمله با قیمت های پنهانی و آشکار ،پرداخت ارزش افزوده به شرط تخفیف در قیمت خرید قراضه ،پرداخت مدت دار و استفاده از سرمایه تامین کنندگان، اقدام به خرید قراضه و سود سرشار می نمودند، بایستی به فکر این روزها و رسیدن قیمت شمش به نقطه نهائی آن می بودند تا دچار مشکلات و کاهش سود خود نشوند.

در مجموع با توجه به مباحث مطروحه، بنظر می رسد سیاست های خرید نامناسب کارخانه های ذوب در زمان های مختلف که بیشتر ناشی از عدم‌ مدیریت واحد میباشد ،نتیجه ای غیر از این شرایط را در پی نخواهد داشت. همچنان یکی از راه های عمده خارج شدن از وضع موجود ، مدیریت صحیح و یکپارچه خرید قراضه آهن در سطح کشور می باشد که بعید بنظر میرسد با توجه به شرایط پیش رو و استفاده کارخانه های ریخته گری از نقدینگی واسطه ها ، حصول این‌ امر به آسانی میسر باشد.

تاثیر رشد قیمت دلار

این امر در صورتی امکان پذیر است که فعالان در زنجیره محصولات فولادی ، علاوه بر سود خود در مقطع کوتاه ، نسبت به شرایط بلند مدت همه زنجیره فولادی فکر و اندیشه ای بنمایند. علاوه بر تاثیر مواد اولیه عوامل دیگری نیز در بازار آهن آلات بر قیمت تیرآهن تاثیرگذار می باشد.

با این حال مشاهده می کنیم که زمینه هایی برای رشد قیمت محصولات فولادی از جمله رشد قیمت تیرآهن در بازار فراهم گردیده است. در روزهای میانی هفته جاری بازار تیرآهن روند ثابتی داشته است و آرامش نسبی در بازار وجود داشته است. نکته مهم در بازار این است که با وجود رکود شدید موجود در بازار قیمت تیرآهن اصفهان افت نداشته است و قیمت ها با ثبات همراه بوده است.

طی روزهای اخیر سیگنال های زیادی بر قیمت تیراهن در بازار تاثیر داشته است. از جمله آن ها می توان به افزایش قیمت دلار اشاره کرد که یک نکته مثبت در بازار تلقی می گردد و همین امر سبب شده است که قیمت ها افت چندانی نداشته باشد و ثبات نسبی در بازار مشاهده گردیده است. هم چنین به علت کاهش میزان بارندگی فعالیت های ساخت و ساز افت چندانی نداشته است و این موضوع نیز یکی از دلایل جلوگیری از افت بیشتر قیمت ها می باشد.

هم چنین در حال حاضر قیمت محصولات فولادی در بازار جهانی روند صعودی دارد و شاهد افزایش قیمت نفت خام نیز می باشیم و این عوامل نیز از جمله نکات مثبت بازار طی روزهای اخیر می باشد که از افت بیشتر قیمت ها جلوگیری کرده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0