0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نوسانات قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان طی هفته گذشته نوساناتی را تجربه کرده است. در نخستین روز هفته گذشته قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان برای سایز 12 و بارگیری از کارخانه به میزان 2425 تومان اعلام گردید. این در حالی است که قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در آخرین روز هفته قبل از آن به میزان 2450 تومان گزارش شده بود و در نخستین روز هفته گذشته شاهد افت قیمت این محصول نسبت به هفته قبل از آن بودیم. این روند تا روز یک شنبه نیز ادامه داشته و قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در روز یک شنبه نیز ثابت اعلام گردید. طی نخستین روزهای هفته قیمت تیرآهن این کارخانه نیز ثابت اعلام شد.

در روزهای ابتدایی هفته گذشته مشاهده کردیم که چند هفته ای بود که روند افزایش قیمت میلگرد در بازار چین چندان سریع نبود به نحوی که باعث شد حاشیه سود نوردکارها در مقابل فولادسازها که از رشد مطلوب قیمت بیلت بهره می بردند بسیار پایین تر قرار گیرد.

در این شرایط پیش بینی می شد با مقاومت نوردکارها در مقابل قیمت های جدید بیلت رشد قیمت آن کاسته شود و یا حتی نزولی گردد. تا اینکه در هفته گذشته منتهی به 1 دسامبر قیمت میلگرد داخلی چین بیش از 400 یوان طی یک هفته افزایش یافت و نه تنها عامل افت قیمت نشد بلکه باز هم به روند رشد قیمت بیلت کمک کرد. این امر بر قیمت میلگرد بازار داخلی کشور و هم چنین قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان تاثیر چندانی نداشته است.

مشاهده ثبات در قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان

با این حال در روز دوشنبه نیز قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان مجددا ثابت اعلام شده و به میزان 2425 تومان برای سایز 12 و 14 اعلام گردید. طی این روز کارخانه های تولید کننده میلگرد قیمت خود را ثابت اعلام کردند. طی این روزها گزارش شد که در قیمت آهن آلات ضعف نسبی مشاهده می شود و میل به افت قیمت ها در بازار وجود دارد.

با این حال در روز دوشنبه مشاهده شد که معاملات در بازار بورس کالا بهبود یافته و این امر به نشانه ی مثبتی در بازار میلگرد تبدیل شده است. بنابراین در روزهای ابتدایی هفته گذشته جرقه های امید به بهبود قیمت میلگرد در بازار مشاهده گردید.

با اینکه کاهش قیمت ها هم چنان در بازار مشاهده می شد ولی در بخش میلگرد شاهد ثبات قیمت از جمله ثبات قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان بودیم. پیش بینی ها در اواسط هفته به این صورت بود که ثبات قیمت ها ممکن است منجر به افت قیمت میلگرد طی روزهای آتی شود. با این حال با تمام ناامیدی ها در این بخش باز هم نشانه های مثبتی در بازار آهن آلات بوده که پیش بینی می شد این نشانه ها منجر به بهبود قیمت آهن آلات گردد.

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان

تاثیر برودت هوا بر قیمت آهن آلات

در روز سه شنبه نیز مجددا شاهد ثبات در بازار بودیم و قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان برای سایز 12 به میزان 2425 تومان بوده در حالی که این قیمت برای سایز 14 به میزان 2465 تومان گزارش گردید.

طی روز سه شنبه  با توجه به رصد بازار حوزه میلگرد ، با وجود کاهش قیمت برخی از مبادی این حوزه، متوسط کاهش قیمت کل این حوزه اندک دیده شد؛ اما بنظر می رسد دامنه تخفیفات برخی از مبادی، کمی افزایش پیدا کرده باشد. بنابراین طی این روز قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان بارگیری از کارخانه و انبار با قیمت ثابت اعلام گردید. از عوامل تاثیرگذار بر ثبات قیمت میلگرد می توان به فرارسیدن فصل زمستان و برودت هوا اشاره کرد. آب و هوای کشور به طور جدی بر میزان تقاضا برای خرید آهن آلات تاثیرگذار است و با توجه به بارش های اخیر میزان تقاضا نیز کاهش یافته و این امر بر قیمت میلگرد بازار نیز تاثیرگذار بوده است.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد

هم چنین از عوامل تاثیرگذار دیگر بر قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان می توان به افزایش قیمت آهن آلات در بازار جهانی اشاره کرد که این موضوع بر بازار داخلی ایران نیز تاثیر زیادی داشته است. هم چنین از دیگر عوامل تاثیرگذار می توان به تاثیر نرخ شمش بر قیمت میلگرد اشاره کرد. با این حال عواملی هم چون کاهش نرخ شمش وارداتی و هم چنین روند صعودی قیمت آهن آلات در بازار جهانی در کنار افزایش میزان عرضه نسبت به تقاضا و افت میزان تقاضا در بازار آهن آلات داخل کشور سبب شده است که قیمت میلگرد در بازار داخلی نیز ثابت بوده و یا روند کاهشی را در پیش گیرد ولی این موضوعات چندان بر روند بازار تاثیر نداشته است.

هم چنین پیش بینی ها نشان می دهد که طی هفته های اخیر روند صعودی قیمت آهن آلات جهانی شدیدتر شده است که دلیل آن اعمال محدودیت تولید فولاد از طرف دولت چین با هدف کنترل آلودگی فصل زمستان است که از 15 نوامبر شروع شده و مانع رشد تولید فولادسازان همزمان با رشد تقاضا شده است. رشد تقاضای چین بحدی بالاست که مانع صادرات فولاد این کشور شده است و برای اولین بار، برخی به دنبال واردات فولاد به چین هستند تا پاسخ تقاضا داده شود.

این امر به معنی تداوم اخبار خوش برای فعالان بازار فولاد دنیا است. جدا از قیمتهای چین، قیمت فولاد سایر نقاط دنیا نیز روندی افزاشی دارد. هم چنین در کشور ترکیه نیز روند صعودی قیمت میلگرد هم چنان مشاهده می شود. بنابراین مشاهده شد که قیمت میلگرد طی هفته گذشته ثابت بوده است و در روز یک شنبه نیز در برخی مبادی تلاش شد تا قیمت این محصول را افزایش دهند ولی موفق به این کار نشدند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0