0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مروری بر نوسانات قیمت میلگرد کارخانجات در هفته گذشته

در طی هفته گذشته بازار مقاطع تقریبا روند با ثباتی را در پیش گرفت. قیمت میلگرد ۳۲-۸ میلی متر در نخستین روز هفته گذشته به طور میانگین به میزان ۲۶۸۹۶ ریال گزارش شد.

این در حالی است که قیمت این محصول در روزهای پایانی هفته کاهش یافته و به میزان ۲۶۶۸۸ ریال رسید. به گفته فعالان بازار عامل اصلی این افزایش قیمت روز میلگرد وجود رکود در بازار فولاد و هم چنین سرگردانی بازار در قیمت گذاری محصولات بوده است.

هم چنین در روزهای پایانی هفته گذشته به علت کاهش قیمت شمش فولادی ارائه شده در بازار بورس بازار فولاد اندکی بهبود یافته و رکود تا حدی کاهش یافت. هم چنین برخی فعالان بازار اذعان دارند که با توجه به قیمت پایین شمش فولاد خوزستان امکان دارد دیگر تولیدکنندگان شمش نیز از این روند تبعیت کرده و ضمن تسلیم شدن در برابر دلار ۴۲۰۰ تومانی بر قیمت میلگرد و سایر مقاطع فولادی نیز در روزهای آتی تاثیر بگذارند.

هم چنین کاهش قیمت آهن اسفنجی به این شرایط دامن زده و ممکن است در هفته جاری سبب بهبود بیشتر قیمت ها گردد. هم چنین این روند بر روی قراضه آهنی و سایر ضایعات نیز تاثیرگذار خواهد بود و سبب افت قیمت این محصولات در روزهای آتی خواهد شد. با این حال دستیابی به این امر به سادگی امکان پذیر نمی باشد چراکه در حال حاضر اکثر کارخانجات هنوز مغلوب دلار ۴۲۰۰ تومانی نشده و قیمت شمش تولیدی خود را به میزان ۲۳۵۰ تومان اعلام کرده اند.

قیمت ها در هفته جاری بهبود نخواهد یافت

این طور که به نظر می رسد در هفته جاری نیز شاهد بهبود چشمگیری در قیمت های پیشنهادی نخواهیم بود چراکه اثرگذاری نرخ شمش بر روی قیمت میلگرد حدود یک هفته زمان می برد و نمی توان در این هفته انتظار بهبود زیادی را داشته باشیم. جدا از تاثیر نرخ شمش بر قیمت محصولات بحث رقابت نیز در بازار به شدت مشاهده می گردد چراکه در حال حاضر بار انباری زیاد بوده و کارخانجات در تکاپوی فروش محصولات خود می باشند.

هم چنین تلاش های بازار در جهت کاهش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد بر روی قیمت تیرآهن نیز تاثیر زیادی داشته به طوری که قیمت این محصول به طور متوسط در نخستین روز هفته گذشته به میزان ۳۰۲۶۷ ریال به ازای هر کیلو برای تیرآهن ۱۸-۱۶-۱۴ بوده است و قیمت تیرآهن اصفهان در روزهای پایانی سال به میزان ۳۰۰۶۷ ریال به ازای هر کیلو کاهش یافت.

قیمت میلگرد اصفهان

این روند نزولی در بازار ناودانی و نبشی نیز مشاهده گردید به طوری که قیمت ناودانی و قیمت نبشی در روزهای پایانی هفته حدودا به میزان ۸۰۰ ریال به ازای هر کیلو کاهش یافته و تا روز چهارشنبه به قیمت ثابت و مشخصی رسید. مشکل اساسی که این روزها در بازار فولاد به شدت ملاحظه می گردد این است که صادرکنندگان با توجه به تک نرخی شدن ارز با مشکلات زیادی مواجه شده اند. این مورد در نهایت بازار داخلی را با تهدید بیشتری مواجه ساخته است.

اهمیت بررسی بخش صادرات در روزهای آتی

دولت باید به زودی و پس از پذیرش دلار ۴۲۰۰ تومانی توسط کارخانجات به مشکل صادرکنندگان این بخش رسیدگی کند. در هفته جاری همان طور که پیش بینی می شد ضعف در بازار فولاد هم چنان ادامه یافت و این امر در نهایت با کاهش میزان تقاضا تشدید بیشتری یافت. در هفته جاری هنوز بازار فولاد به ثبات مورد نظر نرسیده است و تا زمانی که تقاضای کاذب در بازار وجود داشته باشد این روند نیز ادامه خواهد یافت.

مساله دیگری که در ال حاضر کارخانجات را برای قیمت گذاری با مشکل مواجه ساخته است نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان می باشد. با این حال هنوز ممکن است که با رشد قیمت ناگهانی در هفته آینده و پیش از فرا رسیدن ماه مبارک رمضان مواجه شویم. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که در ماه های اخیر با کاهش شدید میزان تقاضا روبرو بوده ایم و پیش بینی می شود که ماه رمضان امسال میزان تقاضا نسبت به سال های گذشته بیشتر باشد.

تقاضای واقعی به بازار باز خواهد گشت؟

هم چنین اکثر فعالان بازار انتظار دارند که در روزهای آتی نرخ اکثر محصولات براساس دلار ۴۲۰۰ تومانی تعیین گردد و همین امر سبب بازگشت تقاضای واقعی به بازار خواهد شد. در صورتی که رخداد جدیدی در روزهای آتی در بازار فولاد محقق نگردد می توان انتظار داشت که قیمت میلگرد و سایر محصولات به ثبات نسبی دست یابد.

هرچند هنوز سیگنال های منفی در بازار فولاد وجود داشته و افت ناگهانی قیمت ها هنوز بازار فولاد را تهدید می کند. راهنمای خوبی در حال حاضر برای کنترل بازار وجود نداشته و در صورتی که تولیدکنندگان عمده در برابر موج کاهش قیمت تسلیم شوند دیگر تولیدکنندگان نیز ناچار به تبعیت از این روند می باشند.

به همین جهت لازم است بازار یک راهنمای مناسب داشته باشد تا به نحوه قیمت گذاری کارخانجات جهت دهد. باید دید در هفته آتی چه رخدادهای جدیدی در بازار پیش آمده و فعالان بازار در مواجه با این رخدادها چه روندی را در پیش خواهند گرفت.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0
سوالات و نظرات کاربران
نمایش موافق ترین ها
  0
  سوالات و نظرات کاربران
  اختیاری
  اشتراک گذاری