0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

عدم ثبات در بازار آهن آلات هفته جاری

روزهای ابتدایی بازار آهن آلات همانند هفته گذشته با نوسانات زیادی همراه بوده و روند آتی این بازار همچنان در هاله ای از ابهام می باشد. قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت لوله آهنی در هفته جاری هم چنان به ثبات نرسیده است ولی نرخ اکثر محصولات با کاهش همراه بوده است. علاوه بر بازار محصولات فولادی کاهش قیمت در سایر بازرهای کالایی نیز مشاهده شده است.

نمی توان با صراحت از آرامش بازار فولاد و ثبات قیمت ها در بازار سخن گفت ولی شواهد موجود حاکی از آن است که قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت لوله آهنی در هفته جاری به ثبات خواهد رسید.

در نخستین روزهای هفته جاری هم چنان روند نزولی قیمت این محصولات در بازار مشاهده می گردد در حالی که نرخ شمش نیز برخلاف روند صعودی در ماه های گذشته با کاهش قیمت مواجه شده است. شتاب افت نرخ آهن آلات در حال حاضر چندان شدید نبوده ولی در هر صورت باید تا روزهای آتی این نرخ به ثبات برسد.

بازار فولاد در روزهای اخیر شدیدا هیجانی بوده و قیمت ها ثبات چندانی ندارند و نحوه تعیین قیمت این محصولات از جمله قیمت لوله فولادی براساس میزان عرضه و تقاضا در بازار می باشد. هم چنین این بار نرخ های بازار بورس نیز نتوانسته کمک چندانی به ثبات قیمت محصولات فولادی در بازار داخلی کند.

نیاز بازار به تعادل قیمت در روزهای آتی

موارد مورد نیاز برای تثبیت قیمت ها در بازار داخلی بسیار زیاد می باشد که از جمله آن ها می توان به کاهش شتاب کاهش قیمت این محصولات و هم چنین به تعادل رسیدن قیمت های پیشنهادی از سوی تولیدکنندگان اشاره کرد که این موارد هنوز در بازار فولاد مشاهده نشده است.

هم چنین هنوز تقاضای موثری در بازار مشاهده نگردیده است بنابراین احتمال ثبات قیمت لوله گالوانیزه و سایر محصولات فولادی کاهش یافته است. بنابراین تعیین هیجانی نرخ این محصولات به معنای عدم ثبات در بازار بوده و همین امر سبب نگرانی فعالان بازار گردیده است.

با این حال برخی از فعالان بازار بر این باورند که قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت لوله داربست و سایر محصولات در اواخر هفته جاری و یا در آینده نه چندان دور به ثبات خواهد رسید. علت این امر این است که بسیاری از فروشندگان درصدد کاهش نرخ محصولات خود در هفته جاری می باشند و سعی دارند به ثبات بازار در روزهای آتی کمک کنند.

قیمت لوله فولادی

به طور کلی می توان گفت که بازار فولاد هم چنان به کاهش قیمت تمایل داشته و با توجه به نرخ دلار 4200 تومانی ممکن است این وضعیت در روزهای آتی نیز ادامه یابد. با این وجود به نظر می رسد در روزهای آتی همچنان شاهد کاهش نرخ شمش باشیم در حالی که معاملات در بورس کالا برای ماه جاری به پایان رسیده است و دیگر قیمت ها تاثیری بر نرخ محصولات داخلی نخواهد داشت.

فروکش شدن شعله التهاب افزایش قیمت در بازار فولاد

به طور کلی می توان گفت تمامی قیمت های اعلام شده طی هفته گذشته تمام تحت تاثیر نرخ دلار بوده است و بازار فولاد هفته گذشته را با نوسانات زیادی به پایان رساند. عبور نرخ دلار از قیمت 6000 تومان در بازار سبب افزایش شدید و ناگهانی قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت لوله گازی کچو گردید و این امر باعث شد تا قیمت برخی محصولات از جمله قیمت لوله سیاه تا 200-150 تومان نیز در برخی مبادی افزایش یابد.

با توجه به تصمیم ناگهانی دولت مبنی بر تک نرخی شدن ارز بازار در روزهای میانی هفته گذشته وارد فاز کاهشی و در برخی مبادی نیز با سردرگمی مواجه گردید به طوری که در روز سه شنبه اکثر تولیدکنندگان از اعلام قیمت خودداری کرده و هیچ فروشی نیز صورت نگرفت و این روند تا روز سه شنبه ادامه یافت.

با این حال با فروکش شدن شعله التهابات در روزهای پایانی هفته تولیدکنندگان مجددا شروع به اعلام قیمت برخی از محصولات از جمله قیمت لوله استیل کرده و شاهد افت قیمت در اکثر مبادی فروش بودیم.

مروری بر قیمت لوله فولادی و سایر محصولات در هفته گذشته

در بازار بورس نیز معاملات به شدت تحت تاثیر نرخ ارز قرار گرفته به طوری که شاهد افزایش شدید نرخ این محصولات در بازار بورس هفته گذشته بودیم. اکثر خریداران در هفته گذشته به علت نگرانی از افزایش بیش از حد قیمت ها اقدام به خرید و انبار کردن محصولات کرده اند که این امر سبب رشد شدید قیمت این محصولات از جمله قیمت لوله سپاهان گردید.

به طور کلی می توان گفت که خریدهای صورت گرفته طی هفته گذشته صرفا جهت پر کردن انبارها بوده است زیرا نگرانی خریداران بابت افزایش قیمت میلگرد و شمش بوده است. هم چنین به دلیل افزایش نرخ ارز تمایل تولیدکنندگان به صادرات افزایش یافته است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0