0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

با افزایش تقاضا، قیمت آهن آلات بازار داخلی چین افزایش می یابد؟

در ماه مارس  و با بهبود شرایط آب و هوایی، میزان تولید آهن آلات به تدریج افزایش یافت، در حالی که تقاضا بدون تغییر مانده بود. این عامل به همراه افزایش بی سابقه موجودی انبارها و تنش های تجاری میان چین و آمریکا باعث شد تا روند قیمت آهن آلات از صعودی به نزولی تغییر پیدا کند. تحلیل گران معتقدند که علی رغم افزایش تقاضا در دوره آتی، قیمت آهن آلات در بازار داخلی چین به چند دلیل رشد چشمگیری نخواهد داشت.

اول اینکه، روند قیمت آهن آلات طی روزهای اخیر از رشد به افت گراییده است. خصوصا در بخش مقاطع ساختمانی کاهش بیشتری را شاهد بوده ایم. این افت در مناطق جنوب غرب چین از شدت بیشتری برخوردار بوده و در برخی شهرها به 6.5 درصد رسیده است. گرم شدن هوا و کاهش کنترل های زیست محیطی باعث شد تا در عین ثبات تقاضا، تولید آهن آلات در چین سرعت گیرد. این مسئله موجودی انبارهای فولادسازان را افزایش داد و در کنار موجودی تجار عامل فشار بر قیمت آهن آلات گردید. بالا گرفتن تنش های تجاری میان چین و امریکا و اقدامات حمایتی از سوی ایالات متحده و اتحادیه اروپا نیز از دیگر فاکتورهای منفی در بازار فولاد این کشور بوده اند.

قیمت تیرآهن اصفهان

تاثیر صادرات آهن آلات چین بر رشد اقتصادی

داده های مثبت اقتصادی  چین که چندی قبل منتشر شد نیز حاوی این پیام به بازار بود که رشد اقتصادی با ثبات در سال جاری ادامه خواهد یافت. از این رو، فولادسازان به روند تولید فولاد خود سرعت بخشیده و تولید فولاد خام  ماه مارس را به 73.98 میلیون تن رساندند که در مجموع سه ماهه 5.4 درصد رشد را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد. با وجود این که بازار پنجمین هفته افت موجودی انبارها را پشت سر گذاشت، اما سرعت رشد تقاضا و عرضه در هفته اخیر بر هم منطبق شده و روند کاهشی موجودی ها سرعت کمتری به خود گرفته است. از این رو، زمان زیادی برای کاهش موجودی انبارها به سطح نرمال نیاز خواهد بود.

علی رغم کنترل های دولت مرکزی در بخش عرضه، تولید فولاد خام چین نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. کنترل آگاهانه تولیدکنندگان آهن بر میزان تولید برای بازار داخلی این کشور بسیار مهم است. آنها نبایستی تولید فولاد خود را بی رویه افزایش داده و باید حدودی را برای آن تعیین نمایند تا از افت بیشتر قیمت آهن آلات جلوگیری شود. از سوی دیگر با موجودی نزدیک به 160 میلیون تنی انبارهای سنگ آهن بنادر، و افزایش ارسال محموله ها، انتظار رشد چشمگیر بهای سنگ آهن در دوره پیش رو چندان عقلایی نیست و نمی تواند عامل حمایتی از قیمت آهن آلات به حساب آید. به علاوه، فعالان بازار به آینده روابط تجاری چین و امریکا چندان خوش بین نیستند و احتمال کاهش صادرات فولاد در صورت وضع تعرفه های امریکایی علیه چین را می دهند.

افزایش قیمت سیم مفتولی و میلگرد بازار داخلی چین

در طی هفته جاری میانگین قیمت روز میلگرد در بازار داخلی چین افزایش داشته اگرچه کمی کاهش در شهر پکن مشاهده شده در حالی که میانگین قیمت سیم مفتولی بازار داخلی چین افزایش داشته است. سطح فعالیت های تجاری نیز متوسط بوده است. قیمت آتی میلگرد در بازار بورس شانگهای افزایش 2 دلاری نسبت به هفته گذشته داشته و به تنی 534 دلار رسید. در طی هفته جاری تقاضای میلگرد و سیم مفتولی در قسمت شرقی و جنوبی چین بهتر شده و باعث کاهش موجودی انبارها و افزایش قیمت در این قیمت ها شده است. در هر حال به دلیل اصطکاک تجاری بین آمریکا و چین برخی از تجار چشم انداز مثبتی به بازار آینده ندارند. انتظار می رود قیمت سیم مفتولی و میلگرد بازار داخلی چین در هفته پیش رو روند ثابتی داشته باشد.

 • پس اعلام بانك مركزي مبني بر كاهش نرخ بهره بانكي در چين و انتظار رشد نقدينگي، بهاي معاملاتي ورق سیاه در بازار آتي و به دنبال ان بازار نقدي چين افزايش يافت.
 • به گزارش متال بولتن 18 آوریل قیمت ورق سیاه در بازار نقدي شرق چين (شانگهاي) با افزایش 30 تا 40 یوان نسبت به روز قبل 3970 تا 4020 يوان و در شمال چين ( تيانجین) با افزایش 40 يوان نسبت به روز گذشته به 3920 تا 3940 يوان رسيد.
 • بانك مركزي چين اعلام كرد مقدار پول نقدي كه بانك ها  بايستي به صورت ذخيره نگهداري شود را 1 درصد كاهش مي دهد..
 • در بازار آتي قیمت ورق سیاه تحويل اكتبر با 76 يوان افزايش نسبت به روز قبل به 3577 يوان رسيد.
 •  شاخص قیمت ورق سیاه صادراتی چين امروز با افزايش   1.83 دلارنسبت به روز قبل به 578.81 دلار FOB رسید.
 • بیشتر تولیدکنندگان آهن آلات در محدوده 580 تا 585 دلار بر تن پیشنهاد فروش می دهند.در مقابل پیشنهادهای خرید در بازار در محدوده 570 دلار مي باشد.
 • فعالان بازار بر این باورند معاملات بعدی ورق سیاه در محدوده 575 تا 580 دلار FOB خواهد بود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0