0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

هشدارهای لازم جهت خرید ورق فولاد مبارکه در بورس کالا

در روز گذشته خبرهایی مبنی بر توقف عرضه ورق فولاد مبارکه در بورس کالا به گوش رسید. پس از آن مطلع شدیم که این شرکت قصد دارد عرضه جدید ورق خود را براساس نرخ دلار 4200 تومانی در روز سه شنبه مورخ 4 اردیبهشت در بورس کالا ارائه نماید.

به نظر می رسد که قیمت ورق فولاد مبارکه در روز جاری که در بازار بورس اعلام شده است نسبت به قیمت های اعلام شده در روز گذشته کاهش داشته است.

هم چنین به گفته منابع خبری بیشتری تغییر قیمت مربوط به قیمت ورق گرم B بوده است که به نظر می رسد نسبت به نرخ اعلام شده روز گذشته به میزان چهارده درصد کاهش یافته است. قیمت این محصول در روز جاری به میزان 2520 تومان اعلام شده است و حجم عرضه نیز 3300 تن می باشد.

هم چنین این محصول در تاریخ 31 خرداد تحویل داده خواهد شد و به صورت اعتباری یا نقدی تسویه می گردد. این در حالی است که قیمت ورق گرم B فولاد مبارکه در معامله قبلی به میزان 2928 تومان اعلام گردیده و در روز جاری این قیمت با کاهش 14 درصدی به 2520 تومان رسیده است.

به گفته منابع خبری قیمت ورق فولاد مبارکه سرد B نیز در بورس روز جاری به میزان 2910 تومان اعلام گردیده که حجم عرضه این محصول به میزان 1000 تن می باشد.

بررسی قیمت های ارائه شده برای ورق فولاد مبارکه در معامله امروز

قیمت این محصول نیز نسبت به قیمت اعلام شده توسط این کارخانه در معامله قبلی به میزان 4/5 درصد کاهش یافته است. ورق گرم C نیز محصول دیگری می باشد که در روز جاری توسط شرکت فولاد مبارکه عرضه خواهد شد.

قیمت این محصول در بازار بورس امروز به میزان 2520 تومان و حجم عرضه به میزان 3300 تن می باشد. تاریخ تحویل این نوع ورق فولاد مبارکه در روز 31 خرداد در نظر گرفته شده است و به صورت اعتباری یا نقدی تسویه می گردد. این در حالی است که قیمت معامله قبلی فولاد مبارکه برای این محصول به میزان 2706 بوده و در حال حاضر قیمت فعلی با 8/6 درصد کاهش به میزان 2520 تومان رسیده است.

براساس مطلب منتشر شده توسط سندیکا همه می دانند که در حال حاضر قیمت جهانی ورق گرم فولادی تنی 600 دلار است و با دلار 4200 تومانی باید توسط فولاد مبارکه هر کیلو به قیمت حداکثر 2520 تومان در بازار داخل و بورس کالا به فروش برسد تا با قیمت های جهانی هم طراز باشد  ولی دیروز مبارکه این قیمت را نپذیرفت لذا بورس کالا از پذیرش آن خودداری کرد و عرضه ها لغو شد.

قیمت ورق فولاد مبارکه

عواقب عدم پذیرش قیمت ها با دلار 4200 تومانی

پس از عدم پذیرش ورق فولاد مبارکه در بورس کالا بعلت اعلام قیمت  با دلار بیش از 4200 تومانی و فشار مضاعف برای پذیرش قیمت ورق فولاد مبارکه رسمی کشور ظاهرا مجبور به تبعیت شده و مقرر شد فردا عرضه داشته باشد

با این حال خبرهایی از فروش مبارکه رسیده مبنی بر این که،  چه بسا بجای علنی کردن مخالفت خود با دستور دولت و مجادله با بورس کالا بر سر نرخ دلار، اراده ای وجود دارد که با کم کردن عرضه ها رقابت مصنوعی درست کرده و قیمت ورق فولادی را با عرضه قطره چکانی گران کنند و با یکی از سه سناریوی طراحی شده قیمتی دلار در فروش ورق فولاد مبارکه برای امروز اقدام خواهند کرد :

$600 HRC × 4200 =2520

$600× 4700 =2820

$600× 5200 =3000

لذا اگر امروز ورق HB با همین قیمت حداکثری  اعلامی هر کیلو  2520 تومان روی تابلوی بورس کالا معامله نهایی شود یعنی این شرکت دولتی خصولتی؛ پذیرفته است که با دلار  4200 تومانی کالای خود را به مردم بفروشد و موجبات تشکر و قدردانی صنایع تکمیلی و مصرف کنندگان و آحاد مردم خواهد شد و آن شرکت خود را با دستور دولت منطبق کرده است.

شایعات مطرح شده در خصوص عرضه قطره چکانی به واقعیت پیوست

با این حال اگر بنا بر شنیده ها و شایعات اقدام به گرانی شود و  امروز به علت عرضه قطره چکانیِ ورق فولاد مبارکه ؛ شاهد هر گونه افزایش قیمت معامله باشیم ! یعنی  مجددا قیمت دلار محاسبه شده به همان خواست قبلی فولاد مبارکه و بالاتر از 4200 تومان محاسبه  شده و دستورات و تصمیمات دولت بی توجه بر زمین مانده است.

البته ناگفته نماند که مدیر عامل فولاد مبارکه مدعی است  120 دلار ارزان تر از قیمت جهانی ورق خود را  در بورس کالا می فروشد پس باید قیمت 600 دلار جهانی  را  حتی خیلی کمتر حساب کرد که فعلا این گفته ایشان را نشنیده می گیریم.

با تصمیم  دولت هم اکنون بازار به سمت آرام شدن می رود و هر نوع افزایش قیمت مستقیم یا غیر مستقیم دلار و فولاد مجددا  تنش را دربازار  تزریق می کند

فعلا می نشینیم و با چشمان باز رصد می کنیم که امروز فولاد مبارکه با قیمت دلار چه می کند و چه دستوری به قیمت های فولاد کشور می دهد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0