0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

هشدارهای لازم جهت خرید ورق فولاد مبارکه در بورس کالا

در روز گذشته خبرهایی مبنی بر توقف عرضه ورق فولاد مبارکه در بورس کالا به گوش رسید. پس از آن مطلع شدیم که این شرکت قصد دارد عرضه جدید ورق خود را براساس نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی در روز سه شنبه مورخ ۴ اردیبهشت در بورس کالا ارائه نماید.

به نظر می رسد که قیمت ورق فولاد مبارکه در روز جاری که در بازار بورس اعلام شده است نسبت به قیمت های اعلام شده در روز گذشته کاهش داشته است.

هم چنین به گفته منابع خبری بیشتری تغییر قیمت مربوط به قیمت ورق گرم B بوده است که به نظر می رسد نسبت به نرخ اعلام شده روز گذشته به میزان چهارده درصد کاهش یافته است. قیمت این محصول در روز جاری به میزان ۲۵۲۰ تومان اعلام شده است و حجم عرضه نیز ۳۳۰۰ تن می باشد.

هم چنین این محصول در تاریخ ۳۱ خرداد تحویل داده خواهد شد و به صورت اعتباری یا نقدی تسویه می گردد. این در حالی است که قیمت ورق گرم B فولاد مبارکه در معامله قبلی به میزان ۲۹۲۸ تومان اعلام گردیده و در روز جاری این قیمت با کاهش ۱۴ درصدی به ۲۵۲۰ تومان رسیده است.

به گفته منابع خبری قیمت ورق فولاد مبارکه سرد B نیز در بورس روز جاری به میزان ۲۹۱۰ تومان اعلام گردیده که حجم عرضه این محصول به میزان ۱۰۰۰ تن می باشد.

بررسی قیمت های ارائه شده برای ورق فولاد مبارکه در معامله امروز

قیمت این محصول نیز نسبت به قیمت اعلام شده توسط این کارخانه در معامله قبلی به میزان ۴/۵ درصد کاهش یافته است. ورق گرم C نیز محصول دیگری می باشد که در روز جاری توسط شرکت فولاد مبارکه عرضه خواهد شد.

قیمت این محصول در بازار بورس امروز به میزان ۲۵۲۰ تومان و حجم عرضه به میزان ۳۳۰۰ تن می باشد. تاریخ تحویل این نوع ورق فولاد مبارکه در روز ۳۱ خرداد در نظر گرفته شده است و به صورت اعتباری یا نقدی تسویه می گردد. این در حالی است که قیمت معامله قبلی فولاد مبارکه برای این محصول به میزان ۲۷۰۶ بوده و در حال حاضر قیمت فعلی با ۸/۶ درصد کاهش به میزان ۲۵۲۰ تومان رسیده است.

براساس مطلب منتشر شده توسط سندیکا همه می دانند که در حال حاضر قیمت جهانی ورق گرم فولادی تنی ۶۰۰ دلار است و با دلار ۴۲۰۰ تومانی باید توسط فولاد مبارکه هر کیلو به قیمت حداکثر ۲۵۲۰ تومان در بازار داخل و بورس کالا به فروش برسد تا با قیمت های جهانی هم طراز باشد  ولی دیروز مبارکه این قیمت را نپذیرفت لذا بورس کالا از پذیرش آن خودداری کرد و عرضه ها لغو شد.

قیمت ورق فولاد مبارکه

عواقب عدم پذیرش قیمت ها با دلار ۴۲۰۰ تومانی

پس از عدم پذیرش ورق فولاد مبارکه در بورس کالا بعلت اعلام قیمت  با دلار بیش از ۴۲۰۰ تومانی و فشار مضاعف برای پذیرش قیمت ورق فولاد مبارکه رسمی کشور ظاهرا مجبور به تبعیت شده و مقرر شد فردا عرضه داشته باشد

با این حال خبرهایی از فروش مبارکه رسیده مبنی بر این که،  چه بسا بجای علنی کردن مخالفت خود با دستور دولت و مجادله با بورس کالا بر سر نرخ دلار، اراده ای وجود دارد که با کم کردن عرضه ها رقابت مصنوعی درست کرده و قیمت ورق فولادی را با عرضه قطره چکانی گران کنند و با یکی از سه سناریوی طراحی شده قیمتی دلار در فروش ورق فولاد مبارکه برای امروز اقدام خواهند کرد :

$۶۰۰ HRC × ۴۲۰۰ =۲۵۲۰

$۶۰۰× ۴۷۰۰ =۲۸۲۰

$۶۰۰× ۵۲۰۰ =۳۰۰۰

لذا اگر امروز ورق HB با همین قیمت حداکثری  اعلامی هر کیلو  ۲۵۲۰ تومان روی تابلوی بورس کالا معامله نهایی شود یعنی این شرکت دولتی خصولتی؛ پذیرفته است که با دلار  ۴۲۰۰ تومانی کالای خود را به مردم بفروشد و موجبات تشکر و قدردانی صنایع تکمیلی و مصرف کنندگان و آحاد مردم خواهد شد و آن شرکت خود را با دستور دولت منطبق کرده است.

شایعات مطرح شده در خصوص عرضه قطره چکانی به واقعیت پیوست

با این حال اگر بنا بر شنیده ها و شایعات اقدام به گرانی شود و  امروز به علت عرضه قطره چکانیِ ورق فولاد مبارکه ؛ شاهد هر گونه افزایش قیمت معامله باشیم ! یعنی  مجددا قیمت دلار محاسبه شده به همان خواست قبلی فولاد مبارکه و بالاتر از ۴۲۰۰ تومان محاسبه  شده و دستورات و تصمیمات دولت بی توجه بر زمین مانده است.

البته ناگفته نماند که مدیر عامل فولاد مبارکه مدعی است  ۱۲۰ دلار ارزان تر از قیمت جهانی ورق خود را  در بورس کالا می فروشد پس باید قیمت ۶۰۰ دلار جهانی  را  حتی خیلی کمتر حساب کرد که فعلا این گفته ایشان را نشنیده می گیریم.

با تصمیم  دولت هم اکنون بازار به سمت آرام شدن می رود و هر نوع افزایش قیمت مستقیم یا غیر مستقیم دلار و فولاد مجددا  تنش را دربازار  تزریق می کند

فعلا می نشینیم و با چشمان باز رصد می کنیم که امروز فولاد مبارکه با قیمت دلار چه می کند و چه دستوری به قیمت های فولاد کشور می دهد.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری