0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

علت ضعف تقاضا در بازار بورس هفته گذشته

به نظر می رسد طی هفته گذشته بسیاری از فعالان بازار پیگیر اخبار عرضه های بورس و تاثیر بر قیمت مقاطع فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد بوده اند. هم چنین در این بین سوالات زیادی ذهن فعالان این حوزه را به خود مشغول کرده است از جمله این که عرضه 50 هزار تنی شمش قوس در شرکت فولاد خوزستان ؛ برخلاف قیمت مناسب ارائه شده چرا با تقاضای اندکی مواجه گردید.

به گفته گزارشگر فولاد برای توضیح دادن این روند تنها کافی است که به بازار بورس هفته گذشته نگاه دقیق تری داشته باشیم تا بدانیم قیمت این محصول در روزهای آتی چه تاثیر بر محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن خواهد داشت.

1) زنجیره تامین فولاد گروه B :

همان طور که می دانیم میانگین قیمت شمش فولادی القایی در بازار حدودا به میزان 150-100 تومان کم تر از شمش قوس می باشد؛ طبق بررسی های صورت گرفته در بازار؛ قیمت این محصول بدون در نظر گرفتن مالیات ارزش افزوده حدودا 2090 تومان به ازای هر کیلو می باشد.

بنابراین مشاهده می شود که این قیمت حداقل به میزان 110 تومان کم تر از قیمت شمش 2200 تومانی عرضه شده توسط فولاد خوزستان در بورس کالا هفته گذشته بوده است؛ با این حال شاخص قیمت 2090 تومانی نیز به دنبال نرخ قراضه تعیین شده است؛ و این قیمت نیز هنوز مورد پسند برخی از فعالان حوزه نورد نبوده و انتظار دارند که تخلیه بیشتری برای حباب نرخ شمش در روزهای آتی صورت گیرد؛ این در حالی است که در خود این حوزه نورد نیز هنوز تخلیه حباب قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات صورت نگرفته و هم چنان شاهد نوسانات نرخ در این حوزه می باشیم.

اکثر محصولات فولادی تولید شده توسط این گروه از تولیدکنندگان نیز فقط محدود به میلگرد آجدار 12-32 می باشد که در مقایسه با میانگین قیمت تیرآهن ، ناودانی و نبشی و هم چنین کلاف ساده از قیمت های کم تری برخوردار می باشد.

بنابر موارد ذکر شده شمش قوس با قیمت 2200 تومان نسبت به شمش القایی با قیمت 2090 تومان برای بیشتر فعالان این گروه جذاب نبوده و هیچ توجیه اقتصادی نیز ندارد. چنانچه خرید این محصول توجیه خرید برای این گروه داشت؛ بدون در نظر گرفتن محدودیت های تعیین شده در عرضه شمش فولاد خوزستان در بورس کالا هفته گذشته مبنی بر ظرفیت بالای سبدهای پیشنهادی؛ به راحتی و تنها با ائتلاف گروهی؛ قابل تهیه و یا حداقل شرکت در بورس کالا به منظور خرید بود.

قیمت تیرآهن اصفهان

2) زنجیره تامین فولاد گروه A :

میانگین قیمت شمش قوس تامین کنندگان گروه A به دلیل نوع تولید و بالاتر بودن کیفیت نسبت به شمش القایی؛ معمولا قیمت بالاتری داشته و با استفاده از این نوع شمش علاوه بر تولید میلگرد آجدار 8-32 میلی متر؛ تولید سایر محصولات فولادی از جمله میلگرد ساده کلاف و انواع ناودانی و نبشی را هم میسر می کند

بنابراین خرید شمش قوس با وجود بیشتر بودن قیمت در حدود 150-100 تومان این محصول نسبت به شمش القایی باز هم توجیه اقتصادی داشته و هم چنین برای پروسه تولید نوردی های این گروه لازم می باشد؛ بنابراین ماهیت و تنوع این زنجیره ایجاب می کند که فعالان شمش قوس را در اولویت خرید خود قرار دهند.

هم چنین موضوع مهمی که در بازار داخلی فولاد کشور وجود دارد و به وضوح مشاهده می شود؛ وجود تعداد کمی فعالان حوزه نورد گروه A بدون زنجیره تامین درون شبکه ای بالادستی متعلق به خود است؛ به عنوان مثال می توان گفت که نورد فولاد خراسان و یا ذوب آهن اصفهان خود دارای زنجیره کامل تامین مواد اولیه هستند؛

کاهش میزان تقاضای موثر در بورس کالا و تاثیر بر قیمت تیرآهن

اما برای مثال فولاد کویر کاشان یا فولاد روهینا جنوب هنوز دارای این امتیاز نمی باشند و مجبورند شمش قوس را از یک منبع دیگرخریداری کنند.

در واقع تعداد کم فعالان حوزه نورد گروه A و بیشتر بودن متوسط قیمت شمش قوس نسبت به شمش القایی؛ از عوامل عمده می باشند که سبب گردیده است در اکثر موارد تقاضاکنندگان برای شمش قوس در بازار بورس کم باشند؛ و در واقع می توان گفت که خریداران شمش در زنجیره های A و B در پی کالای تامین کنندگان گروه خود می باشند.

بنابر تجربه های گذشته خیلی کم پیش آمده است که برای مثال مثال نوردکار گروه B به دنبال خرید شمش گروه A باشد و یا برعکس.

طبق آن چه گفته شد ؛ عرضه بیشتر از تقاضای گروه A طی هفته گذشته در بورس کالا نشان می دهد که؛ میزان تقاضای خرید بعد از خریدهای هیجانی صورت گرفته پس از افزایش ناگهانی نرخ دلار به میزان 6000 افت کرده است و این امر سبب رسوب کالای انباری در پروسه بازگشت قیمت‌ تیرآهن و سایر محصولات گشته؛ و در حال حاضر کل بازار مقاطع ؛ دچار نوعی رکود حاصل از اتفاقات اخیر گشته است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0