4/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

فواید استفاده از پشم شیشه در صنعت

مواد بازيافت شده ای که از شيشه ذوب شده به دست می آید همراه با مقداري ماسه از نوع معمولی و رزين پشم شیشه را تشکیل می دهد. الياف پشم شيشه بسيار کوچک و ريز است و سوزني شکل مي باشد پشم شيشه یکی از انواع الياف معدني است به این صورت که نوعي عايق حرارتي و صوتي محسوب می شود و در واقع از جمله عایق های گرم بوده و ساختار الیافی و فیبری دارد و هوا را درون خود محبوس می کند و خاصیت ارتجاعی به آن می دهد . این ساختار ، باعث می شود که پشم شیشه خواص آکوستیک داشته و از آن به عنوان عایق صوتی نیز استفاده کرد .

پس از تولید یک رول از پشم شیشه تقریبا معادل حداقل 10 بطري شيشه بازيافتي در آن به کار می رود . بنابراین پشم شيشه به صورت رشته هاي شيشه اي توليد مي شود و شامل الياف استوانه اي نسبتا کوتاه طولي است و  اصطلاح پشم نيز مترادف با فيبر بازيافتي يا ضعيف شده ميباشد . الیاف بریده شده  در صورت نیاز وارد ماشین پرس می شود تا به شکل مقاطع پتویی یا لوله ای دربیاید و یا به صورت پشم شیشه فله ای بسته بندی شود .

با توجه به نحوه تولید پشم شیشه باید گفت که این محصول در سطح جهاني بيش از 70 سال سابقه دارد و در ايران هم تقریبا به نیم قرن می رسد که تولیدکنندگان در قالب خصوصي و دولتي اين نوع از محصول الیافی را در خط توليد قرار داده اند . تجربه نشان داده است که انتقال حرارت از این مقاطع می تواند عملکرد حرارتی کل ساختمان را به شدت کاهش دهد . عایق‌کاری حرارتی سرمایه گذاری مطمئنی جهت افزایش کارایی ساختمان و صرفه جویی انرژی است . با عایق‌کاری مؤثر در ساختمان تا ۶۰ درصد صرفه جویی در انرژی مورد نیاز امکان پذیر است .

درجه حرارت قابل تحمل پشم شیشه

با توجه به کاربري هاي گوناگون صنعتي و ساختماني ، پشم شيشه نيز مانند ساير عايق ها تا دماي خاصي قادر به تحمل دما ميباشد و بالاترین درجه حرارت آن تا 550 درجه سانتيگراد نیز می رسد این در حالی ست که در واقع پشم شيشه نقشي در گسترش آتش سوزي ندارد و گازهاي گلخانه اي و سمي در هنگام آتش سوزي از خود توليد نميکند . ساختار فیبری و متخلل این گونه از عایق ها، در مقابل رطوبت و نفوذ بخار و آب ، مقاومت کمی از خود نشان می دهد و خاصیت عایق بودن آن نیز نسبت به رطوبت حساس بوده و با نفوذ رطوبت و بخار آب به درون عایق ، از مقاومت حرارتی کاسته می شود .

نوع لفاف و پوشش این محصول نسبت به خود پشم شيشه از اهمیت بالاتری برخوردار است زيرا تا وقتي پشم شیشه عایق خوبی محسوب می شود که رطوبت موجود در محیط را جذب نکند تعيين نوع لفاف مي تواند به بهترين صورت وظيفه عايق بودن را چندین برابر کند  . به دلیل این که پشم شیشه در مقابل رطوبت و بخار مقاومت چندان بالایی ندارد ، در صورت نصب در فضای باز ، حتما باید از پوشش هایی مانند فویل های آلومینیومی در آن استفاده شود که مانع رسیدن رطوبت باشد .

پشم شیشه اصفهان

انواع پشم شیشه

برای اینکه از نفوذ رطوبت موجود در محیط جلوگیری شود و محفوظ نگاه داشتن حفره های حاوی هوا بین الیاف از روکش های مختلفی استفاده می گردد از جمله عایق هایی با روکش کاغذی و در مواردی مانند پوشش سقف سوله و سالن های تولید که نیاز به انعکاس نور و بهره گیری از روشنایی بیشتر ضروری می باشد ، همچنین در فضاهای باز که در دید مستقیم است ، از عایق هایی که با روکش آلومینیوم استفاده می شود و در حالت کلی این عایق ها به صورت بدون روکش ، با روکش کاغذ کرافت ، با روکش فویل آلومینیوم غیرمسلح و با روکش فویل آلومینیوم مسلح قابل تولید است .

لفاف های رنگی نیز تولید می شوند که جهت ایجاد تنوع در فضاهای تولید به کار برده می شوند با استفاده از این نوع لفاف در پوشش سقف سوله و سالن می توان محیطی زیبا و متنوع ایجاد نمود .

خطرات استفاده از پشم شیشه

تحقیقاتی که در این راستا توسط دانشمندان صورت گرفته است اثبات کرده اند که الیافی که در پشم شيشه وجود دارند سرطان زا مي باشد و مولد بيماريهاي ريوي و پوستي است . اين سرطان زايي پشم شيشه حتي بر روي حيوانات تأثير بسزايي دارد لذا هنگام کار نبايد در تماس مستقيم با پشم شيشه بود و نصابين و کارگران هنگام کار بايد حتما از عينک و دستکشها , پوشش هاي يکبار مصرف و لباس هاي با آستين بلند استفاده کنند .

پشم شيشه نه تنها موجب صرفه جويي در استفاده از انرژي مي شود بلکه باعث کاهش توليد انرژي نيز مي شود ؛ بدين صورت که با ايجاد تعادل گرمايش و سرمايش مورد نياز محيط باعث جلوگيري از اتلاف انرژي مي شود .

با توجه به مزایا و معایبی که از پشم شیشه ذکر شد از مصارف کاربردی این محصول این است که مناسب برای عایق کاری خطوط لوله گرم ، تانک ها و مخازن ، دیگ های بخار ، سیستم های سرمایش و گرمایش ، مناسب برای عایق کاری های حجیم ، استفاده در کانال های هوای از پیش عایق شده ، کاربری های مختلف صنعتی و ساختمانی ، استفاده در ساندویچ پنل را می توان نام برد .

4/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0